reklama
 
 

Počasí komplikuje dopravu. Sníh zavřel přechod v Harrachově

Aktualizováno 5. 1. 2015 11:42
Sněhové přeháňky nebo déšť se sněhem očekávají meteorologové i přes den.

Praha - Česko přes noc zapadalo sněhem a řidiči tak mají od rána plno starostí. 

Zcela uzavřen byl v osm ráno hraniční přechod do Polska v Harrachově. V současné době zde platí zákaz pro kamionovou dopravu. Omezení pro kamiony by mohlo trvat do úterý. Pro osobní automobily a autobusy je silnice průjezdná, řekl mluvčí policie Petr Kmínek. Upozornil, že v regionu stále sněží a situace se může během dne měnit.

Pro kamiony je od 09:20 obousměrně uzavřena i silnice číslo 10 mezi Desnou a Harrachovem. Asi 15 kilometrů dlouhý úsek byl kvůli ledovce a sněhu pro kamiony krátce uzavřen již v pondělí ráno. Osobní auta a autobusy mohou z Desné do Harrachova bez omezení. V místě hustě sněží, viditelnost je velmi špatná.

Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí pro všechny kraje kromě Prahy a Jihomoravského kraje až do pondělních 18:00. V Královéhradeckém a Libereckém kraji se navíc musí připravit na novou sněhovou pokrývku.

V Plzeňském kraji by si měli řidiči dávat pozor na sněhové jazyky. Vítr zafoukává hlavně silnice v oblasti Bezvěrovska na severním Plzeňsku a také ve vyšších polohách na Klatovsku, v případě dálnice D5 pak úseky na Tachovsku.

Většina silnic v kraji je po chemickém ošetření mokrá, sjízdná se zvýšenou opatrností, teploty se pohybují kolem nuly.

Moravskoslezském kraji komplikuje dopravu sníh a silný vítr, na silnicích mohou vznikat sněhové jazyky. Na Bruntálsku a v moravskoslezské části Jeseníků vznikají sněhové jazyky i na silnicích první třídy. Je to kvůli silnému nárazovému větru. Silnice tam jsou sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Na komunikacích druhé a třetí třídy leží zledovatělá vrstva sněhu pokrytá posypem.

Tvoří se ledovka

Na některých místech v Ústeckém kraji se tvoří ledovka, fouká silný vítr. Většina silnic je sjízdná se zvýšenou opatrností, vyplývá z informací silničářů. Teploty v kraji se pohybují od minus jednoho do plus čtyř stupňů Celsia. Dálnice D8 je mokrá po chemickém ošetření a sjízdná.

Na silnicích prvních tříd leží v horských okresech místy zbytky rozbředlého sněhu, sjízdné jsou se zvýšenou opatrností.

Maximální pozornost jízdě by měli řidiči podle doporučení správy a údržby silnic věnovat na Šumavě, tedy na Prachaticku a Českokrumlovsku.

Zapomenout by neměli na zimní výbavu. Tvoří se tam sněhové jazyky, na hlavních tazích leží po chemickém ošetření břečka, jinde je ujetá vrstva sněhu krytá posypem. S nárazovitým větrem se mohou setkat také na Českobudějovicku a s návějemi na silnicích musí počítat i na Jindřichohradecku.

U Liberce opatrně

Silnice v Libereckém kraji jsou po nočním sněžení sjízdné se zvýšenou opatrností, zbytky rozbředlého sněhu jsou i na rychlostní silnici mezi Libercem a Turnovem. Sněhové přeháňky nebo déšť se sněhem očekávají meteorologové i přes den. Teploty jsou od dvou do minus tří stupňů Celsia.

Provoz v kraji je podle webu policie zatím spíše klidný. Pouze okolo 6:20 se srazila tři auta na silnici II. třídy u obce Radostná pod Kozákovem na Semilsku, další auto vyjelo ve stejnou dobu mimo silnici v první zatáčce z Dlouhých Mostů na Liberec. Obě nehody se obešly bez zranění.

Ledovka a sněhové jazyky se tvoří na celé Vysočině. Na hlavních tazích jsou zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření, na vedlejších silnicích leží vrstva ujetého sněhu krytá posypem. Silnice jsou sjízdné, řidiči musejí podle silničářů věnovat jízdě zvýšenou opatrnost.

Dopravu v některých částech Olomouckého kraje ráno komplikovaly sněhové jazyky, které se kvůli silnému větru místy tvoří zejména na Prostějovsku a Šumpersku.

Vše komplikuje silný vítr

Hlavní silnice jsou na Šumpersku a Jesenicku holé a mokré, ve vyšších polohách jsou na méně důležitých cestách zbytky rozbředlého sněhu nebo ujetá vrstva sněhu s posypem. V obou okresech byly ráno místy sněhové přeháňky. Na Olomoucku, Prostějovsku a Přerovsku byly silnice ráno zpravidla holé a suché.

Na jižní Moravě jsou silnice druhých a třetích tříd sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Většinu z nich totiž pokrývá po chemickém posypu rozbředlý sníh. Ve vyšších polohách se na Blanensku a Vyškovsku tvoří od nedělního večera vlivem větru na komunikacích sněhové jazyky.

Dopravu ve Zlínském kraji ráno místy komplikuje silný vítr. Motoristé by proto měli jet opatrně, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR. Silnice v regionu jsou převážně holé, jen vozovky druhé a třetí třídy na Vsetínsku pokrývá zledovatělá vrstva sněhu ošetřená posypem.

autoři: Domácí, ČTK | 5. 1. 2015 7:22

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama