Vedro vyhnalo z budek "nehybnou" Hradní stráž. Vojáci místo toho chodí za branou

Domácí Domácí
31. 7. 2018 15:07
Česko se s tropickými teplotami potýká již několik dní. V úterý a ve středu mohou teploměry ukazovat až 36 stupňů.
Hradní stráž.
Hradní stráž. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Tropické počasí zasahuje i do práce příslušníků Hradní stráže. Její vedení se rozhodlo kvůli vysokým teplotám stáhnout ze strážných budek vojáky, kteří nehybně střeží sídlo českého prezidenta a jsou oblíbenou atrakcí pro turisty.

"Od 13:00 hodin tam nestojí. Vojáci opustili čestné pevné stanoviště a nahradili je vojáci na pohyblivých stanovištích za branou," řekl mluvčí Hradní stráže Jiří Havel s tím, že při teplotách nad 30 stupňů nejde o nic neobvyklého.

"Řídí si to sama Hradní stráž podle aktuálních klimatických podmínek. Například může být teplota nad 30 stupňů, ale může foukat vítr, takže jsou příhodné podmínky k tomu, aby mohla být stráž vykonávána. Někdy se ale vítr nehne, jako je to v současnosti, takže jsou staženi," vysvětlil Havel.

Česko se s tropickými teplotami potýká již několik dní. V úterý a ve středu mohou teploměry ukazovat až 36 stupňů. Nadprůměrně teplé počasí v Česku vydrží zřejmě celý srpen. Podle informací Českého hydrometeorologického úřadu největší vedra budou první dva týdny a koncem srpna se bude pozvolna ochlazovat.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Ingebritsen má z atletického HME double, vyhrál i trojku

Nor Jakob Ingebrigtsen po triumfu na 1500 metrů vyhrál na atletickém halovém mistrovství Evropy i závod na 3000 metrů. Dvacetiletému běžci se v Toruni povedl podobný double jako na venkovním ME 2018 v Berlíně, kde vyhrál závody na 1500 a 5000 metrů.

Díky zrychlení v závěru Ingebritsen vyhrál nejdelší halový závod v osobním rekordu 7:48,20. Na trojce obhájil titul z předloňského HME v Glasgow, kde na patnáctistovce nestačil na Poláka Marcina Lewandowského. Toho letos porazil.

Na halový evropský trůn v sedmiboji se vrátil nejlepší vícebojař současnosti Kévin Mayer. Devětadvacetiletý Francouz nasbíral 6392 bodů, čímž zaostal o 87 bodů za svým evropským rekordem z HME 2017 v Bělehradu. Španělský obhájce titulu Jorge Ureňa tentokrát získal stříbro (6158), bronz zůstal v Polsku zásluhou osobního rekordu Pawla Wiesiolka (6133).

Titul na 60 metrů překážek obhájila Nizozemka Nadine Visserová v nejlepším letošním světovém čase 7,77 sekundy. Zvítězila před britskými sestrami Cindy Semberovou (7,89) a Tiffany Porterovou (7,92). Třiatřicetiletá Porterová si pro medaili doběhla v roušce.

V dnešním finálovém programu se z českých atletů představí jen štafeta čtvrtkařů, která nastoupí ve složení Vít Müller, Pavel Maslák, Michal Desenský a Patrik Šorm.

Zdroj: ČTK
Další zprávy