reklama
 
 

Hradní stráž dostane nové vysílačky za 130 milionů. Budou mít foťák a nadřízení uvidí jejich pohyb

11. 3. 2018 12:47
Ministerstvo obrany investovalo 130 milionů do vysílaček a komunikačních stanic pro Hradní stráž. Zlepší tím zabezpečení, které už bylo nedostatečné. Jedná se o jednu z největších zakázek, které letos obrana podepsala.

Praha - Citlivé hovory Hradní stráže bude těžší odposlechnout. Ministerstvo obrany pro ni nakoupilo nové moderní vysílačky se silným šifrováním za téměř 130 milionů korun. Je to zatím jedna z největších zakázek podepsaných tento rok. Stanice pro vysílačky navíc budou nainstalovány i do vozidel a motorek, které má Hradní stráž k dispozici.

Přístroje dodá společnost KonekTel a kromě areálu Pražského hradu a zámku v Lánech je Hradní stráž bude používat například ještě na letišti ve Kbelích, odkud létají důležití představitelé státu.

"Nové vybavení pořízené v otevřeném výběrovém řízení zajistí minimálně na dalších 10 let Hradní stráži bezpečnější a kvalitnější spojení. Nejen mezi sebou, ale i s komunikačními systémy armády," řekla Aktuálně.cz ministryně Karla Šlechtová (ANO).

Nové přístroje by kromě silného šifrování měly být též harmonizované s frekvencemi Severoatlantické aliance (NATO) a disponovat třeba i foťákem. V řídicím středisku také budou operátoři a nadřízení moci sledovat, kde se radiostanice pohybují.

"K nákupu dochází, protože současná telekomunikační technika Hradní stráže již neodpovídá požadavkům a bylo nutné její zkvalitnění. Nová technika zajistí spolehlivou, nepřetržitou a bezpečnou komunikaci příslušníků Hradní stráže," doplnil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. 

Lepší zabezpečování Hradu

Už několik let je posilováno zabezpečení Pražského hradu. Investice se rozběhly poté, co v roce 2015 na stožár budovy umístila umělecká skupina Ztohoven rudé trenýrky. Těmi chtěli aktivisté upozornit na podle nich nevhodné chování prezidenta Miloše Zemana. Mimo jiné ale akce odhalila i výrazné díry v zabezpečení objektu, kde sídlí hlava státu.

Před vchodem do areálu Pražského hradu se tak objevily bezpečnostní rámy s policisty, kteří kontrolují každého příchozího. Za desítky milionů korun se také pořídily moderní kamery. Ty dokážou rozpoznat obličeje či vyhodnotit podezřelé chování.

Všechna opatření se platila z balíčku 100 milionů korun, který Hrad získal právě po incidentu s rudými trenkami na své zabezpečení.

autor: Jakub Zelenka | 11. 3. 2018 12:47

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama