Hradní stráž dostane nové vysílačky za 130 milionů. Budou mít foťák a nadřízení uvidí jejich pohyb

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
11. 3. 2018 12:47
Ministerstvo obrany investovalo 130 milionů do vysílaček a komunikačních stanic pro Hradní stráž. Zlepší tím zabezpečení, které už bylo nedostatečné. Jedná se o jednu z největších zakázek, které letos obrana podepsala.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Citlivé hovory Hradní stráže bude těžší odposlechnout. Ministerstvo obrany pro ni nakoupilo nové moderní vysílačky se silným šifrováním za téměř 130 milionů korun. Je to zatím jedna z největších zakázek podepsaných tento rok. Stanice pro vysílačky navíc budou nainstalovány i do vozidel a motorek, které má Hradní stráž k dispozici.

Přístroje dodá společnost KonekTel a kromě areálu Pražského hradu a zámku v Lánech je Hradní stráž bude používat například ještě na letišti ve Kbelích, odkud létají důležití představitelé státu.

"Nové vybavení pořízené v otevřeném výběrovém řízení zajistí minimálně na dalších 10 let Hradní stráži bezpečnější a kvalitnější spojení. Nejen mezi sebou, ale i s komunikačními systémy armády," řekla Aktuálně.cz ministryně Karla Šlechtová (ANO).

Nové přístroje by kromě silného šifrování měly být též harmonizované s frekvencemi Severoatlantické aliance (NATO) a disponovat třeba i foťákem. V řídicím středisku také budou operátoři a nadřízení moci sledovat, kde se radiostanice pohybují.

"K nákupu dochází, protože současná telekomunikační technika Hradní stráže již neodpovídá požadavkům a bylo nutné její zkvalitnění. Nová technika zajistí spolehlivou, nepřetržitou a bezpečnou komunikaci příslušníků Hradní stráže," doplnil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. 

Lepší zabezpečování Hradu

Už několik let je posilováno zabezpečení Pražského hradu. Investice se rozběhly poté, co v roce 2015 na stožár budovy umístila umělecká skupina Ztohoven rudé trenýrky. Těmi chtěli aktivisté upozornit na podle nich nevhodné chování prezidenta Miloše Zemana. Mimo jiné ale akce odhalila i výrazné díry v zabezpečení objektu, kde sídlí hlava státu.

Před vchodem do areálu Pražského hradu se tak objevily bezpečnostní rámy s policisty, kteří kontrolují každého příchozího. Za desítky milionů korun se také pořídily moderní kamery. Ty dokážou rozpoznat obličeje či vyhodnotit podezřelé chování.

Všechna opatření se platila z balíčku 100 milionů korun, který Hrad získal právě po incidentu s rudými trenkami na své zabezpečení.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Koronavirus odsouvá zrušení střídání zimního a letního času, zřejmě na dlouho

Koronavirová krize odsouvá možné zrušení pravidelného střídání času, zřejmě na dlouhou dobu. Evropská komise původně navrhovala zrušení střídání času na letošní nebo příští rok, v současnosti se však o věci nejedná a je otázkou, zda se s ohledem na současnou krizi a její dopady téma na jednací stůl vůbec vrátí. Řekl to mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. V noci na neděli 25. října se hodinové ručičky ve 03:00 posunou o hodinu zpět.

Evropská komise v roce 2018 navrhla zrušení střídání času, ponechala však na členských státech, aby se dohodly na tom, který čas bude zaveden celoročně. Česká vláda předloni podpořila zavedení zimního, tedy standardního středoevropského astronomického času. Návrh komise ovšem ještě musí schválit unijní Rada a Evropský parlament, do té doby se nic nemění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy