Sucho v Česku vědci předpovídají pomocí pěti modelů, nejméně vody je na jižní Moravě

ČTK ČTK
3. 7. 2017 9:15
Vědci pro výpočet aktuální míry sucha a její predikci používají kombinaci předpověď maximální a minimální teploty vzduchu, množství srážek, vlhkosti vzduchu, slunečního svitu a rychlosti větru. Podle aktuální předpovědi je zřejmé, že jižní část republiky zůstane v příštích dnech výrazně sušší než severní část. Nejspolehlivější je model od Evropského centra pro střednědobou předpověď.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Brno - Lidé, které zajímá, jak velké sucho je a bude v nejbližších dnech, najdou informace na webu www.intersucho.cz. Jde o projekt brněnského Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR. Vědci pracují s pěti předpovědními modely a každý den aktualizují předpověď pro celou republiku. Předpovědi využívají především zemědělci a je užitečná i pro všechny ostatní, kteří s vodou pracují. Vědci však upozorňují, že se může stát, že jednotlivé předpovědní modely se od sebe výrazně liší, řekl jeden z tvůrců projektu Petr Štěpánek.

Předpověď míry sucha se liší především ve dnech nestabilního a často se měnícího počasí. Sucho se na mapě vyjadřuje sedmistupňovou škálou. Někdy se při složitějších povětrnostních situacích může stát, že pro některé oblasti se předpověď liší až o několik stupňů dané škály, která pracuje s procentuální odchylkou od průměrného stavu v letech 1961 až 2010.

"V některých situacích je počasí velmi variabilní a obtížně předpověditelné, proto se nespoléháme pouze na jeden, ale na pět předpovědních modelů. Jsou to ty, které se ve světě hojně používají. Tři jsou veřejně dostupné a další dva, které mají o něco větší úspěšnost, získáváme na komerční bázi díky podpoře Akademie věd ČR a ministerstva zemědělství a spoluprací se Státním pozemkovým úřadem," uvedl Štěpánek.

Výpočty každého modelu se liší

V portfoliu jsou modely národních meteorologických služeb Velké Británie, USA, Kanady a Francie, pátý model je velmi spolehlivý od Evropského centra pro střednědobou předpověď. Jejich výstupy se však mohou lišit kvůli tomu, že každý model používá jiné fyzikální vzorce pro výpočet a jsou laděné na něco jiného. Podle Pavla Zahradníčka, jenž se na projektu také podílí, může jeden model upřednostňovat přesněji určené srážky, jiný teploty a výpočty se pak liší.

Aby vědci vypočítali aktuální míru sucha a její predikci, používají kombinaci prvků, jako jsou předpověď maximální a minimální teploty vzduchu, množství srážek, vlhkosti vzduchu, slunečního svitu a rychlosti větru.

U každého modelu také uživatel vidí úspěšnost v posledních třech týdnech. Může tedy při své práci dávat větší váhu jednomu z nich, přičemž v každém katastru může vyhovovat jiný model.

Podle aktuální předpovědi je zřejmé, že jižní část republiky zůstane v příštích dnech výrazně sušší než severní část. Nejpostiženější je jižní Morava, kde už voda z půdy prakticky zmizela.

Česká krajina je závislá na dešťové vodě. Vidíme už teď příklady toho, jak sucho znemožňuje některým rostlinám růst, říká hydrolog Jan Daňhelka. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 8 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy