Na Česko se ženou bouřky a krupobití, varují meteorologové

Domácí Domácí
12. 6. 2015 12:39
Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu platí pro Pardubický a Královéhradecký kraj již od pátečních 12:00, pro Čechy a Vysočinu pak od sobotního poledne až do 23:00.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Na Česko se ženou bouřky, silný vítr a krupobití.

Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí pro Pardubický a Královéhradecký kraj již od pátečních 12:00, pro Čechy a Vysočinu pak od sobotního poledne až do 23:00.

Při přívalových srážkách může v Čechách v pátek v úhrnu napršet 30 milimetrů vody za hodinu, v sobotu až 40 milimetrů. Vítr může při bouřkách dosáhnout v nárazech rychlosti 70 kilometrů v hodině.

"Intenzivní bouřky se místy vyskytnou na našem území i v neděli, intenzitu a lokalizaci budeme upřesňovat," doplnili meteorologové.

Až do odvolání také platí výstraha před požáry, pozor by si podle ČHMÚ měli dát lidé z Jihomoravského, Zlínského a Olomouckého kraje a východní části Vysočiny.

Naměříme až 32 °C

V pátek bude polojasno, na severozápadě a severu Čech ale bude převládat velká oblačnost, ojediněle déšť.

Během dne se přechodně při zvětšené oblačnosti postupně místy přidají přeháňky nebo bouřky.

Naměříme 25 až 29 °C, na jihovýchodě až 31 °C.

V sobotu bude polojasno. Postupně se od západu obloha zatáhne, místy se přidají přeháňky a bouřky, které budou ojediněle intenzivní.

Na východě se srážky objeví až večer a jen ojediněle. V noci teploty klesnou k 18 až 14 °C, přes den naměříme 28 až 32 °C.

Po víkendu se ochladí

V neděli bude oblačno, zpočátku místy až polojasno. Postupně se na většině území přidají přeháňky a bouřky, ojediněle je budou doprovázet kroupy nebo přívalové lijáky.

Nejnižší noční teploty se budou pohybovat od 18 do 14 °C, přes den rtuť teploměru vystoupá na 25 až 29 °C, na jihovýchodě až k 32 °C.

V pondělí bude oblačno až zataženo, občas se přidají přeháňky nebo déšť, který může být i vydatnější. Ojediněle se také objeví bouřky.

V noci teploty klesnou k 18 až 14 °C, přes den naměříme 15 až 19 °C,
na východě kolem 24 °C.

Přes den teploty nepřesáhnou 19 °C

V úterý bude oblačno, postupně až polojasno, ojediněle se přidají přeháňky. Nejnižší noční teploty klesnou k 11 až 7 °C, ty denní vystoupají k 15 až 19 °C.

V druhé polovině příštího týdne nás čeká polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky. V noci naměříme 12 až 7 °C. Nejvyšší denní teploty budou zpočátku dosahovat 16 až 20 °C, postupně se oteplí na 20 až 24 °C.

 

Právě se děje

před 7 minutami

USA uvalily sankce na ruský Rosněfť kvůli pomoci Venezuele

Spojené státy uvalily sankce na obchodní divizi ropného gigantu Rosněfť za to, že ruská státní společnost pomáhala Venezuele obcházet sankce na export její ropy. Informovala o tom v úterý agentura AP.

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa uvalila sankce na společnost Rosněfť Trading a jejího šéfa Didiera Casamira. Vysoce postavení činitelé americké administrativy podle AP rovněž varovali, že sankce by mohly být rovněž uvaleny na každého, kdo bude obchodovat s Rosněfť Trading.

Nejmenovaní činitelé uvedli, že očekávají odstřižení Rosněfť Trading od globálního finančního sektoru prostřednictvím nového opatření.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Obcím i krajům stoupl přebytek rozpočtu, Schillerová kritizovala nedostatek investic

Obce loni hospodařily s přebytkem 25,5 miliardy korun a kraje s přebytkem 5,8 miliardy korun. Předloni obce vykázaly přebytek 8,3 miliardy korun a kraje 82 milionů korun. Celkově tak hospodaření územních rozpočtů včetně dobrovolných svazků obcí loni skončilo s přebytkem 31,7 miliardy korun, zatímco o rok dříve to bylo 8,8 miliardy korun.

"Finance obcí a krajů jsou ve skvělé kondici. Jejich hospodaření skončilo již osmým rokem po sobě v přebytku. (…) Celkové příjmy samospráv dlouhodobě rostou. Na tom mají největší zásluhu daňové příjmy," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Méně příznivou zprávou podle ní jsou ale údaje o investicích samospráv. "Loni sice kraje a obce proinvestovaly dohromady téměř 124 miliard korun, stále to ale bylo o 30 procent méně, než kolik si naplánovaly," dodala.

Celkové příjmy územních rozpočtů loni vzrostly o 61,5 miliardy korun na 594,1 miliardy korun a celkové výdaje o 38,6 miliardy na 562,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy