Hradní stráž dostane nové vysílačky za 130 milionů. Budou mít foťák a nadřízení uvidí jejich pohyb

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
11. 3. 2018 12:47
Ministerstvo obrany investovalo 130 milionů do vysílaček a komunikačních stanic pro Hradní stráž. Zlepší tím zabezpečení, které už bylo nedostatečné. Jedná se o jednu z největších zakázek, které letos obrana podepsala.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Citlivé hovory Hradní stráže bude těžší odposlechnout. Ministerstvo obrany pro ni nakoupilo nové moderní vysílačky se silným šifrováním za téměř 130 milionů korun. Je to zatím jedna z největších zakázek podepsaných tento rok. Stanice pro vysílačky navíc budou nainstalovány i do vozidel a motorek, které má Hradní stráž k dispozici.

Přístroje dodá společnost KonekTel a kromě areálu Pražského hradu a zámku v Lánech je Hradní stráž bude používat například ještě na letišti ve Kbelích, odkud létají důležití představitelé státu.

"Nové vybavení pořízené v otevřeném výběrovém řízení zajistí minimálně na dalších 10 let Hradní stráži bezpečnější a kvalitnější spojení. Nejen mezi sebou, ale i s komunikačními systémy armády," řekla Aktuálně.cz ministryně Karla Šlechtová (ANO).

Nové přístroje by kromě silného šifrování měly být též harmonizované s frekvencemi Severoatlantické aliance (NATO) a disponovat třeba i foťákem. V řídicím středisku také budou operátoři a nadřízení moci sledovat, kde se radiostanice pohybují.

"K nákupu dochází, protože současná telekomunikační technika Hradní stráže již neodpovídá požadavkům a bylo nutné její zkvalitnění. Nová technika zajistí spolehlivou, nepřetržitou a bezpečnou komunikaci příslušníků Hradní stráže," doplnil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. 

Lepší zabezpečování Hradu

Už několik let je posilováno zabezpečení Pražského hradu. Investice se rozběhly poté, co v roce 2015 na stožár budovy umístila umělecká skupina Ztohoven rudé trenýrky. Těmi chtěli aktivisté upozornit na podle nich nevhodné chování prezidenta Miloše Zemana. Mimo jiné ale akce odhalila i výrazné díry v zabezpečení objektu, kde sídlí hlava státu.

Před vchodem do areálu Pražského hradu se tak objevily bezpečnostní rámy s policisty, kteří kontrolují každého příchozího. Za desítky milionů korun se také pořídily moderní kamery. Ty dokážou rozpoznat obličeje či vyhodnotit podezřelé chování.

Všechna opatření se platila z balíčku 100 milionů korun, který Hrad získal právě po incidentu s rudými trenkami na své zabezpečení.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy