Praha chce v EU rozdávat červené karty. Němci řekli ne

bh
10. 5. 2007 14:10
Berlín: o právu veta se jednat nebude
Norský rozhodčí Terje Hauge ukazuje červenou kartu gólmanovi Jensi Lehmannovi z Arsenalu.
Norský rozhodčí Terje Hauge ukazuje červenou kartu gólmanovi Jensi Lehmannovi z Arsenalu. | Foto: Reuters

Brusel/Praha/Berlín - V boji o euroústavu vyvstal kancléřce Angele Merkelové další problém. Česko, Polsko a Nizozemsko chtějí totiž v EU rozdávat "červené karty". Berlín je ale proti.

Národní parlamenty zemí Unie by podle jejich plánu mohly zablokovat rozhodnutí Bruselu, a vyřadit ho tím ze hry.

O nové diplomatické iniciativě Čechů  informoval německý list Handelsblatt.

"Rozhodně chceme posílit roli národních parlamentů. Zatím jsme o tom jednali jen bilaterálně, ale chystá se také schůzka ve třech," potvrdil on-line deníku Aktuálně.cz český vicepremiér a ministr pro evropské záležitosti Alexandr Vondra.

Další komora? Ne, díky, řekl Berlín

Jenže Německo dnes dalo jasně najevo, že jako předsednická země unie žádnou podobnou debatu nepřipustí.

"Třetí komora s červenými kartami pro národní parlamenty není předmětem jednání," citoval server Euobserver.com Georga Boomgaardena, státního tajemníka při ministerstvu zahraničí.

Proti české iniciativě se ostře ohradil také ústavní výbor Evropského parlamentu.

"Právo veta pro národní parlamenty by znamenalo, že se zavede další virtuální komora, což by citelně narušilo rovnováhu evropských institucí," řekl v Handelsblattu německý europoslanec Elmar Brok.

Pryč ze hry. Jako ve fotbalu

Původní návrh se přitom inspiroval pravidly kopané. Podobně jako ve fotbalu, kdy hráč odchází ze hřiště do šaten, by byl legislativní návrh, s nímž přišla Evropská komise, vyřazen ze hry.

Pomyslným sudím, který vytáhne červenou, by se staly právě národní parlamenty. Pravidlo je jednoduché: pokud devět parlamentů ze zemí EU nebude s návrhem souhlasit, právní norma by v Unii nemohla začít platit.

Posílil by se tak princip subsidiarity, tedy delegování pravomocí národních parlamentů do Bruselu.

Nesouhlas devítí parlamentů by komisi poslal ze hry.
Nesouhlas devítí parlamentů by komisi poslal ze hry. | Foto: Reuters

Žlutá? Žádné veto, jen obhajoba

Češi, Poláci a Nizozemci přitom paradoxně vyšli z pravidla stávajícího textu euroústavy, který ovšem všechny tři země ostře kritizují.

Současný neschválený návrh ústavní smlouvy ale umožňuje rozdávat jen "žluté karty". Na návrh třetiny národních parlamentů tak komise musí zdůvodnit, proč považuje svůj projekt za důležitý.

Sněmovny ale nemohou návrhy poslat ze hry definitivně.

Gesto, nikoliv právní nástroj

Podle odborníků jde  především o politické gesto, nikoliv právní nástroj. "Jde spíš o to důrazně říct, že něco není v pořádku," domnívá se Ivo Šlosarčík z Institutu pro evropskou politiku Europeum.

Není totiž vůbec jasné, co by s takto zablokovaným návrhem komise měla dělat. "Ve fotbale platí červená do konce hry. Jak dlouho má ale platit v Unii?" ptá se Šlosarčík.

 

Právě se děje

Další zprávy