Hladiny řek v noci klesly, druhý povodňový stupeň už neplatí nikde

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 2. 2016 9:30
Výstraha před povodněmi, kterou meteorologové vyhlásili v neděli, už neplatí. Hladiny řek rozvodněných kvůli tajícímu sněmu začaly v noci klesat. Vodní toky na Šumavě v neděli dosáhly druhého povodňového stupně, na první povodňový stupeň se dostaly řeky v podhůří Krkonoš a Orlických hor. Na některých tocích Orlických hor nižší povodňový stupeň stále platí - rozvodněné jsou v Březné v Hoštejně a Moravské Sázavě v Lupěném. Bdělost platí také na Jizeře v Železném Brodě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: www.hydronet.cz

Praha - Meteorologové v pondělí ráno zrušili výstrahu před povodněmi vyhlášenou kvůli oteplení a tání sněhu na horách.

Hladiny rozvodněných řek na Šumavě, v podhůří Orlických hor, Krkonoš a také Jizery začaly v noci klesat. Na Šumavě se vodní toky dostaly na druhý povodňový stupeň, kterého nakrátko dosáhlo také Labe v Podkrkonoší. Jinde byly hladiny jen na prvním stupni bdělosti. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu.

Meteorologové v neděli varovali před vzestupem hladin řek na Šumavě, později svou výstrahu rozšířili také na oblast podhůří Krkonoš a Orlických hor. Výstrahu zrušili dnes krátce před 5:30.

Na druhém povodňovém stupni během noci kulminovala Vydra v Modravě a Otava v Rejštejně a Sušici, ze šumavských řek se ještě na první stupeň dostala Křemelná ve Stodůlkách. Vydra i Křemelná se už vrátily do normálu, Otava v Rejštejně i Sušici ještě před 6:00 zůstávala na stupni bdělosti.

Kolem půlnoci se nakrátko na druhý povodňový stupeň dostalo také Labe u Vestřevi a těsně pod stav bdělosti jeho hladina vystoupala na měřicí stanici Les Království. Povodňová bdělost v noci přechodně platila na Zdobnici a Divoké Orlici. Na všech těchto místech už jsou ale hladiny zpátky v normálu.

První povodňový stupeň ale kolem 6:00 stále trval na dalších tocích z Orlických hor - Březné v Hoštejně a Moravské Sázavě v Lupěném.

Bdělost platila také na Jizeře v Železném Brodě, kde hladinu zvedly intenzivní deště. Aktuálně tam hladina dosahuje 244 centimetrů, déšť ale ustal ještě před půlnocí a potoky a řeky dál nestoupají.

Na silnici u Bohuslavic je voda

První stupeň se vyhlašuje od 230 centimetrů, platí také na Moravské Sázavě v Lupěném a na řece Moravě v Moravičanech na Šumpersku. "V Moravičanech je dosažen první stupeň, není to však nic dramatického, předpokládá se, že hladina půjde dolů. Je to důsledek oteplení během víkendu. Zbytky sněhu, které byly na horách, roztály a zvedlo to trochu hladiny řek," řekl v pondělí dispečer Povodí Moravy.

Kvůli zvýšené hladině řeky Moravy museli silničáři uzavřít úsek silnice mezi Bohuslavicemi a Lukavicemi na Šumpersku, kterou zaplavila voda. "Úsek jsme uzavírali v neděli v 17:00, když nebudou srážky, předpokládáme, že bude hladina postupně klesat a silnice bude během dne znovu otevřena," řekl v pondělí dispečer šumperské správy silnic.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zápasník Artur Omarov postoupil na olympijské hry

Zápasník řecko-římským stylem Artur Omarov se probojoval na olympijské hry. Na turnaji světové kvalifikace v Sofii porazil tři soupeře a coby finalista váhové kategorie do 97 kilogramů si jako jediný český reprezentant zajistil účast v Tokiu. Pod pěti kruhy bude soutěžit ve 32 letech poprvé.

"Jsem strašně šťastný. Konečně se mi to podařilo, po takový době," radoval se ve videopřenosu na facebooku Českého svazu zápasu po klíčovém vítězství nad Litevcem Viliusem Laurinaitisem. Na cestě do semifinále předtím porazil Damiana von Euwa ze Švýcarska a Němce Petera Öhlera. V neděli se utká o turnajové prvenství s Alexem Szökem z Maďarska.

Další zprávy