reklama
 
 

Silné bouřky postupují republikou, na Žďársku hrozí povodně, v Blansku odklízeli spadlé stromy

Aktualizováno 7. 7. 2017 22:59
Meteorologové vydali pro páteční odpoledne a večer varování před bouřkami na celém území Česka. Bouřky může doprovázet krupobití, silný vítr s nárazy okolo 70 kilometrů v hodině a přívalové srážky s úhrny až 30 litrů na metr čtvereční, informoval Český hydrometeorologický ústav.

Praha - V celé České republice hrozí i v pátek silné bouřky s krupobitím, uvedl v aktuální výstraze Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V páteční podvečer řádily zejména v Ústeckém kraji,  Královéhradeckém, Pardubickém a na Vysočině.

V pátek pozdě večer se bouřky přesunuly na velkou část území Moravy a jejich druhá vlna zasáhla znovu západní a střední Čechy.

Žďársku hrozí nebezpečí  povodní kvůli přívalovému dešti v posledních hodinách. Meteorologové navíc očekávají, že bude pršet dál i v nejbližších hodinách. Oznámil to dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V zasažených oblastech lze očekávat rozvodnění toků či zatopení sklepů. Na žádném ze sledovaných toků v kraji ani ve zbytku republiky ale podle webu ústavu zatím do 22:30 hladiny nedosáhly povodňových stupňů.

V okrese Žďár nad Sázavou v povodí Svratky po Svitavu spadlo v bouřkách v posledních šesti hodinách kolem 45 milimetrů srážek, tedy 45 litrů na metr čtvereční. "V této oblasti se vytvářejí další bouřky, které postupují zejména jižní částí okresu dále k jihovýchodu. V nejbližších hodinách zde spadne dalších deset až 20 milimetrů srážek," sdělili pracovníci ČHMÚ.

V oblastech zasažených přívalovými dešti lze podle nich očekávat rychlé rozvodnění menších toků, zatopení sklepů nebo podemletí silnic.

Bouřky již odpoledne a vpodvečer zasáhly například sever Čech nebo jih Moravy. Na Blanensku za sebou zanechaly mnoho popadaných stromů, které zablokovaly silnice, a na Liberecku padaly kroupy o velikosti tří až čtyř centimetrů.

Silná bouřka řádila nad Blanenskem, kde za sebou zanechala množství popadaných stromů. Hasiči zasahovali asi na dvou desítkách míst, stromy často zablokovaly ulice či silnice.

Bouře zasáhly odpoledne také sever Čech. Ve Frýdlantském výběžku na Liberecku padaly kroupy o velikosti tří až čtyř centimetrů. "Odpolední bouře nad Hejnicemi přinesla největší kroupy, které jsem tu za svůj život zažil," uvedl na svém facebookovém profilu starosta Hejnic Jaroslav Demčák. Hasiči měli v souvislosti s počasím odpoledne dva výjezdy.

"Vyjížděli jsme ke spadlému stromu a spadlé větvi," uvedla operační hasičů v Libereckém kraji před 18:00. V Jizerských horách odpoledne napršelo od deseti do 20 litrů na metr čtvereční.

Vzhledem k předpokládaným bouřkám a přívalovým dešťům meteorologové zrušili výstrahu nebezpečí vzniku požárů na Jižní Moravě. Lidé by však stále měli dbát zvýšené opatrnosti a nerozdělávat oheň v přírodě nebo na suchých místech.

Bouřková činnost bude slábnout v Čechách během pátečního večera, na Moravě a ve Slezsku v noci na sobotu. Přívalový déšť může ojediněle vést k rychlému odtoku vody ze svahů, hrozí také rozvodnění malých toků nebo i jindy suchých koryt a zatopení níže položených míst jako sklepů.

autor: ČTK | 6. 7. 2017 11:59

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama