Damašek/Washington - Syrský prezident Bašár Asad je údajně připraven vést dialog se Spojenými státy.
Musí být ale založen na respektu k suverenitě mé země, řekl v rozhovoru pro americkou televizní stanici CBS.
"V podstatě říkáme, že každý dialog v Sýrii je pozitivní. Jsme otevření každému dialogu s kýmkoli, i se Spojenými státy, pokud bude založen na vzájemné úctě," prohlásil prezident v rozhovoru, jehož část byla odvysílána ve čtvrtek večer. Celé interview televize odvysílá v neděli.
Komentář se vztahoval k nedávnému vyjádření amerického ministra zahraničí Johna Kerryho, který uvedl, že k ukončení občanské války v Sýrii bude nutné jednat i s Asadem.
Svým výrokem pobouřil nejen syrskou opozici, ale například i Turecko. Premiér Ahmet Davotuglu tehdy prohlásil, že jednat s Asadem by bylo jako jednat s Hitlerem.
Mluvčí amerického ministerstva zahraničí nicméně později zdůraznila, že pro Asada v poválečné Sýrii není místo. Součástí řešení krize se ale prý mohou stát lidé z jeho okolí.
Asad v rozhovoru se CBS také zdůraznil, že v současnosti mezi Damaškem a Washingtonem neexistuje žádná přímá komunikace. V únoru prezident uvedl, že s americkou armádou hovoří přes zprostředkovatele.
Oběti občanské války
Syrská občanská válka si za více než čtyři roky trvání vyžádala životy už přinejmenším 220 000 lidí. Své domovy v Sýrii musely opustit miliony lidí, značná část žije v uprchlických táborech v sousedních zemích, Libanonu, Jordánsku, Iráku a Turecku.
Organizace spojených národů ve své čtvrteční zprávě více než zdvojnásobila odhad počtu lidí, kteří v Sýrii žijí v obklíčení ozbrojenými skupinami a hrozí jim smrt vyhladověním, dehydratací či v důsledku nedostatku lékařské péče. Údajně jich je až 440 000.
OSN prý letos Asadovu vládu požádala o možnost dodat humanitární pomoc na 33 míst, dostala ale povolení jen pro tři.