Seriál - Mylný úsudek, mraky nad Paříží a příslušná dávka štěstí stály na počátku objevu, který v mnoha - kladných i záporných ohledech - změnil životy lidí na celé planetě.
To je příběh objevu radioaktivity.
V roce 1895 objevil a popsal německý fyzik Wilhelm Röntgen záření, které dodnes nese označení právě po svém objeviteli - rentgenové (RTG) záření.
Jeho francouzský kolega Henri Becquerel poté přišel s myšlenkou (později vyvrácenou), že fosforeskující nerosty (po ozáření běžným světlem svítící ve tmě) produkují právě RTG záření.
V rámci svého bádání vzal Becquerel nerost obsahující uran, položil ho na fotografickou desku obalenou černým papírem (to proto, aby zamezil přístupu světla) a nechal ho nějakou dobu na slunci.
Když potom desku vyvolal, byl na ní jasně znát obrys nerostu, který byl předtím na desce položený - to Becquerel, alespoň zpočátku, považoval za důkaz své teorie.
Jenže...
V únoru roku 1896 se však obloha nad Paříží, kde své experimenty prováděl, zatáhla a slunce se schovalo za mraky.
Francouz proto své pokusy na čas přerušil a obalenou desku, spolu s uranem, uložil do zásuvky svého stolu.
Neví se proč, ale Becquerel nakonec nechal vyvolat i tuto desku - a ke svému překvapení zjistil, že vyvolaný obraz není tak slabý, jak by očekával, ale že dosahuje stejné intenzity jako v případě nerostu ponechaného na slunci.
Vyvodil si z toho, tentokrát už správně, že záření uranové rudy není způsobeno světlem, ale vychází přímo z uranu.
Poprvé tak popsal děj, který se děje všude kolem nás - radioaktivitu.
Od šuplíku k Nobelově ceně
Takto tento proces však označila až Marie Curie-Sklodowská, která spolu se svým manželem Pierrem Curie začala studovat fascinující fenomén, právě popsaný Becquerelem.
Kromě samotného pojmu "radioaktivita" stáli oba manželé u zrodu oboru zvaného radiochemie a objevili další dva radioaktivní prvky - polonium (pojmenované podle původní domoviny Marie Sklodowské) a radium.
Becquerel i manželé Curie si za své objevy odnesli v roce 1903 Nobelovu cenu - polovina ceny připadla Becquerelovi a druhou polovinu si rozdělili manželé mezi sebou.
Tím se započala éra jaderného věku, která postupem času dala světu jak bomby, které připravily o život nebo zmrzačily tisíce lidí, tak energii pro domácnosti i průmysl po celém světě.