Česko zasáhnou silné bouřky. Kvůli suchu ale hrozí i požáry

ČTK ČTK
13. 6. 2015 12:09
Výstraha s vysokým stupněm nebezpečí platí až do pondělního rána. Přívalový déšť může zaplavit sklepy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Na jihu Čech a na celé Moravě hrozí od nedělního odpoledne až do pondělního rána velmi silné bouřky.

Výstraha s vysokým stupněm nebezpečí platí pro kraje Moravskoslezský, Olomoucký, Jihomoravský, Zlínský, Jihočeský, Pardubický a Vysočinu.

Přívalové deště s kroupami a nárazy větru se ale v Čechách vyskytnou už dnes odpoledne. Kvůli suchému počasí ale současně na jihovýchodě země stále hrozí požáry.

"Hodinová intenzita srážek může v sobotu dosahovat kolem 40 milimetrů, v neděli kolem 50 milimetrů," uvedli meteorologové. Bouřky se dnes mohou objevit ve všech krajích v Čechách, výstraha na sobotu je ale jen s nízkým stupněm nebezpečí.

Teploty až 31 stupňů

V jihovýchodní části země zůstává kvůli suchu a vysokým teplotám zvýšené riziko vzniku požárů, které bude slábnout až v příštím týdnu.

V Praze, ve středních a východních Čechách a také na Moravě a ve Slezsku mohou dnes maximální teploty dosáhnout i více než 31 stupňů Celsia. Na Moravě bude podobně teplo i v neděli.

ČHMÚ doporučuje, aby lidé kvůli bouřkám a nárazovému větru zajistili okna, dveře a zahradní nábytek. Přívalový déšť může také ojediněle zatopit níže položená místa nebo sklepy.

V horkém počasí by lidé neměli odpoledne pobývat na přímém sluníčku, je naopak dobré dbát na dodržování pitného režimu. Kvůli zvýšenému riziku požárů není vhodné v přírodě rozdělávat oheň, kouřit nebo používat přenosné vařiče.

 

Právě se děje

Další zprávy