Praha / Uherský Ostroh - Pátý největší zdroj pitné vody v ČR je podle obyvatel Hodonínska v ohrožení. Proto využili poslední možnost vyjádřit se ke správnímu řízení o těžbě štěrkopísku.
Petici s necelými třemi tisíci podpisy předložili zástupci obcí na Hodonínsku brněnskému báňskému úřadu. Ten má v nejbližších týdnech dát konečné rozhodnutí o povolení k těžbě. V jejich boji je podpořili místní i premiér Bohuslav Sobotka a rada Jihomoravského kraje.
Nedaleko plánovaného těžiště se získává stavební materiál již řadu let a bez problému. Jihomoravský kraj se však dlouhodobě potýká s nadměrným suchem a nedostatkem vody: Uherský Ostroh ani Bzenec nejsou výjimkou.
Starostka Uherského Ostrohu Hana Příleská (ČSSD) řekla Aktuálně.cz již dříve, že udělají maximum pro to, aby těžbě zabránili. Stanovisko o vlivu na životní prostředí vydané ministerstvem životního prostředí (EIA, pozn. red.) je tak soustavně hnáno do kouta, přestože podle něj by těžba vodní zdroj nenarušila.
Veřejný zájem přitom není povinno zohlednit ani ministerstvo životního prostředí při tvorbě EIA analýzy, ani báňský úřad při svém rozhodnutí, pokud to nespadá do správního řízení nebo se netýká orgánů státní správy. "Pokud báňský úřad uzná, že petice spadá do jeho oblasti řízení a bude se jí tedy zabývat, má 30 dnů na to, aby ji předložil petičnímu výboru a ve svém rozhodnutí o těžbě ji zohlednil," uvedl mluvčí báňského úřadu Bohuslav Machek.
Sběr podpisů na současnou petici potrvá do srpna. Poslední možnost vyjádřit se k řízení o povolení těžby měli zájemci do minulé středy. Obvodní báňský úřad o povolení nebo zamítnutí těžby rozhodne do několika týdnů.
Petice s 13 tisíci podpisy neuspěla
S obdobnou peticí přišli představitelé Uherského Ostrohu i v roce 2014, kdy ji v říjnu téhož roku projednal petiční výbor ve sněmovně. Podle něj těžba nijak riziková není, přestože se má uskutečnit asi půl kilometru od hlavního vodního zdroje. Tehdejší petice čítala necelých 13 tisíc podpisů. Jediné, k čemu ale vedla, bylo protáhnutí celého správního řízení.
Do problému na pomezí Jihomoravského a Zlínského kraje se před několika týdny vložil i premiér Bohuslav Sobotka, který je volebním lídrem ČSSD za Jihomoravský kraj. Otevřeným dopisem vyzval ministra pro životního prostředí Richarda Brabce, aby podmínky těžby ještě jednou přezkoumal. Současně před týdnem při cestě po Jihomoravském kraji diskutoval o plánované těžbě se starosty ohrožených obcí. V závěru sám podepsal petici proti těžbě.
Sobotkovy obavy z narušení největšího vodního zdroje pitné vody pro 140 tisíc lidí řešili i radní Jihomoravského kraje. Ti současnou petici "NE ohrožení pitné vody pro 140 tisíc lidí" veřejně podpořili. Je to však jediné, co mohou udělat.
"Těžba neprobíhá na území Jihomoravského kraje. Mohli jsme alespoň nechat udělat nezávislý posudek, který jsme předložili začátkem roku starostům dotčených obcí," vysvětlil náměstek Jihomoravského kraje pro oblast životního prostředí Miroslav Kubásek. Podpora petice podle něj byla jednomyslným stanoviskem rady kraje.