reklama
 
 

Nástup jara pokračuje. Padlo sedm teplotních rekordů, na Vyškovsku naměřili 23,4 stupně

Aktualizováno 29. 3. 2017 19:17
Ve středu padly teplotní rekordy na sedmi meteorologických stanicích, převážně na Moravě. Nejtepleji bylo v Ivanovicích na Vyškovsku, kde teplota vystoupala na 23,4 stupně Celsia a překonala tím i úterní rekord ze Žatce. Ve Strážnici na Hodonínsku, v Kuchařovicích na Znojemsku nebo v Pohořelicích na Brněnsku byla dokonce překonána i téměř padesát let stará maxima.

Praha - Teploty ve středu v Česku stejně jako v úterý překonaly rekordy, nejtepleji bylo s 23,4 stupně Celsia v Ivanovicích na Hané na Vyškovsku. Na svém webu to oznámil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Středeční nejvyšší teplota překročila úterní maximum z Žatce, které činilo 22,8 stupně. Počet rekordů na meteorologických stanicích měřících déle než 30 let byl ve středu ale výrazně nižší - 24 oproti úterním 76.

Vysoké teploty se ve středu objevovaly nejčastěji na Moravě. Kromě Ivanovic na Hané se na dalších šesti meteorologických stanicích na jihovýchodě republiky rtuť dostala nad 22 stupňů.

Rekordy padly například i ve Strážnici na Hodonínsku, v Kuchařovicích na Znojemsku nebo v Pohořelicích na Brněnsku. V těchto místech byla překonána maxima 49 let stará řekla Ivana Záluská z regionálního předpovědního pracoviště ČHMÚ.

Rekordy teploty prolomily i v Lednici na Břeclavsku, Dyjákovicích na Znojemsku a v Troubsku na Brněnsku. Teplotní maxima padla také na třech stanicích na Vysočině, tam bylo nejtepleji v Dukovanech, kde meteorologové naměřili 20,5 stupně Celsia.

Ve Zlínském kraji byly teplotní rekordy překonány na dvou stanicích. Nejvíce, 21,5 stupně Celsia, bylo naměřeno ve Starém Městě na Slovácku. Maximum pro dnešní den se měnilo i ve Strání na Uherskohradišťsku, kde naměřili 21,1 stupně Celsia. 

Původní rekord pro 29. březen v Ivanovicích z roku 1968 byl o 0,3 stupně nižší než středeční teplota. Teplotu nad 23 stupňů meteorologové ve středu naměřili i ve Strážnici, a to 23,1 stupně. To je také o 0,3 stupně více, než dosavadní rekord z roku 1968. Nejmladší rekord padl v Dyjákovicích, kde se teplota vyšplhala na 21,6 stupně, tedy o 0,4 stupně více než v roce 2003.

Nejstarší rekord byl překonán v Sedleci na Třebíčsku, kde teploměr vystoupil na 19,1 stupně. Dosud tam platil rekord z roku 1989, kdy na stanici naměřili 18,2 stupně.

Vysoké teploty by podle meteorologů měly vydržet i ve čtvrtek. Předpovídají oblačno až zataženo, v severní polovině území místy, jinde jen ojediněle slabý déšť nebo mrholení. Odpoledne a večer v Čechách a na jihozápadě Moravy postupně ubývání oblačnosti. Nejvyšší teploty by měly dosáhnou 14 až 18 stupňů Celsia.

autor: ČTK | 29. 3. 2017 18:08

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama