Ve 14 stupních se v nížinách lyžovat nedá, ukázal víkend

ČTK ČTK
11. 1. 2015 17:50
Od lyžování odradilo lidi nejen oteplení, ale i vichr a déšť.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: SAJ Harrachov

Praha - I když si sjezdovky na horách přes sobotní rekordní oteplení udržely část sněhové pokrývky, moc lyžařů toho nevyužilo.

Příznivce lyžování odradilo  nejen oteplení, ale i déšť a vítr. Horší to bylo ještě v níže položených střediscích, která musela často provoz zastavit, protože teploty kolem 14 nad nulou je o pracně získanou sněhovou pokrývku zase připravily.

Provozovatelé lyžařských středisek tak žehrají na mizivou návštěvnost. "Návštěvnost byla v sobotu minimální. Jestliže obvykle bývá kolem 5000 až 6000 lidí, tak tentokrát to bylo asi 1500," uvedl například Petr Hynek z krkonošského SkiResortu Černá hora - Pec. Zdeněk Spilka z lyžařského areálu ve Špindlerově Mlýně, kde v sobotu obvykle lyžuje kolem 5000 až 6000 lidí, má úplně stejnou zkušenost. "Tentokrát to bylo asi 1500 lidí," řekl.

Co zbylo, ztvrdlo

Sníh ze sjezdovek na horách déšť sice většinou spláchnout nestačil, přes noc na dnešek ale zmáčené podklady ztvrdly. "Dobří lyžaři říkají, že kopec je dobrý, horší lyžaři, že je skleněný," poznamenal náčelník harrachovské lanovky Milan Goč. Podle něj v sobotu v Harrachově lyžovalo jen několik lidí, dnes to bylo výrazně lepší. "Lidí byly stovky," upřesnil.

Také v Jizerských horách byla sobota velmi špatná, dnes už se dali návštěvníci počítat aspoň na stovky. Na Tanvaldském Špičáku ale museli kvůli dešti uzavřít sjezdovku Kostelní, která je novinkou sezony.

Lyžovalo se na krušnohorském Klínovci, na Bublavě, v provozu byl také areál Novako v Božím Daru a částečně areál v Mariánských Lázních.

Na jihu Čech oteplení provoz lyžařských areálů neovlivnilo, návštěvnost ano. "V pátek u nás bylo zhruba 1000 lidí a v sobotu asi 750. Je to o něco méně než běžně v sezoně," uvedl ředitel Skiareálu Lipno Petr Dušek. Na některých místech sice zmizel ze svahů přírodní sníh, ale provozovatelé dokázali udržet dostatečnou vrstvu toho umělého.

Personál hrál i přesilovku

To na Vysočině musela některá lyžařská střediska přerušit provoz. Jde třeba o sjezdovky Čeřínek, Vysoká, Křemešník nebo v Lukách nad Jihlavou, někde se ale lyžuje dál. "Jako personál jsme tady hráli proti hostům přesilovku," řekl Karel Klapač z Harusova Kopce v Novém Městě na Moravě.

Slabý víkend za sebou mají také Jeseníky. Sobotní počasí označili někteří provozovatelé za katastrofální, na sjezdovky vyrazili jen největší nadšenci a milovníci extrémních podmínek. Neděle byla trochu lepší. V Koutech na Šumpersku se v sobotu konaly závody. "Celý den se jezdilo v dešti, bylo to tristní," řekl vedoucí střediska Petr Marek.

Deštivé počasí v sobotu vyhnalo lyžaře i turisty rovněž z Beskyd. V neděli už bylo počasí příznivější, ale zase všechno zmrzlo, takže přibyly úrazy.

V Ústeckém kraji zůstalo zůstalo po oblevě a deštích v provozu jen jedno středisko - Klíny na Mostecku. Ve Zlínském kraji provoz nezastavil nikdo, oteplení ale v regionu zlikvidovalo běžecké stopy.

Nejtěžší to měly areály v nižších polohách, třeba ve středních Čechách. "Je to špatné. Ten noční déšť nás zničil. Museli jsme zastavit velkou sjezdovku a máme puštěný pouze dětský vlek," uvedl Jan Zenkl, provozovatel Šibeničního vrchu u Mnichovic nedaleko Prahy. Souvislá vrstva sněhu na sjezdovce je podle něj už minulostí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy