Rozhovor: S prezidentem Ficem přijde normalizace

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 16. 1. 2014 7:58
Známý slovenský novinář Eugen Korda glosuje pro Aktuálně.cz nadcházející slovenské volby.
Foto: ČTK

Bratislava - Rok po české republice ožívá předvolební prezidentskou kampaní Slovensko. Za dva měsíce  - 15. března  - vyberou Slováci novou hlavu státu, případné druhé kolo se uskuteční o dva týdny později.

Oproti Česku je kandidátů více. Patnáct (v Česku podalo kandidaturu jedenáct politiků, do voleb jich šlo devět).

Favorit je jasný. Robert Fico. Už mnoho let nejpopulárnější slovenský politik, který ale slovenskou společnost rozděluje na tábor stoupenců a odpůrců.

Známý slovenský novinář Eugen Korda, který nyní působí v časopisu Týždeň, patří k těm druhým. Ficovo vítězství si nepřeje, ale jiný výsledek je podle něj málo pravděpodobný.

A.cz: Fico dlouhodobě vede ve všech průzkumech. Existuje vůbec šance, že by po březnových volbách mohl být slovenským prezidentem někdo jiný?

Existuje, ale je velmi malá. Myslím, že budou dvě kola, že Fico v prvním nedostane většinu. Pak by se musel do druhého kola dostat dobrý kandidát a musely by se ve velkém zmobilizovat voliči, kteří nechtějí Roberta Fica. A to bude velmi těžké, protože společnost je momentálně dost apatická.

A.cz: Dá se říci, že to bude referendum o Robertu Ficovi a Směru?

Do značné míry ano. Směr sestavil vládu, má předsedu parlamentu a do značné míry ovládl státní správu. Přitom Fico se rozhodl opustit premiérský post, který je nejvlivnější mocenskou pozicí na Slovensku, a nikdo pořádně neví, z jakého důvodu se tak rozhodl. Fico je člověk, který velmi touží po tom mít moc.

A.cz: Je tedy ve hře slovenská demokracie?

Určitě nás nečeká nějaký autoritářský režim ve stylu Alexandra Lukašenka v Bělorusku, ale určitě by nastala obdoba něčeho, co bych nazval normalizací.

A.cz: Souhlasíte s názorem Jána Čarnogurského, že Fico je klonem Vladimíra Mečiara?

Fica bych nazval Mečiarem v bílých rukavičkách. Nedělá věci tak brutálně, ale je daleko efektivnější. Podařilo se mu Slovensko lépe ovládnout než Mečiarovi. Je mnohem inteligentnější.

A.cz: Pokud hovoříte o tom, že do druhého kola by se měl dostat silný kandidát, kterého máte na mysli?

Osobně bych chtěl, aby se do druhého kola dostal Ján Čarnogurský, ale pro většinu Slováků je jeho osoba nepřijatelná. Pavol Hrušovský podle mne není silný kandidát, ten by ve druhém kole s Ficem prohrál. (Hrušovský je kandidátem stran bývalé pravicové koalice KDH, SDKÚ a Mostu-Híd - pozn. red.)

Velkou neznámou je Milan Kňažko, zatím se jeho podpora nezapočítávala do předvolebních průzkumů. Ale ten podle mě má šanci se do druhého kola dostat.

V posledních týdnech začíná stoupat podpora poslankyně parlamentu Heleny Mezenské. Lidem se líbí, že prosazuje přímou demokracii a referenda.

Osobně si myslím, že do druhého kola se dostane někdo z trojice Kňažko, Hrušovský, Kiska.

A.cz: Byznysmen Andrej Kiska v Česku není moc známý. Tím, že z podnikání míří do vysoké politiky, trochu připomíná Andreje Babiše…

Kiska se věnuje rozsáhlé charitě, opravdu nezištně pomohl mnoha lidem. Jeho jediným problémem z minulosti je, že zbohatl na úvěrech. Na půjčkách lidem, vše potom prodal bance za velkou sumu. Kiska je, myslím, slušný člověk, ale tohle je věc, která může být v kampani použita proti němu.

 

Právě se děje

Další zprávy