Fico kandiduje. "Budem vlasteneckým prezidentom"

Martin Novák Zahraničí Martin Novák, Zahraničí
18. 12. 2013 15:03
Slováci si novou hlavu státu zvolí na jaře
Miloš Zeman a Robert Fico.
Miloš Zeman a Robert Fico. | Foto: ČTK

Bratislava - Slovenský premiér Robert Fico bude kandidovat příští rok v prezidentských volbách. Ukončil tak spekulace o tom, zda jeho strana Směr - sociální demokracie nasadí jiného kandidáta.

"Dovoľujem si vám oficiálne oznámiť, že som sa rozhodol kandidovať za prezidenta Slovenskej republiky," řekl premiér v budově bývalé Slovenské národní rady, kterou po jeho slovech zněl mohutný potlesk.

Průzkumy veřejného mínění ukazují, že Fico má velkou šanci volby vyhrát, pokud se mu jako soupeřka nepostaví bývalá premiérka Iveta Radičová.

"Ako človek sa hrdo hlásim k Slovensku a budem vlasteneckým prezidentom. Budem v očiach Slovákov pestovať úctu k vlasti. Máme byť na čo hrdí. Sme tu prítomní už od 15. storočia a na tieto tradície budem nadväzovať a systematicky ich rozvíjať," řekl premiér při oznámení kandidatury.

Na otázku novinářů, kdo by místo něj mohl být premiérem, se Fico jen pousmál.

Svoji prezidentskou kandidaturu už dříve oznámil také herec a první slovenský ministr zahraničí Milan Kňažko. Ten označil stranu Směr za extremistickou.

Foto: Aktuálně.cz

Soupeřem Fica může být také zakladatel organizace Dobrý Anjel Andrej Kiska a bývalý předseda Křesťanskodemokratického hnutí Pavol Hrušovský.

Dosavadnímu prezidentovi Ivanu Gašparovičovi skončí na jaře druhé volební období. Potřetí už podle ústavy kandidovat nemůže. Nová hlava státu bude celkově čtvrtou od rozdělení Československa v roce 1993 po Michalu Kováčovi, Rudolfu Schusterovi a právě Gašparovičovi.

Fico je dlouhodobě nejpopulárnějším politikem Slovenska a jako lídr strany Směr získal při loňských parlamentních volbách 44,41 procenta hlasů. Mohl tak vytvořit jednobarevnou vládu své strany, která má v parlamentu většinu (83 křesel ze 150). V České republice je něco takového nepředstavitelné.

Ficovi je devětačtyřicet let, roku 1986 promoval na Právnické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě. V roce 1987 vstoupil do Komunistické strany Slovenska, na vojně sloužil v Janovicích nad Úhlavou.

Poprvé byl do parlamentu zvolen v roce 1992 za Stranu demokratické levice. O sedm let později založil stranu Směr - sociální demokracie. 

 

Právě se děje

Další zprávy