Česko zažilo rekordně teplé úterý. Některá místa hlásí nejteplejší březnový den v historii

Fotoblog: První krokusy, kraťasy i zmrzliny. Tak to vypadá, když do Prahy konečně nakoukne jaro
Konečně se na skok stavilo jaro.
Raší první pupeny.
Všechno začíná pomalu kvést.
Krokusy.
Foto: Jakub Plíhal
ČTK ČTK
28. 3. 2017 19:55
Hned na 76 měřících stanicích, které fungují alespoň 30 let, padly pro 28. březen teplotní rekordy. Nejtepleji bylo v Žatci, kde meteorologové naměřili 22,8 stupně Celsia. V několika městech pak zažili vůbec nejteplejší březnový den v historii. Například v Šumperku bylo 21,7 stupně, čímž byl překonán rekord 31. března 1968. Březnový rekord z roku 1977 padl i v Harrachově, kde se stále lyžuje. Dnes tam naměřili 19,1 stupně Celsia.

Praha - Teplotní rekord pro 28. březen v úterý padl na 76 měřicích stanicích, které fungují alespoň 30 let. Je to více než polovina stanic. Nejtepleji bylo v Žatci, kde naměřili 22,8 stupně Celsia. Informoval o tom Tomáš Mejstřík z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Nové rekordy s hodnotou alespoň 22 stupňů Celsia mají vedle Žatce další čtyři místa. V Doksanech bylo 22,7 stupně, v Kopistech 22,6 stupně, v Praze-Karlově 22,1 stupně a v Průhonicích vystoupila úterní maximální teplota přesně na 22 stupňů Celsia.

V několika městech pak zažili vůbec nejteplejší březnový den v historii. V Šumperku bylo 21,7 stupně, čímž byl překonán rekord 31. března 1968. Luká u Litovle zaznamenala 19,8 stupně a padlo tak maximum z roku 1989. V Harrachově, kde se stále lyžuje, pak naměřili 19,1 stupně Celsia, což stačilo na překonání březnového rekordu z roku 1977.

V noci na úterý byl v Česku velký rozptyl minimálních teplot. Zatímco Milešovka naměřila nejnižší noční teplotu 7,4 stupně Celsia, na stanici Kvilda-Perla, Jezerní Slať spadla teplota téměř až k minus deseti stupňům. "Nastávající noc na středu bude stejně jako ta předešlá projasněná, očekáváme proto opět obdobně široký interval a prostorové rozložení minim, jejichž průměr však bude vlivem pokračující teplé advekce a mírnému zesílení větru vyšší zhruba o tři až čtyři stupně," uvedli meteorologové.

Přes den by pak podle ČHMÚ mělo být polojasno až oblačno, na severu až zataženo. Odpoledne a večer na severu místy, jinde jen ojediněle déšť nebo přeháňky. Nejvyšší teploty by měly dosáhnout 15 až 19 stupňů Celsia, na jižní Moravě až 21 stupňů, v 1000 metrech na horách kolem 11 stupňů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Manažery viněné kvůli tendrům na ministerstvu práce budou stíhat na svobodě

Policisté budou dva manažery viněné kvůli zadávacím řízením na veřejné zakázky ministerstva práce a sociálních věcí stíhat na svobodě. Ze zadržení je propustili. Informaci České televize potvrdil státní zástupce Zdeněk Matula. Kriminalisté po pondělním zásahu na ministerstvu zadrželi podle médií náměstka ekonomické sekce a sekce pro informační technologie Jana Baláče a vedoucího oddělení bezpečnosti ICT. Muže obvinili z pletich a přípravy zneužití pravomoci při zadání zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy