Foukat by podle meteorologů mělo začít ve čtvrtek odpoledne. Večer bude dosahovat v nárazech rychlosti 90 až 110 kilometrů za hodinu, na horách kolem 145 kilometrů za hodinu.
Odpoledne a večer budou na horách také vydatně pršet. Uvádí to Český hydrometeorologický ústav na své internetové stránce. "Vzhledem k předpokládaným srážkám v horských oblastech Čech se očekávají vzestupy hladin řek, které odvodňují tyto oblasti," informoval ČTK odbor ochrany vod ministerstva životního prostředí.
Na horách tak může být překročen první, ojediněle i druhý stupeň povodňové aktivity. Na horních tocích odvodňující Orlické hory hladiny řek mohou někde přesáhnout i třetí stupeň.
Takto silný vítr, který meteorologové očekávají, se podle odborníků vyskytuje jen zřídka (jednou za rok až deset let).
"Lze očekávat značné materiální škody na velkém území nebo katastrofické následky při lokálním postižení, ohrožení životů a výrazné omezení prováděných aktivit," uvádí ministerstvo.
V nebezpečí je zdraví i majetek
V přírodě se mohou lámat větve i vyvracet celé stromy, může být omezena doprava, mohou padat elektrické dráty, střechy domů a omítky, rozbíjet se okna. Velmi nebezpečné jsou padající stromy, mohou zranit či usmrtit lidi nebo jenom zničit zaparkované auto.
Podle úřadu je nutno brát v úvahu i možnou kombinaci silného větru a velké vody. Na podmáčeném terénu je vyšší pravděpodobnost vyvracení stromů. Doporučuje se omezení pobytu venku i jízdy autem.
Déšť nebo přeháňky se mohou občas vyskytovat již v noci na čtvrtek, kdy budou teploty mezi šesti a dvěma stupni Celsia a vítr by měl být na Moravě mírný, v Čechách a ve Slezsku čerstvý o rychlosti do 36 kilometrů za hodinu, s nárazy o rychlosti 54 až 72 kilometrů za hodinu, na horách až 108 kilometrů za hodinu.
Ve čtvrtek přes den pak má být většinou zataženo s deštěm, místy, zejména na horách, mohou být srážky vydatnější. Nejvyšší teploty mají být mezi osmi a 12 stupni Celsia.