reklama
 
 

Počasí živě: Padly desítky rekordů, chlapec a mladík utonuli

Aktualizováno 18. 7. 2015 22:27
reklama
Tropické počasí v Česku jsme pro vás během celé soboty sledovali v online reportáži.

Počasí živě: Padly desítky rekordů, chlapec a mladík utonuli

reklama
22:21

V Moravskoslezském kraji se dnes stal i druhý případ tragického utonutí.

Záchranáři přijali po šestnácté hodině hlášení o tonutí dvou osob – ženy a dítěte – v řece Ostravici, a to poblíž jezu v Ostravě-Hrabůvce. V okamžiku příjezdu byla již z vody vytažena šestadvacetiletá žena, které poskytovali základní první pomoc přítomní lidé. Pacientka byla v bezvědomí a ohrožení života. Zasahující posádky jí poskytly přednemocniční neodkladnou péči včetně zajištění dýchacích cest a
připojení k přístrojem řízené ventilaci. Poté byla žena transportována do Městské nemocnice v Ostravě. Její stav je velmi vážný.

Chlapec mladšího školního věku byl nalezen ve vodě hasiči po téměř půl hodině a
v okamžiku předání do rukou záchranářů nejevil žádné známky života. Posádky zahájily resuscitaci, avšak ani po několika desítkách minut se jim nepodařilo obnovit činnost srdce dítěte. Zasahující lékař byl nakonec nucen konstatovat jeho smrt.

20:43

Ve středních Čechách byly do večera překonány teplotní rekordy na 12 stanicích. Nejtepleji bylo v Řeži u Prahy, kde meteorologové naměřili 36 stupňů Celsia a byla překonána dosavadní nejvyšší naměřená hodnota z loňského roku. Na stanicích, které zaznamenávají teploty déle než 30 let, padly rekordy v Průhonicích u Prahy a v Příbrami. V Průhonicích meteorologové naměřili 34,7 stupně Celsia, a byl tak překonán dosavadní rekord 31,1 stupně z roku 1936. V Příbrami rtuť teploměru vystoupala na 33,4 stupně Celsia, dosud tam platil rekord 32,8 stupně z roku 1920.

19:51

Ani Moravskoslezský kraj nebyl výjimkou - i zde padaly teplotní rekordy. Nejtepleji bylo na Karvinsku, kde meteorologové odpoledne naměřili 35,4 stupně Celsia. Dosavadní rekord z roku 2004 byl o 2,2 stupně nižší. Ve Městě Albrechtice padl rekord starý 39 let.

19:01

Na devíti měřicích stanicích na jižní Moravě dnes padly teplotní rekordy. Nejtepleji, a to nejen na jižní Moravě, ale v celém Česku, bylo v Brodě nad Dyjí na Břeclavsku, kde meteorologové naměřili 37,6 stupně Celsia, o 2,6 stupně více než v roce 1983. Nejstarší překonaný rekord byl z roku 1976 v Pohořelicích, kde dnes naměřili 36,4 stupně, před 39 lety to bylo 34,8. Rekordy z roku 1983 dnes padly na stanicích ještě ve Strážnici, v Brně-Tuřanech a v Ivanovicích na Hané. Na dalších stanicích padly rekordy z roku 2007, a to v Dyjákovicích, v Brně-Žabovřeskách, Lednici a Troubsku.

18:34

Na Vysočině dnes byly překonány teplotní rekordy pro tento den na 9 měřicích stanicích. Nejvíc bylo Třebíči - 36,0 stupně. Za rekord se to však nebere, protože tato stanice měří údaje o počasí jen krátkou dobu. Porovnatelný rekord padl v Dukovanech na Třebíčsku. Teplota tam dosáhla 35,5 stupně, zatímco dosavadní rekord pro tento den z roku 2007 má hodnotu 33,4 stupně.

18:13

Na severu Čech padly teplotní rekordy na dvou místech. V Ústeckém kraji to bylo na Děčínském Sněžníku, kde meteorologové naměřili 29,9 stupně Celsia. V Libereckém kraji padl rekord ve Stráži pod Ralskem na Českolipsku, kde bylo 32,3 stupně.

18:00

Teplotní rekordy byly dnes do 17 hodin překonány v Česku na 70 meteorologických stanicích s delší řadou pozorování. Nejvyšší teplotu 37,2 stupně Celsia meteorologové naměřili v Brodě nad Dyjí na Břeclavsku. Následovala Strážnice na Hodonínsku s 36,9 stupně.

17:31

Mladý muž dnes dopoledne utonul ve vodní nádrži Balaton u Nového Hrozenkova na Vsetínsku. Jedenadvacetiletý mladík podle svědků znenadání zmizel pod vodní hladinou. Tělo našli pod hladinou až přivolaní potápěči.

17:22

Teplotní rekordy padnou dnes zřejmě ve všech krajích. Poslední zpráva je z toho Zlínského: Nejvyšší teplotu v kraji meteorologové naměřili ve Starém Městě u Uherského Hradiště, kde se rtuť teploměru odpoledne vyšplhala na 36 stupňů Celsia. Dosavadní maximum bylo 33,8 stupně z roku 1983.

17:01

Na jihu Čech dnes padly denní teplotní rekordy na 12 z 21 měřicích stanic, kde se teplota sleduje minimálně 30 let. Nejvíc naměřili meteorologové v Táboře, a to 35,4 stupně Celsia. Byl tím překonán dosavadní rekord z roku 1983 s hodnotou 33,8 stupně.

16:55

Meteorologové v Olomouckém kraji dnes museli přepsat tabulky rekordních hodnot teploty vzduchu. Rtuť teploměru v celém kraji přesáhla 30 stupňů a rekordy padly na všech stanicích. Nejtepleji bylo v Olomouci, kde dnes teplotní maximum činilo 35,1 stupně. V Přerově padl více než stoletý teplotní rekord.

16:46

Dvaatřicetileté rekordy byly dnes překonány i v Táboře a Náchodě, kde meteorologové zaznamenávají teplotu více než 100 let. Po poledni tam teplota vyšplhala k 35,4 stupně Celsia, přičemž nejvíce tam 18. července naměřili v roce 1983, a to 33,8 stupně. U stoleté řady pozorování byl přepsán rekord z roku 1983 i na stanicích v Českých Budějovicích a Rožnově.

16:39

Příští týden by zřejmě měl být nejteplejším z celého letošního léta. Vyplývá to z výhledu ČHMÚ, který obsahuje i toto: V týdnu od 20. července může průměrná týdenní teplota dosáhnout až na extrémní hodnotu pro toto období z roku 1994, a to 23,8 stupně Celsia.

16:04

Teplotní rekordy byly dnes odpoledne překonány v Česku už na desítkách meteorologických stanic s delší řadou pozorování. Nejvyšší hodnotu, 36,5 stupně Celsia, meteorologové naměřili stejně jako v pátek ve Strážnici na Hodonínsku.

15:53

Vzhledem k vysokým teplotám meteorologové upozorňují na možné přehřátí a dehydrataci organismu. Lidé by měli omezit tělesnou zátěž, používat ochranné prostředky a nepobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách.

15:45

Zpátky k dnešním teplotám. Spolu s patnáctou hodinou vyšplhala teplota na pětatřicet stupňů. Na tuto hranici se dostala například ve Znojmě-Kuchařovicích.

15:33

Měsíční předpověď meteorologů dále uvádí, že z hlediska srážek bude období od 20. července do 16. srpna normální až slabě podnormální. "Vzhledem k ročnímu období musíme počítat, že v důsledku srážek bouřkového charakteru budou velké lokální rozdíly v celkovém množství spadlých srážek," upozornil Český hydrometeorologický ústav.

15:12

Po mírném ochlazení na konci července se horko počátkem dalšího prázdninového měsíce vrátí. Následovat bude opět mírné ochlazení, uvádí ČHMÚ.

15:00

Český hydrometeorologický ústav hlásí ve svém měsíčním výhledu vývoje počasí: Současné vedro zůstane v Česku i v příštím týdnu, kdy maximální průměrná teplota může vystoupat až k 32 stupňům Celsia.

14:07
Aktuálně.cz

Horké a suché počasí má vliv na kvalitu vody v přírodních nádržích. Aktuálně.cz pro vás připravilo průběžně aktualizovanou mapu, která ukazuje, kde je vhodná voda ke koupání, a kde už nikoli. Projděte si ji - ZDE

Kde se koupat Foto: Thinkstock

autoři: Domácí, ČTK | 18. 7. 2015 12:08

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama