Vedro vyhnalo z budek "nehybnou" Hradní stráž. Vojáci místo toho chodí za branou

Domácí Domácí
31. 7. 2018 15:07
Česko se s tropickými teplotami potýká již několik dní. V úterý a ve středu mohou teploměry ukazovat až 36 stupňů.
Hradní stráž.
Hradní stráž. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Tropické počasí zasahuje i do práce příslušníků Hradní stráže. Její vedení se rozhodlo kvůli vysokým teplotám stáhnout ze strážných budek vojáky, kteří nehybně střeží sídlo českého prezidenta a jsou oblíbenou atrakcí pro turisty.

"Od 13:00 hodin tam nestojí. Vojáci opustili čestné pevné stanoviště a nahradili je vojáci na pohyblivých stanovištích za branou," řekl mluvčí Hradní stráže Jiří Havel s tím, že při teplotách nad 30 stupňů nejde o nic neobvyklého.

"Řídí si to sama Hradní stráž podle aktuálních klimatických podmínek. Například může být teplota nad 30 stupňů, ale může foukat vítr, takže jsou příhodné podmínky k tomu, aby mohla být stráž vykonávána. Někdy se ale vítr nehne, jako je to v současnosti, takže jsou staženi," vysvětlil Havel.

Česko se s tropickými teplotami potýká již několik dní. V úterý a ve středu mohou teploměry ukazovat až 36 stupňů. Nadprůměrně teplé počasí v Česku vydrží zřejmě celý srpen. Podle informací Českého hydrometeorologického úřadu největší vedra budou první dva týdny a koncem srpna se bude pozvolna ochlazovat.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy