Vedro vyhnalo z budek "nehybnou" Hradní stráž. Vojáci místo toho chodí za branou

Domácí Domácí
31. 7. 2018 15:07
Česko se s tropickými teplotami potýká již několik dní. V úterý a ve středu mohou teploměry ukazovat až 36 stupňů.
Hradní stráž.
Hradní stráž. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Tropické počasí zasahuje i do práce příslušníků Hradní stráže. Její vedení se rozhodlo kvůli vysokým teplotám stáhnout ze strážných budek vojáky, kteří nehybně střeží sídlo českého prezidenta a jsou oblíbenou atrakcí pro turisty.

"Od 13:00 hodin tam nestojí. Vojáci opustili čestné pevné stanoviště a nahradili je vojáci na pohyblivých stanovištích za branou," řekl mluvčí Hradní stráže Jiří Havel s tím, že při teplotách nad 30 stupňů nejde o nic neobvyklého.

"Řídí si to sama Hradní stráž podle aktuálních klimatických podmínek. Například může být teplota nad 30 stupňů, ale může foukat vítr, takže jsou příhodné podmínky k tomu, aby mohla být stráž vykonávána. Někdy se ale vítr nehne, jako je to v současnosti, takže jsou staženi," vysvětlil Havel.

Česko se s tropickými teplotami potýká již několik dní. V úterý a ve středu mohou teploměry ukazovat až 36 stupňů. Nadprůměrně teplé počasí v Česku vydrží zřejmě celý srpen. Podle informací Českého hydrometeorologického úřadu největší vedra budou první dva týdny a koncem srpna se bude pozvolna ochlazovat.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy