Sobota byla rekordně teplá, na Moravě naměřili přes dvacet stupňů. Počasí se ale pokazí

ČTK ČTK
4. 3. 2017 18:13
Po celém Česku padají kvůli nebývale teplé sobotě teplotní rekordy. Na Znojemsku se teplota vyšplhala přes 20 stupňů a padl tak téměř dvacetiletý rekord. Krásného počasí využili cyklisti a běžci, kterých se do ulic vydalo více, než bývá začátkem března obvyklé. Už v neděli by se však mělo kvůli studené frontě od jihozápadu ochladit.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Simona Holecová

Brno - Na jižní Moravě v sobotu padaly teplotní rekordy. V Dyjákovicích na Znojemsku se teplota vyšplhala přes 20 stupňů. Podle Českého hydrometeorologického ústavu padl dosavadní rekord z roku 1998. Meteorologové v sobotu naměřili teplotní rekordy na šesti místech Jihomoravského kraje. Všude padala maxima skoro dvacet let stará, tedy z let 1998 a 1999.

V Brodě nad Dyjí v sobotu meteorologové naměřili 19,7 stupně, v Pohořelicích o tři desetiny méně. Více než 18 stupňů bylo v sobotu i na dvou stanicích v Brně a jedné v Lednici na Břeclavsku. 

Jarní sobotu strávili i lidé v Brně. V ulicích bylo více cyklistů, než bývá začátkem března obvyklé. Stovky běžců v sobotu vyběhly na tratě tradičního závodu v Modřicích na Brněnsku. Řada z nich absolvovala desetikilometrovou trať jen v trenýrkách a krátkém tričku.

Mnoho lidí teplou sobotu strávili prací na chatách a zahrádkách. Pálili ale také trávu, což je zakázané. "Měli jsme několik výjezdů, většinou to bylo ale beze škody," uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

V jižních Čechách padly v sobotu dva teplotní rekordy z roku 1998. V Černé v Pošumaví na Českokrumlovsku naměřili meteorologové 16,6 stupně Celsia, v Lenoře na Prachaticku 15,4 stupně. Informoval o tom Jaroslav Hintermüller z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. V příštích dnech se v kraji ochladí.

Nejtepleji, 17,8 stupně, bylo v sobotu na území jižních Čech ve Vyšším Brodě na Českokrumlovsku, o rekord ale nešlo. V Černé v Pošumaví padl rekord z roku 1998, kdy tam meteorologové naměřili 15,8 stupně Celsia, v sobotu 16,6 stupně Celsia. V Lenoře byl do sobotního dne rekord 15 stupňů také z roku 1998, v sobotu bylo o čtyři desetiny stupně tepleji. "Jsou to teploty ze stanic, které mají řadu delší než dvacet let," řekl Hintermüller. 

V dalších dnech se ochladí. Od jihozápadu se začíná zatahovat, přichází zvlněná studená fronta, která přejde přes Česko během druhé poloviny noci a v neděli dopoledne. "Za ní přijde brázda nižšího tlaku vzduchu a mnohem chladnější vzduch, takové pěkné počasí jako dnes už nebude," řekl Hintermüller.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Čeští baseballisté obsadili na mistrovství Evropy páté místo a zahrají si o olympijské hry v Tokiu 2020. Reprezentace dnes v utkání o pátou příčku, která jako poslední zajišťovala postup do kvalifikace, zdolala díky homerunům Martinů Červenky a Schneidera v Bonnu domácí Německo 4:3.

 

Baseballisté porazili Německo už v závěrečném utkání ve skupině (10:6) a zvládli i druhý zápas se stejným soupeřem. Domácí se radovali z dvoubodového vedení po druhé směně, ale ve třetí se při dvou obsazených metách opřel do míče jediný český hráč působící v USA Červenka, poslal jej za hrazení a otočil na 3:2.

 

Na začátku šesté směny se povedlo Němcům srovnat, ale svým třetím homerunem v turnaji získal vítězný bod Schneider, který se vzápětí zaskvěl i v obraně. V deváté směně soupeř obsadil všechny mety bez autu, ale česká spojka chytila těžký odpal a týmu se v jedné rozehře povedlo zahrát dvojaut a zabránit bodu. Schneider zápas také ukončil, chytil snadný míč ze vzduchu a odstartoval českou radost.

 

Na nadhozu se šest směn držel Marek Minařík. Od sedmé zápas bez bodu dokončil a těžkou situaci v závěru zvládl levoruký Jan Novák.

 

Evropsko-africká olympijská kvalifikace začne ve středu v Boloni a Palermu. Účast v Tokiu si zajistí vítěz, druhý tým bude mít šanci hrát o olympiádu příští rok v závěrečné kvalifikaci na Tchaj-wanu.

 

Účastníky olympijské kvalifikace s českým týmem budou Nizozemsko, Itálie, Izrael, Španělsko a Jihoafrická republika.

Další zprávy