Babišův rádce chce zpět funkci, aby dohlížel na televize. Žaluje Poslaneckou sněmovnu

Jan Horák Jan Horák
20. 5. 2024 19:00
Marketingový expert a bývalý televizní manažer Daniel Köppl usiluje o zrušení rozhodnutí, jenž ho zbavilo funkce v radě dohlížející na rozhlasové a televizní vysílání. Odvolala ho z ní sněmovna kvůli porušení nestrannosti. Zatímco odborník seděl v radě, pracoval pro hnutí ANO předsedy Andreje Babiše. Podle sněmovny tím porušil zákon. Expert se brání žalobou, o níž se rozhodne tento týden.
Člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Daniel Köppl vystupuje 14. ledna coby člen marketingového týmu Andreje Babiše (ANO) ve vysílání České televize.
Člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Daniel Köppl vystupuje 14. ledna coby člen marketingového týmu Andreje Babiše (ANO) ve vysílání České televize. | Foto: Česká televize

"Jestliže vystupoval jako člen marketingového týmu Andreje Babiše ve volebním štábu Andreje Babiše v sídle politického hnutí ANO 2011 a účastnil se předvolebních mítinků prezidentského kandidáta, lze důvodně usuzovat, že vystupoval veřejně nejen ve prospěch Andreje Babiše, ale i ve prospěch ANO 2011," usnesla se sněmovna.

Dolní komora parlamentu i takto odůvodnila, proč Daniela Köppla loni v květnu zbavila členství v Radě pro rozhlasové a televizní vysílání. Poslanci naráželi na jeho vystoupení ve volebním studiu České televize z loňského ledna, kdy se zmíněným označením komentoval strategii kampaně Andreje Babiše před druhým kolem prezidentských voleb.

Protože rada dohlíží i na vyváženost zpravodajství a televizní stanice za její porušení může trestat, podle sněmovny se Köppl coby spolupracovník politického hnutí nemůže na takovém úkolu podílet. Městský soud v Praze tento týden na základě Köpplovy žaloby rozhodne, zda sněmovna konala správně.

Verdikt padne ve čtvrtek

"Nechci to medializovat. Avizoval jsem dopředu, že tenhle krok udělám. Udělal jsem ho a teď to nechme, jak rozhodne soud. Pak se uvidí," sdělil Köppl na dotaz Aktuálně.cz, jak výsledek sporu vyhlíží. Dříve pracoval coby výkonný ředitel Televize Barrandov v době, kdy v ní měl rozhodující slovo Jaromír Soukup.

Žaloba leží na Městském soudu v Praze od loňského července. Jak redakci potvrdila jeho mluvčí Barbora Bílková, Köppl se v ní domáhá zrušení rozhodnutí sněmovny o odvolání z vysílací rady. Jejím členem byl od července 2021 do zmíněného loňského května, dostal se do ní coby nominant hnutí ANO.

"Soud doručil žalobu žalované (sněmovně) a vyzval ji k vyjádření, toto vyjádření doručil zástupci žalobce. Vzhledem k určité složitosti věci se strany sporu ještě dále písemně vyjádřily k vyjádřením protistrany," popsala mluvčí Bílková, jaké kroky soud dosud učinil. Spor rozhodne ve čtvrtek soudkyně Jitka Hroudová.

"S kampaní jsme začínali pozdě"

Köpplova spolupráce s hnutím ANO začala během druhého roku jeho působení v radě. Od 1. června 2022 pracoval jako asistent jedné ze tří hlavních tváří hnutí Karla Havlíčka, zajišťoval pro něj administrativní a mediální servis. V říjnu téhož roku se stal navíc asistentem poslankyně ANO Jany Pastuchové.

"My jsme s kampaní začínali relativně pozdě. Na druhou stranu naší výhodou je, že pana Babiše všichni znají a všichni vědí, co všechno dokáže," řekl Köppl ve volebním studiu České televize 14. ledna, kdy vrcholilo první kolo prezidentské volby, v níž byl Andrej Babiš hlavní soupeř později zvoleného prezidenta Petra Pavla.

V České televizi vystoupil i druhý den, když už bylo o Babišově postupu do druhého kola jasno. Opět komentoval očekávaný průběh kampaně šéfa ANO. "Předpokládám, že kampaň bude podobná. Budeme se snažit držet spíš mírný tón," tvrdil. Kampaň však byla v Babišově podání jedna z nejagresivnějších po roce 1989.

Klíčové zákonné podmínky pro člena vysílací rady

§ 7, (12) Zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání 
"Členové Rady nesmějí zastávat funkce v politických stranách nebo hnutích a vystupovat v jejich prospěch."

§ 7, (14) 
"Pokud vykonávají vedle své funkce výdělečnou činnost, jsou povinni činit tak způsobem, který neohrozí řádný výkon funkce člena Rady. Členové Rady smějí vykonávat vědeckou, pedagogickou, literární, publicistickou a uměleckou činnost, pokud tato činnost nenarušuje důstojnost nebo neohrožuje důvěru v nezávislost a nestrannost Rady."

Zákon přitom člena vysílací rady zavazuje, aby nepracoval ve prospěch politické strany či hnutí. Vzhledem k agendě rady musí být nestranný. "Pan Köppl byl ale placeným expertem hnutí ANO. Je to ukázkový střet zájmů," sdělil už dříve Aktuálně.cz Jan Potůček, který se problematikou médií dlouhodobě zabývá.

Porad k Babišově kampani se účastnil

Köppl odmítá, že by spoluvytvářel podobu kampaně Andreje Babiše. Z transparentního účtu na prezidentské volby mu nepřišla ani koruna. Inkasoval ale pět tisíc za analýzu chování voličů pro bývalou poslankyni ANO Věru Procházkovou, která se předloni stala senátorkou hnutí v karlovarském obvodu.

"Pokus o mé odvolání vnímám pouze jako politický krok, protože dosud nikdo nebyl schopen říct, jakou část zákona jsem měl porušit," sdělil Aktuálně.cz loni v únoru, když se Poslanecká sněmovna začala jeho odvoláním z rady zabývat. Podnět k tomu vznesl volební výbor, v němž mají většinu poslanci vládní koalice.

Na druhou stranu Köppl potvrdil, že coby Havlíčkův asistent byl "na některých poradách, které souvisely s koordinací prezidentské kampaně" a měl "obecné povědomí o tom, jak kampaň bude probíhat". Pro experta Potůčka to byla jasná diskvalifikace z práce v radě, tím spíš, když v té době Andrej Babiš vlastnil mediální dům Mafra.

Pro sněmovnu to bylo také nepřijatelné, ze 157 přítomných poslanců zvedlo ruku pro odvolání Köppla 87 zákonodárců. Jeho působení v radě oficiálně skončilo loni 30. května. "Poslanecká sněmovna je přesvědčena, že se Daniel Köppl dopustil jednání, které jednoznačně narušuje jeho nestrannost a nezávislost," stálo v přijatém usnesení.

 

Právě se děje

Další zprávy