reklama
 
 

Sucho a změny počasí kazí úrodu. Zemědělci sklidí méně řepky i obilovin

Aktualizováno 4. 7. 2017 13:09
Podle předběžných odhadů Českého statistického úřadu bude letos horší úroda. Farmáři sklidí až o deset procent méně obilovin a sedm procent méně řepky než minulý rok. Méně českého obilí podle pekařů neovlivní ceny pečiva.

Praha - Sklizeň základních obilovin letos podle prvních odhadů klesne meziročně o 10,1 procenta na 6,945 milionu tun. Nižší bude i úroda řepky, a to o 7,7 procenta na 1,254 milionu tun. Oznámil to Český statistický úřad. Za poklesem sklizně základních obilovin i řepky je podle statistiků především snížení očekávaného výnosu. "Mohou za to sucha a horší klimatické podmínky," vysvětluje ředitel Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin Martin Volf. 

"S ohledem na úbytek osevních ploch obilovin a horší stav porostů v porovnání s minulými třemi lety, které byly nadprůměrné, se dá očekávat, že celková sklizeň bude pouze průměrná, bude záležet na dalším vývoji počasí," uvedl Jiří Felčárek z Agrární komory. Sklizeň obilovin bez kukuřice komora odhaduje na 6,5 až 6,7 milionu tun, což je v porovnání s rokem 2016 zhruba o 15 procent nižší.

Odhad letošní sklizně základních obilovin je srovnatelný s desetiletým průměrem, ale je o 3,2 procenta nižší než průměr sklizní za posledních pět let. Celková osevní plocha základních obilovin 1,262 milionu hektarů zůstala téměř na stejné úrovni jako v předcházejícím roce. Kvůli špatnému přezimování a častějším přesevům se ale snížila výměra ozimých obilovin a rozšířila se výměra jařin, tedy pšenice jarní, ječmene jarního a ovsa.

Nižší výnos se očekává u všech druhů obilovin mimo pšenice jarní a ovsa. Například sklizeň nejčastěji pěstované plodiny ozimé pšenice, která zabírá zhruba třetinu celkové osevní plochy v ČR, podle odhadu klesne oproti loňsku o 13,2 procenta na 4,612 milionu tun. Naproti tomu by měla o více než polovinu na 212 000 tun stoupnout úroda pšenice jarní. Její výměra se totiž ve srovnání s loňskem rozšířila více než o polovinu na 47 000 hektarů a přiblížila se tak obvyklé úrovni, uvedli statistici.

Podle pekařů horší úroda neovlivní ceny potravin. "To, co se vypěstuje v České republice, už dnes nemá vliv na cenu obilovin, jako tomu bylo před deseti lety. Jestli se v Čechách nebo na Moravě urodí měně, už zas tak moc neznamená, protože vše směřuje k evropskému trhu," říká ředitel rodinné pekárny Adélka z Vysočiny Roman Teisler. 

Případná slabší česká úroda nezdraží například ani rohlíky pekárny Penam. "Ceny obilí už neurčuje český trh, ale ten zahraniční," dodává generální ředitel Penamu Jaroslav Kurčík. 

Podle Felčárka jsou také výrazné regionální propady sklizní. "I výrazně pod úrovní 50 procent průměru normálních let - viz medializované Znojemsko, zrno je zaschlé, nikoliv přirozeně dozrálé," dodal.

Řepka je po pšenici ozimé druhou nejrozšířenější plodinou, letos se pěstuje stejně jako v loňském roce na 16 procentech osevní plochy. Výměra řepky se meziročně mírně rozšířila na 394 000 hektarů a podle ČSÚ je třetí nejvyšší v historii sledování.

Za letošní nižší předpokládanou produkcí řepky je pokles odhadovaného výnosu o 8,1 procenta na 3,18 tuny na hektar. Předpokládaná produkce řepky převyšuje desetiletý průměr o 4,5 procenta, ale v porovnání s pětiletým průměrem je odhad letošní sklizně o 6,5 procenta nižší.

Zájem o českou řepku je hlavně v Německu, kde jsou velké zpracovatelské kapacity. "Kdybychom vyrobili o sto tisíc tun více řepky jako loni, tak bychom ji tam bez problémů prodali, zemědělci by ji dobře zpeněžili," uvádí Volf, podle kterého má Evropa nedostatek řepky a musí ji dovážet. Hlavně z Austrálie nebo Ukrajiny. "Letos není dobrá úroda ani v Německu nebo Francii, ale pro nás to není nic tragického," dodává.

Loni zemědělci sklidili o pět procent obilovin více než v roce 2015, a to 8,4 milionu tun obilí. Byla to čtvrtá nejvyšší úroda obilovin od roku 1920, více obilovin se sklidilo v letech 1990, 2004 a 2014. Meziročně vyšší úroda byla loni i u řepky.

autoři: Kateřina Šefrová, ČTK | 4. 7. 2017 11:13

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama