Vedro vyhnalo z budek "nehybnou" Hradní stráž. Vojáci místo toho chodí za branou

Domácí Domácí
31. 7. 2018 15:07
Česko se s tropickými teplotami potýká již několik dní. V úterý a ve středu mohou teploměry ukazovat až 36 stupňů.
Hradní stráž.
Hradní stráž. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Tropické počasí zasahuje i do práce příslušníků Hradní stráže. Její vedení se rozhodlo kvůli vysokým teplotám stáhnout ze strážných budek vojáky, kteří nehybně střeží sídlo českého prezidenta a jsou oblíbenou atrakcí pro turisty.

"Od 13:00 hodin tam nestojí. Vojáci opustili čestné pevné stanoviště a nahradili je vojáci na pohyblivých stanovištích za branou," řekl mluvčí Hradní stráže Jiří Havel s tím, že při teplotách nad 30 stupňů nejde o nic neobvyklého.

"Řídí si to sama Hradní stráž podle aktuálních klimatických podmínek. Například může být teplota nad 30 stupňů, ale může foukat vítr, takže jsou příhodné podmínky k tomu, aby mohla být stráž vykonávána. Někdy se ale vítr nehne, jako je to v současnosti, takže jsou staženi," vysvětlil Havel.

Česko se s tropickými teplotami potýká již několik dní. V úterý a ve středu mohou teploměry ukazovat až 36 stupňů. Nadprůměrně teplé počasí v Česku vydrží zřejmě celý srpen. Podle informací Českého hydrometeorologického úřadu největší vedra budou první dva týdny a koncem srpna se bude pozvolna ochlazovat.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Silný vítr zastavil horní úsek kabinové lanovky na Sněžku

Silný vítr dnes kolem poledne zastavil horní úsek kabinové lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Spodní úsek lanovky z Pece na Růžovou horu zůstal v provozu. Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině, uvedli vlekaři na webu lanovky. Z Růžové hory se turisté mohou na Sněžku vydat pěšky, trasa měří 2,5 kilometru. V provozu je lanovka denně od 08:00 do 19:00. Provoz ostatních lanovek v Krkonoších vítr neomezil.

Lanovka na Sněžku se rozjela do letní sezony ve středu 12. května, a to po více než třech měsících odstávky dané epidemickými restrikcemi. Následně se ve východních Krkonoších do letní sezony rozjely také lanovky ze Špindlerova Mlýna na Medvědín a na Pláně, z Janských Lázní na Černou horu, z Velké Úpy na Portášky a z Herlíkovic na Žalý.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 28 minutami

Kajakářka Galušková byla na Světovém poháru ve vodním slalomu v Praze devátá

Kajakářka Antonie Galušková obsadila na Světovém poháru ve vodním slalomu v Praze deváté místo. Jediná česká reprezentantka ve finálové desítce si připsala dotyky na třech brankách a zaostala 15 sekund za vítěznou Polkou Klaudií Zwolinskou.

Dvacetiletá Galušková ve svém prvním finále SP v kariéře zopakovala umístění ze semifinálové jízdy. Ve finále chyběla olympionička Kateřina Minařík Kudějová, jež v semifinále nadvakrát projížděla osmnáctou branku a skončila šestnáctá. Debutantka v seniorské reprezentaci Lucie Nesnídalová obsadila 23. příčku.

Zwolinská v Troji vyhrála už semifinále a nejlepší byla i v rozhodující jízdě. O necelé dvě sekundy za sebou nechala krajanku Natalii Pacierpnikovou, jež stejně jako ona předvedla čistou jízdu. Třetí skončila s odstupem 2,24 Australanka Jessica Foxová, která si připsala čtyři trestné sekundy.

Následuje finále kajakářů, do něhož postoupili z prvních dvou míst Jiří Prskavec s Vítem Přindišem a z devátého Vavřinec Hradilek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy