Tropy dosáhnou 33 °C, vystřídají je bouřky. Požáry hrozí dál

ČTK ČTK
24. 7. 2015 12:44
Po tropických dnech se v sobotu místy objeví bouřky doprovázené přívalovými dešti, větrem i kroupami. Kvůli vedrům ale stále hrozí nebezpečí požárů.

Praha - Páteční teploty na jihovýchodě a východě Moravy vystoupají až na 33 stupňů. V sobotu se místy objeví bouřky doprovázené přívalovými dešti, nárazovým větrem a kroupami. Výstraha před horkem platí od poledne do sobotních 17:00.

"V sobotu bude přes naše území postupovat k východu studená fronta. Před ní k nám bude proudit teplý a vlhký vzduch od jihu," uvedli meteorologové z Českého hydrometeorologického  ústavu (ČHMÚ).

Bouřky se dají očekávat v sobotu nejprve v Kraji Vysočina, po poledni už hrozí i v Jihomoravském, Zlínském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji.

Nebezpečí požárů stále trvá

Kvůli dlouhému období bez deště a vedrům nadále přetrvává nebezpečí vzniku požárů.

Riziko je ale nižší než ve středu, která se stala nejteplejším dnem v roce. Největší horko bylo v Husinci-Řeži u Prahy, kde meteorologové naměřili 39,2 stupně Celsia.

S výjimkou krajů na severozápadě a jihu Čech riziko vzniku požárů stále přetrvává, uvedl ČHMÚ. Srážky v jižních Čechách riziko požárů snížily, na ostatním území pršelo jen velmi slabě nebo vůbec.

Hasiči zaznamenali v červenci na jižní Moravě v souvislosti se suchem 108 požárů lesů a polí, což je ve srovnání se stejným obdobím loni třikrát více.

Škoda vzniklá při požárech těchto porostů se odhaduje na 1,6 milionu korun. Od 3. července je v regionu vyhlášen kvůli suchu stav nebezpečí; je zakázáno rozdělávání ohňů v přírodě.

Nejvíce požárů za posledních pět let

"Počet požárů porostů, který jsme zaznamenali v červenci, je nejvyšší za posledních pět let," uvedl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Největší škody vznikají na polích s obilím. Při některých výjezdech hasiči likvidují požár strnišť po obilí, kdy je škoda nulová.

K největším událostem patřil středeční požár u vyškovské místní části Lhota, kde hořel osmihektarový pozemek s lesem a polem. Do boje s plameny muselo být nasazeno 11 hasičských jednotek. Na hořící porost shazoval vodu policejní vrtulník.

V mnoha případech se příčinu požáru nepodaří vypátrat. Lesy a pole hoří v tomto počasí nejen kvůli špatně uhašeným nedopalkům cigaret, ale i pálení klestí a v několika případech vznikly také od zemědělské či lesní techniky.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Česká národní banka ve středu podle analytiků začne zvyšovat úrokové sazby

Bankovní rada České národní banky zvýší na svém středečním zasedání úrokové sazby, shodují se ekonomové oslovení ČTK. Podle nich tak centrální banka zahájí postupnou normalizaci měnové politiky, další růst sazeb by totiž podle jejich odhadů měl následovat v srpnu a na podzim.

Důvodem jsou obavy kvůli růstu inflace, což souvisí s očekávaným ekonomickým oživením. Základní úroková sazba by tak měla podle analytiků ve středu stoupnout o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta.

Například podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera je podle posledních komentářů představitelů bankovní rady ČNB středeční zvýšení sazeb poměrně jisté. "Pokud však ve středu sazby vzrostou jen o tradičních 0,25 procentního bodu, další nárůst pak může přijít relativně záhy, a to již na nadcházejícím měnovém jednání začátkem srpna," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy