Praha - Likvidátor Harvardského průmyslového holdingu (HPH) dnes podal ústavní stížnost kvůli vytunelovaným fondům Viktora Koženého. Neztotožňuje se s rozhodnutím Nejvyššího soudu, podle nějž se akcionáři ani po 11 letech sporů nedostanou k někdejšímu nemovitému majetku společnosti - areálu v pražské Michli.
Vrchní soud v Praze naopak před několika dny definitivně zamítl stížnost proti zmrazení 100 milionů korun z účtů firmy bývalého kolegy Koženého z vedení fondů Borise Vostrého. Uvedla to dnes večer Česká televize (ČT).
Pozemky a budova v pražské Michli, kde dosud HPH sídlí, má tržní cenu zhruba 80 milionů korun. V roce 1995 byl michelský areál převeden na společnost Victoria Security Printing založenou Koženým. Ta za něj ale podle ČT nikdy nezaplatila.
Podle likvidátora HPH Zdeňka Častorála byla nemovitost převedena v souvislosti s trestnou činností Koženého a Vostrého. Tak to potvrdil Městský soud v Praze a majetek přiřkl podvedeným akcionářům. Nejvyšší soud ale rozhodnutí zrušil. Jeho verdikt napadá Častorál v ústavní stížnosti jako extrémní vybočení z ústavního pořádku České republiky.
Pro akcionáře je naopak dobrou zprávou rozhodnutí Vrchního soudu v Praze, který definitivně zamítl stížnost proti zmrazení 100 milionů korun z účtů Vostrého firmy. Peníze tak můžou akcionářům v budoucnu částečně nahradit škodu.
Poškozených v případu vytunelovaného HPH je téměř čtvrt milionu. Kožený a Vostrý podle loňského rozsudku Nejvyššího soudu způsobili harvardským fondům škodu více než deset miliard korun a měli by ji uhradit.
Kožený i Vostrý ale dlouhodobě žijí v zahraničí. Kožený bydlí na Bahamách, Vostrý v Belize, kde získal občanství. Snahy českých úřadů o jejich vydání zatím končily bezvýsledně.