Hradní stráž dostane nové vysílačky za 130 milionů. Budou mít foťák a nadřízení uvidí jejich pohyb

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
11. 3. 2018 12:47
Ministerstvo obrany investovalo 130 milionů do vysílaček a komunikačních stanic pro Hradní stráž. Zlepší tím zabezpečení, které už bylo nedostatečné. Jedná se o jednu z největších zakázek, které letos obrana podepsala.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Citlivé hovory Hradní stráže bude těžší odposlechnout. Ministerstvo obrany pro ni nakoupilo nové moderní vysílačky se silným šifrováním za téměř 130 milionů korun. Je to zatím jedna z největších zakázek podepsaných tento rok. Stanice pro vysílačky navíc budou nainstalovány i do vozidel a motorek, které má Hradní stráž k dispozici.

Přístroje dodá společnost KonekTel a kromě areálu Pražského hradu a zámku v Lánech je Hradní stráž bude používat například ještě na letišti ve Kbelích, odkud létají důležití představitelé státu.

"Nové vybavení pořízené v otevřeném výběrovém řízení zajistí minimálně na dalších 10 let Hradní stráži bezpečnější a kvalitnější spojení. Nejen mezi sebou, ale i s komunikačními systémy armády," řekla Aktuálně.cz ministryně Karla Šlechtová (ANO).

Nové přístroje by kromě silného šifrování měly být též harmonizované s frekvencemi Severoatlantické aliance (NATO) a disponovat třeba i foťákem. V řídicím středisku také budou operátoři a nadřízení moci sledovat, kde se radiostanice pohybují.

"K nákupu dochází, protože současná telekomunikační technika Hradní stráže již neodpovídá požadavkům a bylo nutné její zkvalitnění. Nová technika zajistí spolehlivou, nepřetržitou a bezpečnou komunikaci příslušníků Hradní stráže," doplnil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. 

Lepší zabezpečování Hradu

Už několik let je posilováno zabezpečení Pražského hradu. Investice se rozběhly poté, co v roce 2015 na stožár budovy umístila umělecká skupina Ztohoven rudé trenýrky. Těmi chtěli aktivisté upozornit na podle nich nevhodné chování prezidenta Miloše Zemana. Mimo jiné ale akce odhalila i výrazné díry v zabezpečení objektu, kde sídlí hlava státu.

Před vchodem do areálu Pražského hradu se tak objevily bezpečnostní rámy s policisty, kteří kontrolují každého příchozího. Za desítky milionů korun se také pořídily moderní kamery. Ty dokážou rozpoznat obličeje či vyhodnotit podezřelé chování.

Všechna opatření se platila z balíčku 100 milionů korun, který Hrad získal právě po incidentu s rudými trenkami na své zabezpečení.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Muž, jenž v březnu útočil v salonech v Georgii, se přiznal ke čtyřem vraždám

Muž obviněný z březnového zastřelení osmi lidí v masážních a kosmetických salónech v okolí Atlanty v americkém státě Georgia se v úterý přiznal ke čtyřem vraždám. Šest z osmi obětí byly ženy asijského původu. Informovala o tom agentura Reuters.

K tomu, že v polovině března zavraždil čtyři lidi v lázeňském salonu v okrese Cherokee asi 64 kilometrů severně od Atlanty, se Robert Aaron Long přiznal u soudu. Potvrdil také, že souhlasí s doporučením, aby byl v souvislosti s těmito vraždami odsouzen k čtyřem navazujícím doživotním trestům bez možnosti předčasného propuštění a dalším 35 letům na základě dalších bodů obžaloby.

Jeho oběti v okrese Cherokee byly identifikovány jako 33letá Delaina Ashley Yaunová, 54letý Paul Andre Michels, 49letá Xiaojie Yanová a 44letá Daoyou Fengová.

Long byl také obžalován z vražd dalších čtyř žen v okrese Fulton, kde se nachází Atlanta. Prokurátorka Fani Willisová uvedla, že Long na ženy v Atlantě cílil kvůli jejich rase, pohlaví a původu. Navrhne, aby byl odsouzen k trestu smrti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ČEZ dokončil prodej bulharských aktiv, v arbitráži proti Bulharsku pokračuje

Energetická skupina ČEZ dokončila prodej svých bulharských aktiv, kupující bulharská finanční společnost Eurohold jí zaplatila 335 milionů eur (asi 8,6 miliardy korun). Uvedl to dnes mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. V mezinárodní investiční arbitráži, kterou společnost ČEZ vede proti bulharskému státu od roku 2016, firma podle mluvčího pokračuje.

Kříž uvedl, že nyní dokončený prodej zahrnuje sedm bulharských společností Skupiny ČEZ: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Oreshets a Bara Group. Připomněl, že odchod ČEZ z Bulharska začal už v roce 2017 prodejem odstavené uhelné elektrárny Varna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy