Kňažko chce být prezidentem, dobří holubi se vracejí

Slovenský herec se chce do politiky vrátit po 11 letech.
Milan Kňažko
Milan Kňažko | Foto: Ludvík Hradilek

Bratislava - Do boje o Bratislavský hrad chce příští rok zasáhnout i herec a někdejší politik Milan Kňažko.

"Mám pocit, že jde znovu o hodně," vysvětlil, proč se chce po 11 letech vrátit do politiky.

Osmašedesátiletý Kňažko se bude o přízeň slovenských voličů v prezidentských volbách ucházet coby nezávislý kandidát.

Polistopadový poradce Václava Havla se tak zařadil po bok nezávislých kandidátů Radoslava Procházky, Jána Čarnogurského či Andreje Kiska.

Není vyloučeno, že by mohl získat i politickou podporu. Jak napsal server Aktuálne.sk, v minulosti s ním počítalo neparlamentní uskupení Nová většina-Dohoda. Vyloučena ale podle něj není ani podpora ze strany některých poslanců OĽaNO.

Nebezpečná vláda jedné strany?

Kňažka ke kandidatuře podle vlastních slov přimělo, že volby nebudou o výběru jednotlivých kandidátů, ale o tom, jakou cestou se Slovensko vydá. Podle něj se totiž země "vrací k organizované zvrhlosti před rokem 1989".

"Vláda jedné strany, i když vznikne na základě svobodných voleb, může znamenat negativní vývoj v zemi," komentoval fakt, že Ficova sociální demokracie má v Národní radě pohodlnou nadpoloviční většinu.

Voličům nabízím dodržování zákonů

Kňažko v pátek večer na Radiožurnálu řekl, že voličům nabízí dodržování zákonů, ústavy nebo termínů pro jmenování důležitých ústavních činitelů tak, aby nebyl ohrožen chod státu. V této souvislosti poznamenal, že mnoho insititucí ztrácí svou nezávislost, neboť se do jejich čela dostávají lidé spřátelení se současnou socialistickou vládou.

Na Slovensku podle Kňažka řada lidí ztratila naději a upadla do letargie, neboť postrádají rovnost před zákonem a rovnost šancí. Chce proto pojmenovávat problémy a naléhat na politické strany, aby se přestaly věnovat samy sobě a zaměřily se na veřejnost.

Aby splnil zákonnou podmínku, musí shromáždit nejméně 15 000 podpisů. Sběr prý již zahájil a potřebný počet očekává v nejbližších dnech. Jeho prezidentská kampaň prý bude velmi nízkonákladová, hodlá ji financovat z vlastní kapsy a z případných dobrovolných darů. "Myslím, že taková kampaň tu ještě nebyla," poznamenal.

Veterán, jenž se spojil i s Mečiarem

Milan Kňažko rozhodně nekandiduje jako nováček, naopak jde o zkušeného politického matadora.

Už po listopadu 1989 působil jako poslanec Federálního shromáždění a ministr mezinárodních vztahů Slovenské republiky.

Jak připomněla ČTK, v 90. letech se postavil po bok tehdejšího premiéra Vladimíra Mečiara a stál u zrodu HZDS. Později se spolupodílel i na vzniku SDKÚ Mikuláše Dzurindy. V jeho vládě ostatně mezi roky 1998 a 2002 zastával post ministra kultury.

Osmašedesátiletý Kňažko se bude o přízeň slovenských voličů v prezidentských volbách ucházet coby nezávislý kandidát.

 

Právě se děje

Další zprávy