Praha - Exministr zdravotnictví a místopředseda klubu poslanců ČSSD David Rath chce, aby se minimálně jeho strana zabývala návrhem volit prezidenta, nikoli v tajném, ale ve veřejném hlasování. Klub by se o něm měl radit v příštím týdnu.
"Ano, navrhnu tuto variantu klubu. V úterý se o tom začneme radit," řekl deníku Aktuálně.cz David Rath. Rath chce veřejnou volbou zabránit, aby poslanci se svými hlasy kupčili.
"Taková volba by byla čestná a transparentní. My tu nejsme přece sami za sebe, ale máme mandát od voličů. Ti mají právo vědět, komu svůj hlas dáme. A já jsem připraven nést tu zodpovědnost. Za druhé to utne spekulace, kdo za co volil právě pro toho konkrétního kandidáta," vysvětluje Rath.
Při volbě prezidenta republiky jsou podle sněmovního jednacího řádu možné obě varianty - tedy jak volba tajná, tak i veřejná. K veřejnému hlasování ale došlo naposledy v roce 1989 při volbě Václava Havla členy tehdejšího Federálního shromáždění.
Infobox
- Speciál:
Klaus vs. Švejnar - volební souboj v plném proudu - Podívejte se na on-line reportáž:
Jak Švejnar vyrazil na turné a přednášel ve Zlíně - Exkluzivně:
ODS: Klaus bude prezidentem. Dojednali jsme mu podporu
Blogy na Aktuálně.cz
Rathův osamocený boj
Podporu pro tento návrh ale nebude hledat snadno. Poslanci a senátoři si totiž tajnou volbu přejí. Zřetelně to vyplynulo z ankety deníku Aktuálně.cz, který oslovil volitele, zda jsou ochotni hlasovat veřejně.
Podporu zcela jistě nenajde u ODS. Proti se vyslovil šéf Senátu Přemysl Sobotka, premiér a předseda strany Mirek Topolánek i samotný občanskodemokratický kandidát Václav Klaus.
"Kromě první volby v prosinci 1989 se volilo tajně, a to umožňuje zákonodárcům hlasovat bez kontroly. Jakékoli aktivity pro kontrolu volebních lístků by byly napadením naší parlamentní demokracie. Opět bychom se vrátili do období před rokem 1989," uvedl Sobotka v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Senátor: Pokud budeme volit veřejně, odejdu
Anketa, kterou deník Aktuálně.cz udělal mezi komunistickými a lidoveckými poslanci a mezi nezávislými a komunistickými senátory, ukazuje, že i většina zákonodárců z jiných stran se staví proti Rathovu návrhu.
Minimálně devatenáct komunistických poslanců z 26 je proti. Pouze tři se jasně vyslovili pro přímou volbu - šéf poslaneckého klubu Pavel Kováčik a poslanci Marta Bayerová a Ladislav Mlčák.
"Nelíbí se mi to. To, že sociální demokracie nevěří svým vlastním lidem, pro mě není dostatečným důvodem, abych hlasovala pro změnu systému," odkrývá pozadí Rathova návrhu nejmladší poslankyně Kateřina Konečná.
Pokud by náhodou návrh bývalého ministra zdravotnictví v Paroubkově vládě uspěl, je pravděpodobné, že v sále bude jeden volitel chybět.
"V každém případě jsem pro tajnou volbu. Pokud by se odhlasovala veřejná volba, s nějvětší pravděpodobností bych odešel," říká křesťanskodemokratický senátor Karel Barták.