Po ledovce přijde silný vítr. O víkendu stoupnou hladiny řek

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 1. 2015 23:05
Na Moravě a ve Slezsku se budou tvořit sněhové jazyky a ledovka. Rychlost větru dosáhne až 90 km/h.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters, Dagmar Honsová, Meteopress

Praha - Ve vyšších polohách Olomouckého a Moravskoslezského kraje se od čtvrtečního odpoledne do pátečního rána mohou tvořit sněhové jazyky, ve východních Čechách, na Vysočině a na Moravě hrozí ledovka. Od pátku bude v celé republice vát silný vítr, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Upozornil také, že kvůli oteplování a dešti začnou v noci na sobotu výrazně stoupat hladiny řek na horách, zejména na Šumavě, v Krušných horách, v Brdech a na Českomoravské vrchovině. Na menších tocích vzestup pravděpodobně dosáhne stupně povodňové aktivity, dodal ČHMÚ.

Meteorologové už dnes varovali před ledovkou v Karlovarském, Libereckém a Ústeckém kraji, tato výstraha platila do 12:00. Podle té aktuální by si řidiči i chodci měli dávat pozor na klouzající silnice i chodníky na Vysočině a v krajích Pardubickém, Královéhradeckém, Jihomoravském, Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském, a to do pátečních 03:00.

Sněhové jazyky hrozí v Olomouckém a v Moravskoslezském kraji v polohách nad 600 metrů nad mořem, výstraha platí do pátečních sedmi ráno.

V celé republice bude od pátku vát silný vítr, který v nárazech dosáhne rychlosti 55 až 90 kilometrů v hodině, na horách až 110 km/h. Zklidňovat by se měl v noci na neděli.

Od pátečního do sobotního dopoledne bude navíc přes české území přecházet pásmo srážek, většinou dešťových. Na horách naprší ojediněle až čtyřicet litrů na metr čtvereční. "Očekávané srážky, výrazné oteplení a silný vítr povedou k rychlému odtávání sněhové pokrývky ve všech polohách," uvedl ČHMÚ. Meteorologové proto očekávají vzestup řek na horách.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy