Valentýnské lyžování: Dobré podmínky a slevy pro zamilované

ČTK ČTK
12. 2. 2015 16:42
V některých místech ale podmínky mírně zhoršilo oteplení a následné ochlazení, části tras tak mohou být namrzlé.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Podmínky pro lyžování ve většině středisek v Česku jsou velmi dobré, upraveny jsou i stovky kilometrů běžeckých stop. V některých místech je ale mírně zhoršilo oteplení a následné ochlazení, části tras tak mohou být namrzlé, proto by běžkaři měli dbát zvýšené opatrnosti.

V Krkonoších a Jeseníkách se turisté musí vyhnout lavinovým lokalitám, protože tam stále platí třetí stupeň lavinového nebezpečí. Skiareály lákají návštěvníky i na víkendové akce, z nichž některé jsou spojeny se svátkem Valentýna.

Na sjezdovkách v Krkonoších leží od 25 do 100 centimetrů sněhu a pro běžkaře se tam denně upravuje například 67 kilometrů běžeckých tratí na Horních Mísečkách a Medvědíně a dalších až 24 kilometrů na Pláních. V horách ale nadále hrozí nebezpečí pádu lavin, minulý týden v lavině v Malé Studniční jámě zahynul osmadvacetiletý lyžař. V úterý sjela do Modrého dolu lavina, jedna z největších za posledních 30 let.

Dobře jsou na tom se sněhem i Orlické a Jizerské hory. Například v Říčkách jsou sněhové podmínky podle provozovatelů vleků nejlepší za poslední dvě sezony. V Jizerských horách by ale lyžaři měli počítat s mokrým nebo zmrzlým sněhem.

Výše položené krušnohorské areály hlásí upravené sjezdovky s dostatkem kvalitního sněhu. Bez obav mohou lyžaři vyrazit i do níže položených areálů. Do dobrého stavu se postupně dostávají i tamní běžecké tratě, které minulý týden zavál vítr.

V okolí Božího Daru je více než polovina tratí už upravená, další část je neupravená, ale sjízdná. Například v Ústeckém kraji je ale kvůli nedostatku sněhu stále mimo provoz nejobtížnější sjezdovka areálu Slalomák a areál Klíny na Mostecku je v provozu z poloviny.

Na Šumavě sněhové podmínky nahrávají sjezdovému i běžeckému lyžování. Zkrátka přijdou jen bruslaři na Lipně, kde je led zatím příliš tenký. Tamní skiareál ale připravil pro návštěvníky na víkend několik akcí, zamilovaní dostanou na Valentýna večerní skipas za 20 korun a děti v neděli čeká stavění sněhuláků a soutěže.

Všechny vleky a lanovky jsou v provozu i v Pardubickém kraji, kde čekají o víkendu a příští týden vzhledem k jarním prázdninám větší návštěvnost. Například středisko v Dolní Moravě plánuje v pátek otevření snowparku a snow trailu.

Dobré podmínky pro lyžován mají i středočeské skiareály. Na svazích sice neleží téměř žádný přírodní sníh, nízké noční teploty ale umožňují zasněžování. Mimo provoz je sjezdovka v Kvasejovicích u Sedlce-Prčice, která je závislá na přírodním sněhu, a příbramský areál Padák, kde se zadrhla jednání o prodloužení nájemní smlouvy.

Na Vysočině je otevřeno 15 lyžařských sjezdovek, které mají až 80 centimetrů sněhu. Obleva ale poškodila stopy pro běžkaře, přesto jich v okolí Nového Města na Moravě najdou nejméně dvě desítky kilometrů. Sportovní tratě Vysočina Areny budou o víkendu pro veřejnost uzavřeny kvůli závodům Zlaté lyže.

Dobře si lidé zalyžují i v Beskydech a Jeseníkách. Pomohl tomu i sníh, který napadl v uplynulých dnech. Větší návštěvnost areály čekají s nadcházejícími prázdninami ostravských dětí a poté brněnských, kterým začnou od 22. února.

Na své si přijdou milovníci lyžování i ve Zlínském kraji. V nížinách kvůli oteplení sněhu sice ubylo, na horách je ho ale dostatek. Ski areál Razula ve Velkých Karlovicích navíc láká lyžaře i na sobotní oslavu Valentýna. Pokud lyžaři u pokladny prokáží své city, získají k zakoupenému skipasu druhý ve stejné hodnotě zdarma.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy