Čechy zasáhly silné bouřky s přívalovým deštěm a kroupami, ráno bylo místy zasněžené

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 12. 5. 2020 10:16
Značnou část republiky v pondělí odpoledne a večer zasáhly silné bouřky s přívalovým deštěm a kroupami. Vítr měl místy rychlost až 90 km/hod, trhal střechy z domů, kácel stromy a odnesl i jeden stan pro testování na koronavirus. Přes noc výrazně klesly teploty a zejména v horských oblastech přinesly ranní sněžení.
Na horách nasněžilo | Video: Holidayinfo

Zatímco víkend přinesl skoro letní počasí, v pondělí se ochladilo a Česko zasáhly bouřky s deštěm i sněhem. "Během pondělí a noci na úterý přešla přes naše území k jihovýchodu výrazná studená fronta. Na řadě míst se ochladilo zhruba o 20 stupňů Celsia a teplota klesla i slabě pod bod mrazu," uvedli meteorologové.

Nejchladněji bylo na Luční boudě v Krkonoších, kde rtuť klesla až na minus sedm stupňů. Mrzlo i v nižších polohách, zejména na západě Čech. Na svém Facebooku to oznámil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V Česku také ve vyšších polohách v noci napadlo až přes deset centimetrů sněhu.

Sníh pokryl například hřebeny jesenických hor. Bílé byly ráno nejen vrcholky hor, ale i místa v polohách kolem 1000 metrů nad mořem. Podle ČHMÚ ale napadlo na hřebenech hor maximálně sedm centimetrů sněhu. Na Ovčárně to byly zhruba dva centimetry. "Máme tady minus čtyři stupně, je bílo a začalo už svítit sluníčko, vypadá to tady parádně. Bílo hlásí i z nižších poloh, například z Paprsku, tedy zhruba z tisíce metrů nad mořem," řekl dispečer jesenické horské služby Jiří Hejtmánek.

Výstraha meteorologů se potvrdila

Sněhové nadílce však předcházel pondělní silný vítr a déšť. V pondělí po 16. hodině začalo počasí působit problémy v Libereckém kraji, hasiči měli asi 110 výjezdů. Zastavit se kvůli němu musela i kabinová lanovka na Ještěd. Nápor větru nevydržel ani stan u nemocnice v České Lípě, který slouží jako odběrné místo pro testování na nový koronavirus. Večer už ale stál znovu nafouknutý. 

Hasiči vyjížděli především k popadaným stromům a poškozeným střechám, čerpali i vodu ze sklepů. Popadané stromy zastavily provoz na železnici a některých silnicích, provoz však již byl všude obnoven. Změna počasí přinesla i sněžení, nebylo ale příliš vydatné. Sněhový poprašek se objevil ve vyšších partiích Jizerských hor a Krkonoš. Žádné problémy ale sníh nezpůsobil, silnice jsou holé a mokré a bez problémů sjízdné. 

Hasiči v Královéhradeckém kraji včera zasahovali asi u 130 událostí, většinou souvisely se silným větrem, který lámal stromy a ničil střechy. Nejvíce výjezdů měli na Trutnovsku a Náchodsku, jednotky případů evidují v okresech Jičín, Rychnov nad Kněžnou a Hradec Králové. Na hřebenech Krkonoš večer sněžilo.

"Výstraha meteorologů se potvrdila. Začalo to kolem 18. hodiny, situace se uklidnila po 23. hodině. Evidujeme asi 130 událostí, z toho se jedná v drtivé většině případů o technickou pomoc při odstraňování nebezpečných stavů po silném větru. Nemáme zatím hlášeno žádné zranění," řekla mluvčí krajských hasičů Martina Götzová. 

Večer na hřebenech Krkonoš sněžilo a teploty klesly pod nulu, vyplynulo ze záznamů webových kamer horských bud. 

Sněžilo přes noc také v Karlovarském kraji, nejnižší teploty naměřily meteorologické stanice v Šindelové na Sokolovsku. V úterý časně ráno tam spadla teplota až k minus sedmi stupňům. Sníh se ale udržel jen ve vyšších polohách, třeba na Klínovci, kde napadl asi centimetr nového sněhu.

Hasiči ve Zlínském kraji od pondělního odpoledne odstraňovali stromy popadané na silnice. Pomáhali také připevňovat poškozené střechy domů. V souvislosti se silným větrem a deštěm zaznamenali sedm zásahů. Události se obešly bez zranění, uvedl mluvčí krajských hasičů Roman Žemlička.

Hasiči v Pardubickém kraji museli v pondělí večer a v noci vyjíždět ke 44 událostem v souvislosti se silným větrem. Odklízeli hlavně stromy a větve spadlé na silnice, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. Asi nejvážnější byl pád stromu na chatu ve Výprachticích na Orlickoústecku.

Na Vysočině hasiči pomáhali na 23 místech. Podle varování meteorologů se bouřky v pondělí večer dostaly na Vysočinu přes jižní Čechy ze Šumavy. Napršelo při nich okolo deseti milimetrů srážek a teplota se propadla o deset stupňů.

V Ústeckém kraji vyjeli hasiči od 15 do 20 hodin k 42 událostem, které způsobil silný vítr. Většinou polámal stromy nebo větve. Nejvíce práce měli zatím na Teplicku, uvedl mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan.

Na Šumavě napadl na některých místech v noci sníh. Většinou jde pouze o poprašek, někde však jeho vrstva dosáhla až pěti centimetrů. Podle dlouhodobého pozorování to ale není výjimečná situace, řekl František Vavruška z českobudějovické pobočky hydrometeorologického ústavu.

Silná bouře přerušila dodávky proudu až do 46 000 odběrných míst v síti energetické firmy ČEZ. Do úterních 10:00 bylo bez elektřiny ještě 13 000 míst, řekla mluvčí firmy Soňa Holingerová. Obnovit dodávky proudu do všech zasažených míst se podle ní podaří ještě během dopoledne.

Podle předpovědi meteorologů by se po výrazném pondělním ochlazení mělo od úterka opět pozvolna oteplovat. 

 

Právě se děje

Další zprávy