Česko svírá tuhý mráz, smog bude města trápit i v sobotu

Domácí Domácí
Aktualizováno 20. 1. 2017 18:32
Česko zasáhly tuhé mrazy a v noci na pátek padly na dvě desítky teplotních rekordů. Ani v nadcházejících dnech by mrazy neměly polevit a v noci se dočkáme i minus 17 stupňů Celsia. Situaci komplikuje i smogová situace, která platí na většině území. Zima dává zabrat i zvířatům, hlavně ptákům ve městech.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha – Celou Evropu svírají tuhé mrazy. V Česku v noci na pátek padlo jednadvacet teplotních rekordů. "Nejchladnější byly šumavské Volary, kde jsme naměřili minus 28,5 stupně," upřesňuje meteorolog Petr Dvořák. Noční teploty o víkendu klesnou až k minus 17 stupňům Celsia. "Velmi studené počasí bude zřejmě celý zbytek ledna," doplňuje Dvořák. Do sobotního dopoledne platí i výstraha před silnými mrazy pro celé Česko kromě Moravskoslezského kraje.

V nejbližších dnech ale podle meteorologů chumelit nebude. Sněžit má jen slabě a ojediněle. V Jablonci nad Nisou se se sněhem už vypořádali a po pěti dnech v pátek o půlnoci odvolají kalamitní stav. Přesto je v provozu deset sněhových fréz, patnáct nakladačů, dvacet náklaďáků na odvoz, stovky pracovníků a desítky vězňů, kteří s úklidem cest a chodníků pomáhají.

Nakladač Stalinovy ruce se ale opět porouchal a odklízení sněhu nyní zajišťuje dvakrát výkonnější fréza. "Stalinovy ruce nejsou úplně nové, stroj asi čtyři roky stál, tak nastala technická závada na převodovce," vysvětluje tisková mluvčí Jablonce Markéta Hozová. Sníh nyní odklízí fréza, která "ho stříká až do vzdálenosti třiceti metrů".

Situaci v Česku komplikuje kromě mrazů i smog. Smogovou situaci odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu vyhlásili ve většině republiky. V krajích Pardubickém a Královéhradeckém a na Třinecku v kraji Moravskoslezském platí i takzvaná regulace, kdy musí některé podniky omezovat výrobu. Možná bude vyhlášena i v dalších oblastech.

Podle meteorologů nelze v příštích 24 hodinách předpokládat výrazné zlepšení ani v Pardubickém kraji, kde byla regulace vyhlášena později. Lidé by se měli podle meteorologů za smogové situace vyvarovat při pobytu venku větší fyzické zátěže, což platí hlavně pro nemocné, starší lidi nebo děti.

"Vyhlášení smogové situace je upozornění, že koncentrace poletavého prachu dlouhodoběji překračuje určité hranice. Aby lidé věděli, že ovzduší není úplně v pořádku, a ti, co jsou na to citliví, se zbytečně nepřepínali, nesportovali a podobně. A aby třeba i paní učitelky z mateřských škol nechodily s dětmi zbytečně ven," řekl Robert Skeřil z brněnského pracoviště ČHMÚ.

V noc minus 17, přes den pod nulou a mrznoucí mlhy

V pátek by měla být převážně skoro jasná až jasná obloha a teploty přes den se udrží mezi minus 2 až minus 6 stupni Celsia. Sněžení se objeví jen slabé a ojediněle.

V sobotu bude polojasná až jasná obloha, místy bude zataženo s nízkou oblačností, objevit se mohou i mrznoucí mlhy a mohlo by i slabě sněžit. V noci rtuť teploměru klesne až k minus 17, přes den nejvíce k minus 6 stupňům Celsia.

Kalamita v Jablonci trvá. S úklidem sněhu pomáhají Stalinovy ruce
0:30
Kalamita v Jablonci trvá. S úklidem sněhu pomáhají Stalinovy ruce | Video: FTV Prima

V neděli bude počasí obdobné, jen přes den se budou teploty pohybovat o stupeň výš.

Ani pondělí nepřinese žádnou výraznou změnu. Jasná až polojasná obloha, teploty mezi nulou až minus 5, v noci mezi minus 12 až minus 17 stupni Celsia.

Ve zbytku pracovního týdne se teploty téměř nezmění, jen bude přibývat oblačnosti a dočkáme se převážně zatažené až oblačné oblohy.

Praha narychlo opravuje provizorní ubytovnu pro bezdomovce

Kvůli silným mrazům začala Praha pro bezdomovce narychlo opravovat provizorní ubytovnu ve Strašnicích. To pro případ, kdy by se situace zhoršila nebo trvala delší dobu a stávající kapacity by nedostačovaly. "Odbor majetku našel prázdnou přízemní polozděnou budovu nedaleko železniční trati ve Strašnicích. Narychlo tu opravujeme sociální zařízení," řekl pražský radní pro sociální oblast Daniel Hodek (ČSSD).

Zároveň zástupci charity a center sociálních služeb objíždějí známá místa a nabízejí pomoc, ubytování či alespoň deky těm bezdomovcům, které většinou terénní pracovníci už znají. Část lidí bez domova do oficiálních ubytoven totiž nechce a raději zůstávají ve svých přístřešcích. Podle Hodka zatím kapacita v hlavním městě stačí, například loď Hermes je vytížená z devadesáti procent.

Silní se se zimou vyrovnají, slabí zemřou

Zima může znepříjemnit život i zvířatům. "Hlavně ve větších městech můžeme narazit na dočasně zesláblé ptáky, je to pro ně obrovský výdej energie, vypořádat se s mrazy," říká Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody s tím, že to ale není nic neobvyklého ani dramatického. "Je to příroda," tvrdí a doporučuje příkrm ptáků slunečnicovými semínky.

Většina zvířat je ale podle něj na mrazy zvyklá a záchranné stanice zvýšené příjmy zvířat nezaznamenaly. "Lidi jsou možná ze zimy překvapení, ale zvířata, žijící v našich podmínkách, se se zimou umí vyrovnat," říká Stýblo a dodává: "Silní se vyrovnají, slabí zemřou, což je v pořádku". Naopak upozornil, že pro srnky je tuhá zima se spoustou sněhu lepší. "Kdyby byla suchá zima bez sněhu, tak ty srnky žerou řepku, to je jediné zelené krmení, a ta řepka je zabije," vysvětluje Stýblo.

Noční teploty okolo minus 20 stupňů Celsia nedělají problémy ani divokým koním, zubrům ani zpětně šlechtěným praturům, kteří žijí v rezervaci v bývalém vojenském prostoru Milovice. "Na pastvinách je i v zimě překvapivé množství různorodé potravy, kterou vynalézavá zvířata využívají," říkají odborníci z neziskové organizace Česká krajina s tím, že zvířata se v zimě živí hlavně suchou trávou, kterou zpod sněhu vyhrabou, větvemi nebo kůrou.

Sýkorka odpočívá na zubrovi.
Sýkorka odpočívá na zubrovi. | Foto: Michal Köpping - Česká krajina
 

Právě se děje

před 32 minutami

The Sunday Times: Britský princ Michael nabízí zajištění kontaktů v Kremlu

Novináři nedělníku a televizní stanice Channel 4 se vydávali za zástupce fiktivní jihokorejské firmy, která měla zájem o investice v Rusku. Na schůzce, kterou média natáčela skrytou kamerou, jim princ z Kentu nabídl pomoc jako zprostředkovatel. Za tyto služby si řekl o 10 000 liber (294 000 korun) na den s tím, že může ze svého domova v Kensingtonském paláci natočit na podporu firmy i proslov, a to za poplatek 200 000 dolarů (4,2 milionu korun), uvedla agentura AFP.

Princův přítel a obchodní partner markýz z Readingu Michaela popsal jako "neoficiálního velvyslance jejího veličenstva pro Rusko" a člověka povzneseného nad "politickou vřavu", kterého Moskva považuje za přítele Ruska. Princ se podle markýze rovněž může setkat přímo s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a firmu při tom zastupovat. Princ z Kentu v reakci uvedl, že s Putinem se naposledy setkal v roce 2003.

Michael není považován za aktivního člena královské rodiny a britskou korunou není ani placený. Královnu však Michael v dobách před pandemií zastupoval na zhruba 200 událostech ročně, jako například na státních pohřbech v Indii či na Kypru, píše se na webových stránkách královské rodiny. V životopise 78letého prince se píše, že má skrze svou prababičku silné vazby na Rusko a o zemi jako takovou jevil vždy velký zájem. Je také prvním členem královské rodiny, který se naučil rusky, a to do takové míry, že je kvalifikovaný tlumočník.

Mezi Londýnem a Moskvou panují napjaté vztahy od března 2018, kdy byl v jihoanglickém Salisbury nervově paralytickou látkou novičok otráven bývalý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Británie z činu podezírá ruské agenty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy