Tropy online: Pátek byl rekordně teplý. A bude hůř, až 37 °C

Připravujeme
Dění kolem tropických veder jsme sledovali v online zpravodajství.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha -  Česko se v pátek začalo potýkat s vlnou veder, která má podle meteorologů trvat i o víkendu a počátkem příštího týdne.

V jižních, západních a severních Čechách či na Vysočině padly teplotní rekordy. Přes 34 stupňů Celsia naměřili meteorologové na Domažlicku a v Doksanech na Litoměřicku.

Některé kraje vyhlásily až do odvolání zákaz rozdělávání ohňů. Záchranáři zaznamenali nárůst kolapsů a ministerstvo zdravotnictví vyzvalo k dodržování pitného režimu.

Dění kolem počasí jsme sledovali v online zpravodajství.

Připravujeme
21:30

Také na jihu Čech padaly teplotní rekordy, nejstarší v Nadějkově na Táborsku. Tam přístroje naměřily 30,7 stupně Celsia, o pět desetin více než před 57 lety. Teplotní maxima pro dnešní den padla také na Šumavě ve Vyšším Brodě, ve Vimperku a v Lenoře.

20:15

Na severu Čech dnes zaznamenali rekordy na čtyřech místech. Vůbec nejtepleji bylo v rámci Ústeckého a Libereckého kraje v Doksanech na Litoměřicku, kde meteorologové naměřili 34,6 stupně Celsia. Nejvyšší teploty naměřili meteorologové i na třech

20:00

Na západě Čech dnes tropické letní počasí překonalo dosavadní regionální teplotní rekord. Ve Staňkově na Domažlicku naměřili odpoledne meteorologové 34,1 stupně Celsia. Dosavadní západočeský rekord pro 3. červenec byl z roku 1994 ze Stříbra na Tachovsku. Jednadvacet let starý teplotní rekord překonalo i počasí v Plzni - Bolevci, kde se teplota vyšplhala na 34 stupňů Celsia.

19:40

Vysoké teploty budou na Vysočině panovat minimálně v následujících třech dnech. V sobotu by podle meteorologů mělo být jasno nebo skoro jasno. Nejvyšší odpolední teploty dosáhnou 29 až 33 stupňů Celsia. V neděli by se nejvyšší denní teploty měly vyšplhat až na 35 stupňů.

V pondělí by podle předpovědi mělo být oblačno až zataženo, na většině území s přeháňkami a bouřkami. Nejvyšší denní teploty by se přesto měly pohybovat mezi 29 až 33 stupni Celsia.

19:30

Na třech místech na Vysočině byly překonány teplotní rekordy. V Hubenově na Jihlavsku bylo 31,5 stupně Celsia, dosavadní rekord z roku 2008 má hodnotu 29,4 stupně. Ve Vatíně na Žďársku dnes bylo 30,1 stupně. Hranice 30 stupňů byla překonána také v Libici nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, kde meteorologové naměřili 30,6 stupně. ČTK to sdělil Petr Münster z brněnského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu.

18:15

U dětí a seniorů je pocit žízně oslabený, nižší pocit žízně mívají také ženy. Rodiče by neměli nechávat děti v autech na parkovištích ani v kočárku na přímém slunci.

A woman drinks soda in central Donetsk June 25, 2012. Temperatures recently reached up to 35 degrees Celsius (95 degrees Fahrenheit) in eastern Ukraine. REUTERS/Yves Herman (UKRAINE - Tags: SOCIETY ENVIRONMENT) Published: Čer. 25, 2012, 2:31 odp.
A woman drinks soda in central Donetsk June 25, 2012. Temperatures recently reached up to 35 degrees Celsius (95 degrees Fahrenheit) in eastern Ukraine. REUTERS/Yves Herman (UKRAINE - Tags: SOCIETY ENVIRONMENT) Published: Čer. 25, 2012, 2:31 odp. | Foto: Reuters
18:00

Za běžných podmínek by děti od dvou do tří let věku měly vypít 1,3 litru, od čtyř do osmi let 1,6 litru, od devíti do 13 let dívky 1,9 litru a chlapci 2,1 litru. Děti nad 14 let a dospělí by měli vypít dva litry (ženy) až 2,5 litru (muži). Potřeba stoupá se sportovní aktivitou, více tekutin potřebuje tělo v suchém prostředí, například i v klimatizovaných prostorách.

17:40

Hygienici radí ve vedru dostatečně pít, nejlépe obyčejnou vodu, ne ledovou, oproti běžným dnům přinejmenším tři litry, při námaze i víc. Pít se má průběžně v malých dávkách, vodu střídat s minerálkami, aby se doplnily vypocené minerály, a s teplým čajem, který díky obsahu teinu mírně povzbudí. Zmrzlina zchladí na chvíli, pak je člověku znovu horko a ještě ho může bolet v krku. Dostatek tekutin musejí v horku zajistit zaměstnavatelé na pracovištích. Slazené limonády nejsou vhodné.

Foto: Thinkstock
17:18

Na jihu Čech dnes padaly teplotní rekordy, nejstarší v Nadějkově na Táborsku. Tam dnes přístroje naměřily 30,7 stupně Celsia, o pět desetin více než před 57 lety. Teplotní maxima pro dnešní den padla také na Šumavě ve Vyšším Brodě, ve Vimperku a v Lenoře. Největší vedro měli v Táboře, dnes naměřených 33 stupňů tam ale dosavadní rekord nepřekonalo.

16:52 Ikona hodiny

V horku také může ulevit správně nastavená klimatizace a větráky. Při 35 stupních ve stínu by termostaty neměly být nastaveny na méně než 29 stupňů. Pokud rozdíl mezi venkovním žárem a teplotou uvnitř je větší než sedm stupňů, anebo větrák fouká vzduch na člověka nepřetržitě mnoho hodin, postihnou lidi bolesti hlavy, vodnatá rýma, slzení očí, bolesti v krku a hrozí i zablokování páteře.

16:37

Aktuální teploty k 16:00 (pro plnou velikost klikněte na obrázek). Nejvíc naměřili v Neumětelech, rtuť teploměru vystoupala k 34 °C.

Foto: Český hydrometeorologický ústav
16:15 Ikona hodiny

V horku hrozí spálení, z opakovaného spálení pak rakovina kůže. Hrozí také úpal či úžeh. Úpal je nemoc z přehřátí, nemusí být z přímého slunce, nejčastěji postihne člověka v přeplněných dopravních prostředcích. Projevuje se nejistou chůzí, mdlobami, člověk se přestane potit, má horkou a suchou kůži. Úžeh vzniká při pobytu na přímém slunci, zejména s nekrytou hlavou.

Foto: Isifa/Thinkstock
15:29

Teplé počasí hraje do karet pivovarům. "Stoupající prodeje jsme zaznamenali již v minulých dnech. Oproti předchozím víkendům předpokládáme nárůst v prodeji čepovaného piva zhruba o 20 procent," řekl ředitel přerovského Pivovaru Zubr Tomáš Pluháček.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock
15:20 Ikona hodiny

V horkých nocích pomáhá spát v pyžamu, které se zchladilo v lednici, a před ulehnutím sprcha. I když ve vedru láká spíše chladná voda, větší úlevu přinese sprcha teplá, protože otevře póry a z těla odchází horkost. Když se člověk neutře, tělo se ještě zchladí osycháním.

15:07

Lidé v Jihomoravském kraji mají od dnešních 18:00 až do odvolání zákaz rozdělávat nebo udržovat oheň, odhazovat hořící nebo doutnající předměty a používat zábavní pyrotechniku v lesních prostorech, jejich okolí, na suché trávě nebo v zemědělských plochách. Hejtman Michal Hašek (ČSSD) zákaz vyhlásil na doporučení hasičů.

Obyvatel Tbilisi se na ulici zahřívá u provizorního táboráku.
Obyvatel Tbilisi se na ulici zahřívá u provizorního táboráku. | Foto: Reuters
15:03

Ve stínu, pod sprchou a bez většího pohybu přečkávají současné tropické teploty zvířata v Zoologické zahradě v Olomouci. Horka si nejvíc užívají surikaty, ale i ptáci ibisové ve voliérách, kteří roztahují křídla a nastavují se slunci. Ostatním chovatelé pomáhají s chlazením. "U některých zvířat se používá mlžení vodou. Rozprašovač mají rádi hlavně sobi a medvědi. Hadicí se nechávají rádi polévat lamy alpaky, které pocházejí z jihoamerických horských oblastí," doplnila zooložka Libuše Veselá. Podotkla, že i africká zvířata se před slunečními paprsky raději schovají, i jim hrozí nebezpečí úpalu z přehřátí.

A brown bear eats a watermelon as he stands in the water during a hot day at Biopark Zoo in Rome June 22, 2012. A heat wave swept across Italy on Tuesday with temperatures of around 32 degrees made worse by the warm air from the Scipione wind blowing from north Africa. The high temperatures are expected to last for most of June. REUTERS/Remo Casilli (ITALY - Tags: ANIMALS ENVIRONMENT SOCIETY) Published: Čer. 22, 2012, 4:06 odp.
A brown bear eats a watermelon as he stands in the water during a hot day at Biopark Zoo in Rome June 22, 2012. A heat wave swept across Italy on Tuesday with temperatures of around 32 degrees made worse by the warm air from the Scipione wind blowing from north Africa. The high temperatures are expected to last for most of June. REUTERS/Remo Casilli (ITALY - Tags: ANIMALS ENVIRONMENT SOCIETY) Published: Čer. 22, 2012, 4:06 odp. | Foto: Reuters
14:52 Ikona hodiny

Hygienici radí ve vedru dostatečně pít, nejlépe obyčejnou vodu, ne ledovou, oproti běžným dnům přinejmenším tři litry, při námaze i víc. Pít se má průběžně v malých dávkách, vodu střídat s minerálkami, aby se doplnily vypocené minerály, a s teplým čajem, který díky obsahu teinu mírně povzbudí. Zmrzlina zchladí na chvíli, pak je člověku znovu horko a navíc ho může ze studeného bolet v krku. Dostatek tekutin musejí v horku zajistit zaměstnavatelé na pracovištích.

14:45

Tropické teploty už naměříte i ve stínu.

14:33

Jak dlouho se opalovat a jakým krémem se namazat? Podívejte se v PŘEHLEDNÉ GRAFICE.

Foto: Jiří Kropáček, Štěpán Plaček
14:31 Ikona hodiny

Vedra ohrožují hlavně kardiaky, lidi s nemocemi ledvin a seniory. Riziková jsou i pro malé děti, těhotné a kojící ženy a pro lidi užívající léky na depresi či nespavost. Po vedrech přijdou bouřky, ty sice přinesou úlevu, ale chvíle před jejich vypuknutím jsou hlavně pro kardiaky a epileptiky zatěžující.

14:17

Kvůli vedru začaly přijímat opatření už i firmy. "Třinecké železárny zvýší množství ochranných nápojů, na které mají zaměstnanci nárok celoročně. Běžně jde o 0,9 až 1,8 litru minerálky, ochucených slazených nápojů nebo nealkoholického piva, v horku je to o 0,7 litru více a nárok pak získávají všichni zaměstnanci," řekla mluvčí Třineckých železáren Petra Jurásková. Dodala, že pracovníci hutních provozů i válcoven mohou také častěji odpočívat v klimatizovaných prostorech. Podobná je situace také ve společnosti ArcelorMittal Ostrava, kde mají zaměstnanci nastaven režim častějších přestávek, které mohou trávit v klimatizovaném prostoru.

Foto: archiv Roman Rezek
14:09 Ikona blesk

Energetikům ani železničářům současná vedra zatím potíže nezpůsobila a problémy se neočekávají ani o nadcházejícím parném víkendu. Někteří z nich připouští, že kvůli teplu přijali určitá interní opatření, jinak se ale na víkend chystají jako na každý jiný.

13:59

Tropické teploty se v Česku drží od středy. V této galerii si můžete prohlédnout, jak vypadal první tropický den v Praze.

Foto: Adéla Skoupá
13:52 Ikona hodiny

S příchodem vysokých teplot moravskoslezští záchranáři zaznamenali nárůst počtu kolapsových stavů. Už během čtvrtka ošetřovali 15 takových pacientů, což představuje zhruba desetiprocentní nárůst.

13:50

ČHMÚ vydává výstrahu před požáry a vysokými teplotami. Platí od 12:00 do sobotních 20:00. Na ní pak navazuje pro některé kraje výstraha před velmi vysokými teplotami.

13:52

Tropy vyvrcholí v pondělí, kdy naměříme až 37 °C. Pak přijdou bouřky, přeháňky a kroupy, teploty ale zůstanou vysoké. Úleva přijde až ve čtvrtek, kdy rtuť teploměru vystoupá "jen" na 27 °C.

Foto: Ondřej Besperát
13:42

Zdravíme z pražské redakce Aktuálně.cz. Situaci kolem tropů v Česku pro vás budeme sledovat v jednom přehledném zpravodajství.

Domácí ČTK Domácí , ČTK
Aktualizováno 4. 7. 2015 0:11
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turín poprvé prohrál. Doma nestačil na nováčka z Lecce

Fotbalisté FC Turín ve třetím kole italské ligy nestačili na domácím hřišti na nováčka z Lecce a po porážce 1:2 poprvé v sezoně ztratili body. Jediným týmem se stoprocentní bilancí zůstal v Serii A Inter Milán, na jehož hřišti se v úterý představí pražská Slavia při vstupu do Ligy mistrů.

Hosté z Lecce přijeli do Turína k dohrávce se skóre 0:5 po prvních dvou kolech a jejich čekání na gól ukončil ve 35. minutě brazilský útočník Diego Farias dorážkou vlastní střely vyražené brankářem. Po změn stran vyrovnal z penalty za faul Andrea Belotti, ale čtvrt hodiny před koncem Marco Mancosu další pohotovou dorážkou po zákroku gólmana Salvatoreho Sirigua rozhodl o tříbodovém zisku pro outsidera.

před 7 hodinami

Útok na ropná zařízení je odvetou Jemenců za agresi Saúdů, tvrdí íránský prezident

Útok na saúdskoarabská ropná zařízení byl odplatou Jemenců za agresi Saúdské Arábie, uvedl íránský prezident Hasan Rúhání. Informovala o tom agentura Reuters. K víkendovému útoku se sice přihlásili jemenští povstalci, Rijád ale vyjádřil pochybnosti, že úder byl veden z Jemenu, a Spojené státy tvrdí, že za akcí je Teherán. "Jemenci uplatňují své zákonné právo na obranu… útoky byly odvetným opatřením za dlouholetou agresi vůči Jemenu," uvedl Rúhání na tiskové konferenci v Ankaře, kde dnes s prezidenty Turecka a Ruska Recepem Tayyipem Erdoganem a Vladimirem Putinem jednal o syrské krizi.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Volejbalisté dostali na ME lekci od polských mistrů světa

Čeští volejbalisté ve třetím zápase na evropském šampionátu dostali lekci od úřadujících mistrů světa Poláků. Při rozlučce s Rotterdamem od druhého setu nedostali šanci a prohráli 18:25, 12:25 a 15:25. O postup do osmifinále budou Češi po dni volna bojovat již v Amsterodamu proti domácímu Nizozemsku a Černé Hoře.

Poláci vyhráli poslední dva světové šampionáty, ale na evropskou medaili čekají od roku 2011, kdy získali ve Vídni bronz. Proti českému výběru si připsali třetí vítězství na tomto ME ze tří zápasů.

Svěřenci Michala Nekoly mají bilanci jedné výhry a dvou porážek, a pokud chtějí postoupit do play off, potřebují skončit v šestičlenné skupině do čtvrtého místa.

Další zprávy