Piráti a Praha sobě vytvořili tým. Snížilo to jejich důvěryhodnost, řekl Pospíšil

Dominika Hromková Dominika Hromková
20. 10. 2022 18:36
Ve většině měst po měsíci od voleb vědí, kdo jim příští čtyři roky bude vládnout, v Praze to pořád jasné není. Na pomalá vyjednávání teď reagují Piráti a Praha sobě, ve čtvrtek odpoledne oznámili, že budou postupovat společně jako Aliance pro stabilitu. Komplikuje to plány vítězné koalice Spolu, která se chtěla dohodnout s jedním, nebo druhým uskupením. Ne s oběma najednou.
Zdeněk Zajíček a Bohuslav Svoboda z ODS chtějí, aby byl obžalovaný lidovec Jan Wolf (uprostřed) radní. Podle nich jde o princip.
Zdeněk Zajíček a Bohuslav Svoboda z ODS chtějí, aby byl obžalovaný lidovec Jan Wolf (uprostřed) radní. Podle nich jde o princip. | Foto: ČTK

Měsíc uběhl a povolební jednání se v hlavním městě posunula jen minimálně. Právě to označují Piráti a Praha sobě za důvod k dohodě o spolupráci. V končícím volebním období Prahu společně vedli, teď uzavřeli Alianci pro stabilitu a v dalších jednáních budou postupovat výhradně spolu. "Čtyři týdny po volbách nejsou hmatatelné výsledky. Teprve nyní se schází programové týmy. Jednání jsou pomalá, to je objektivní realita," řekl ve čtvrtek novinářům dosavadní primátor Zdeněk Hřib z Pirátů.

Ohlášený krok ale může jednání dále zkomplikovat. Ve volbách v Praze vyhrála koalice Spolu, tvořená ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, před druhým ANO a třetími Piráty. Ti mají s Prahou sobě v 65členném zastupitelstvu 24 hlasů, koalice Spolu jen 19. Vítězové by tak byli proti staronovým spojencům v nevýhodě.

Vítěz voleb preferuje koalici na vládním půdorysu, tedy s Piráty a Starosty. Piráti teď ale trvají na přibrání hnutí Jana Čižinského. "Budeme o tom muset jednat. Je to pro nás překvapení," reagoval pro Aktuálně.cz Jiří Pospíšil, šéf pražské TOP 09 a jeden z vyjednavačů Spolu. Ti chtěli s oběma stranami mluvit odděleně. "Je to zvláštní, byli jsme domluveni na této formě, a teď to má být jinak. Snižuje to důvěryhodnost partnera," dodal Pospíšil. 

Podle Hřiba naopak vznik Aliance umožní uzavřít funkční koalici na celé čtyřleté období. "Nedůvěru naopak vzbuzovalo neustálé protahování jednání bez hmatatelného výsledku, ve formátu jeden na jednoho, bez ochoty setkat se dohromady," uvedl pro Aktuálně.cz.

S Prahou sobě se vítězové setkali tento týden v pondělí, s Piráty v úterý. Po úterku ohlásili Piráti i Spolu posun. Shodli se na klíčových bodech programu, bydlení, dopravě či školství, a vytvořili expertní skupiny k přípravám podkladů pro setkání v příštím týdnu. Občanský demokrat Bohuslav Svoboda také od Hřiba poprvé slyšel, že Pirátům nevadí, pokud si vedle funkce primátora ponechá i poslanecké křeslo. Dříve souběh kritizovali.

Nedořešená zůstala mezi oběma stranami účast lidovce Jana Wolfa v radě města. Dosavadní zastupitel a v letech 2014 až 2018 pražský radní je obžalovaný v kauze nezákonného ovlivňování sportovních dotací na magistrátu. Piráti už před volbami deklarovali, že nebudou sedět v radě s trestně stíhanými osobami. Tématu se zatím vyjednavači vyhnuli. 

O složení rady se zatím nebavíme

Wolf vinu popírá a koalice Spolu ho do rady chce. Sám začátkem října Aktuálně.cz řekl, že zastupuje tisíce politiků, kteří mohou být stíháni za něco, co neudělali. Tento týden ale připustil, že by mohl couvnout. "Nikdy jsem neřekl, že v radě chci být. Spolu chce v radě Jana Wolfa, já se k tomu nikdy nevyjádřil," řekl stručně a pro další informace odkázal na vyjednavače Zdeňka Zajíčka, místopředsedu ODS. 

Zajíček prohlašuje, že o personálním složení rady zatím debata nebyla. Pirátům vyčítá, že nenechají rozhodnout jednotlivé strany a vystupují s tvrdými požadavky. "Je věcí politické strany, aby si lidi vybrala. Když se rozhodne, že do takové pozice někoho nominuje, nese za to plnou zodpovědnost," řekl v tomto týdnu DVTV.

Svoboda zase z 92 tisíc hlasů, které Wolf ve volbách dostal, vyvozuje, že jej Pražané v radě chtějí. S Pavlem Marešem jsou navíc jediní dva lidovci, kteří se do zastupitelstva dostali. ODS zároveň vidí ve Wolfově příběhu paralelu se svým lídrem Svobodou. Oba čelili obvinění za to, jak hlasovali. Svoboda byl obžalovaný v kauze Opencard. Letos v červnu ho soud pravomocně zprostil viny.

Zastupitelstvo bude v první polovině listopadu

Nové zastupitelstvo svolá dosluhující primátor Zdeněk Hřib z Pirátů pravděpodobně na čtvrtek 3. nebo 10. listopadu. Doufá, že do té doby politici magistrátní koalici dojednají.

Vedle jednání s Piráty se tento týden sešlo Spolu také právě s Prahou sobě, dosavadním partnerem Pirátů na radnici. I to byl průlom. Ještě nedávno považovali vítězové spolupráci za nepravděpodobnou a hnutí Jana Čižinského se smiřovalo s opoziční rolí.

Lidé blízcí vyjednávání začátkem týdne popisovali, že politici z ODS, KDU-ČSL a TOP 09 mění názor. Zajíček zmiňoval, že se Praha sobě nabízí jako možný partner do koalice - pokud jednání s Piráty selžou. Spolu sice má programově k Praze sobě ještě dál než k Pirátům, pro Čižinského ale nepředstavuje Wolfova účast v radě zásadní překážku. V tomto ohledu by tedy s nimi měli dohodu jednodušší. 

I tyto dvě strany vytvořily expertní týmy k řešení společných bodů a odlišností. Do pátku chtějí shodu vyhodnotit a rozhodnout, zda budou pokračovat. "Měli bychom vědět, jestli je zájem Spolu vážný. Na nás to působilo, že ano. Pak má smysl řešit složení rady, koaliční smlouvu a personální záležitosti," řekl k tomu v úterý Čižinský. 

Dvě křesla pro Starosty 

Podle informací Aktuálně.cz pomrkával při pondělní schůzce vyjednávací tým Spolu na Adama Scheinherra, dosavadního náměstka pro dopravu za Prahu sobě, zda by nechtěl v úřadu pokračovat. "Mrknutí oka se ale nedá brát jako seriózní nabídka," komentoval to pak Scheinherr. V kuloárech se zároveň mluví o tom, že by dopravu pro sebe chtěl Zdeněk Hřib, kdyby nebyl primátor. 

Takřka jisté místo v radě má hnutí STAN. Po korupční kauze Dozimetr spojené s jeho politiky a hospodařením Dopravního podniku hlavního města Prahy obměnilo kandidátku a ostatní strany deklarují, že s ním vládnout chtějí. Na rozdíl od ostatních mají Starostové představu, že v radě obsadí dvě křesla.

Jejich lídr, architekt Petr Hlaváček, by zůstal náměstkem pro územní rozvoj. Strana by uvítala také řízení životního prostředí, náměstkem pro tuto oblast byl dosud jeden z hlavních aktérů kauzy Dozimetr Petr Hlubuček.

Ke koalici s ANO nesměřujeme

Starostové by z rady vypadli jedině v případě, že by se Spolu domluvilo s hnutím ANO, které je proti němu v celostátní politice v opozici. V kuloárech se o takové domluvě dlouhodobě spekuluje a čím déle se nedaří dohoda s Piráty, spekulace sílí. Navenek ale vyjednavači prohlašují, že hledají jiné možnosti. "K takové koalici nesměřujeme," zopakoval Zajíček. 

Možností však Spolu moc nemá. Širokou koalici s Piráty, Prahou sobě a STAN dosud odmítalo. Buď ustoupí a tuto koalici přijme, nebo se začne vážně bavit s ANO. Programově k sobě mají blízko a Svoboda s jeho lídrem Patrikem Nacherem vychází lépe než s Hřibem. 

Video: Nezpochybňujeme kandidáty Pirátů a čekáme to samé od nich (18. 10. 2022)

Nezpochybňujeme žádného kandidáta Pirátů a očekáváme to samé od nich. Nechceme si lidi vzájemně kádrovat, říká místopředseda ODS. | Video: Michael Rozsypal
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

V hotelu v polské Vratislavi byl nalezen mrtvý Čech, jde zřejmě o hledaného vraha

V hotelu v polské Vratislavi byl v úterý odpoledne nalezen mrtvý muž z Česka a s největší pravděpodobností jde o podezřelého z vraždy ženy v hotelu v Praze. Na Twitteru to večer uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Další informace policie poskytne pravděpodobně během středy.

"S největší pravděpodobností se může jednat o hledaného dvaačtyřicetiletého muže. Spolupracujeme s polskými kolegy," napsal Rybanský. Policie po muži pátrala od soboty, v pondělí na Brněnsku našla vůz, ve kterém odjel z místa činu v Praze.

Muž podle policie ženu v pražském hotelu zastřelil. O pomoc v pátrání kriminalisté požádali veřejnost, lidé se ale muže neměli pokoušet zadržet, protože podle policie byl ozbrojený a nebezpečný. Policie předpokládala, že muž mohl vycestovat do zahraničí.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Třetí vlna francouzských protestů proti penzijní reformě přinesla pokles účasti

Ve Francii v úterý znovu stávkovali pracovníci hromadné dopravy, učitelé, či zaměstnanci energetických společností, kteří nesouhlasí s návrhem důchodové reformy z dílny vlády a prezidenta Emmanuela Macrona. Do ulic francouzských měst potřetí za poslední tři týdny vyšly statisíce nespokojených lidí, účast na manifestacích nicméně podle policie i organizátorů oproti druhé lednové vlně protestů klesla. Reforma, kterou nyní posuzují zákonodárci, předpokládá, že většina Francouzů bude do důchodu odcházet v 64 letech, tedy o dva roky později než dosud.

Stávka podle agentury Reuters omezila provoz na železnici, narušena byla školní výuka a zastavila se i distribuce ropných produktů. Odbory opět vyzvaly lidi, aby vyšli do ulic ve velkém počtu, a protestní pochody se konaly v desítkách měst včetně Nice, Marseille, Toulouse, Nantes a také v Paříži. V metropoli demonstranti, mnozí z nich mladí, pochodovali od Opery a nesli transparenty s hesly jako "Zachraňte svůj důchod" a "Zdaňte miliardáře, ne babičky".

Ministerstvo vnitra vpodvečer oznámilo, že napříč Francií policie zaznamenala 757 tisíc demonstrantů. První dvě stávky proti důchodové reformě 19. a 31. ledna vylákaly do ulic podle policie pokaždé něco přes milion lidí. Odborová centrála CGT dnes hlásila účast "téměř dvou milionů" lidí, i v jejím případě se ovšem jednalo o nižší součet oproti minulému týdnu, kdy hovořila o 2,8 milionech protestujících.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Kovosou souhlasí s plánem na urovnání vztahů se Srbskem

Kosovo v podstatě souhlasilo s unijním plánem na urovnání vztahů se Srbskem. V úterý to uvedl zmocněnec EU pro kosovsko-srbský dialog Miroslav Lajčák, který v uplynulých dnech jednal s nejvyššími politickými představiteli v Prištině a Bělehradu. V minulosti mělo Kosovo výhrady mimo jiné ke vzniku sdružení srbských obcí na severu země. Podle kosovského premiéra Albina Kurtiho si ale podepsání plánu vyžádá další jednání.

Lajčák na Twitteru uvedl, že jednal v Prištině s premiérem Kurtim a v Bělehradě se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. "Jsem rád, že nyní Kosovo v podstatě přijalo návrh Evropské unie," napsal. Obdobně se vyjádřil i kosovský premiér Kurti, podle kterého jeho země přijala "unijní návrh na normalizaci vztahů mezi Kosovem a Srbskem". "Některé otázky ohledně mezinárodních záruk, zavedení mechanismů či časové posloupnosti se budou řešit na příštích rozhovorech v Bruselu," uvedl Kurti.

Návrh plánu, který původně vypracovaly Německo a Francie, nebyl nikdy oficiálně zveřejněn. Priština měla největší výhrady ke vzniku sdružené obcí na severu země, kde dominuje srbské obyvatelstvo. To by podle kosovské vlády malou zemi rozdělilo podle etnické skladby, jak se děje například v Bosně a Hercegovině. V případě Srbska dohoda počítá s tím, že Bělehrad přestane blokovat vstup Kosova do mezinárodních organizací, například OSN. S uznáním samostatnosti Kosova ale návrh nepočítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy