Těžba ohrozí pitnou vodu pro jih Moravy, píše Sobotka Brabcovi. Naopak ji vyčistí, oponuje ministr

Kristýna Šopfová
11. 7. 2017 18:14
Premiér Bohuslav Sobotka vyzval v otevřeném dopise ministra životního prostředí Richarda Brabce, aby přehodnotil souhlasné stanovisko ministerstva životního prostředí k chystané těžbě štěrkopísku v chráněné oblasti u Uherského Ostrohu. Plánované místo těžby je v blízkosti největší zásobárny pitné vody pro Jihomoravský kraj, Sobotka upozorňuje na její možné znečištění. Podle ministra Richarda Brabce však nic takového nehrozí.
Práce v chráněné oblasti nedaleko Bzence.
Práce v chráněné oblasti nedaleko Bzence. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha -  Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) minulý týden vyzval v otevřeném dopise ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO), aby znovu přezkoumal vliv těžby štěrkopísku nedaleko Uherského Ostrohu na kvalitu pitné vody. Upozornil tak na dlouholetý spor o povolení těžby štěrkopísku v chráněné oblasti povodí řeky Moravy. Brabec má naopak za to, že těžba ničemu neuškodí.

Povodí řeky Moravy, v jehož blízkosti Uherský Ostroh leží, je bohatým nalezištěm štěrkopísku, který se využívá jako stavební materiál. Velká jezera dříve vytvořená těžbou slouží i jako přírodní koupaliště, která lákají turisty. Těžba v oblasti začala už v padesátých letech. Pásmo okolo Bzence je zároveň pátým největším zdrojem pitné vody v České republice.

Pár kilometrů od nynějšího těžiště má vzniknout nové. Už několik let o výhradní zastoupení usiluje společnost České štěrkopísky spol. s r. o. "V blízkosti místa, kde se má těžit teď, se těžilo již dříve a nikomu to nevadilo, až teď s novou společností," diví se ministr Brabec.

Sobotka však tvrdí, že analýza Brabcova ministerstva, které s těžbou souhlasí, obsahuje hrubé chyby. Odvolává se přitom na konzultace s odborníky a na nové modely, které těžbu nedoporučují právě kvůli vlivu na zdroje pitné vody. "Situaci, kdy plánovaná těžba štěrkopísku může ohrozit zdroj, který zásobuje pitnou vodou přes 140 tisíc lidí v Jihomoravském kraji, považuji za vážnou a je nutné, aby se jí příslušné ministerstvo zabývalo," uvedl premiér. 

Podle ministra životního prostředí naopak k žádnému znečištění pitné vody dojít nemůže. "Je známo, že štěrk i štěrkopísek je přirozený filtr. Naopak ta voda, která by mohla proniknout do řeky poblíž, je vlastně čistší než ta řeka," doplnil Brabec.

Starostka Uherského Ostrohu Hana Příleská (ČSSD) má opačný názor. Vedle hrozby znečištění vidí zásadní problém v množství nákladních aut, která budou jezdit přes historické centrum města. Poslankyně Kristýna Zelienková (TOP 09), která v Ostrohu bydlí, vidí vedle ohrožení pitné vody a domů pochybnosti i v samotném řízení "Je mi velmi podezřelý schvalovací proces," řekla poslankyně. 

Ministerstvo životního prostředí o těžbě nerozhoduje, tuto pravomoc má báňský úřad, avšak jedním z rozhodujících podkladů k povolení těžby je pro něj právě posudek ministerstva (EIA, pozn. red.). "V současnosti správní řízení pokračuje," řekl mluvčí Českého báňského úřadu František Ševčík.

Těžba u Uherského Ostrohu leží místním v žaludku už řadu let

Nesouhlas místních obyvatel trvá už několik let. V roce 2014 dostala sněmovna na stůl petici "Ne! ohrožení vodního zdroje pitné vody pro Hodonínsko", kterou podepsalo 12 737 lidí. Plánovanou těžbu to ale nezastavilo. 

Rezonujícího tématu se chytla ČSSD, která jej v minulých volbách zařadila do svého programu. "My proti tématu dlouhodobě bojujeme, ale určitě nejsme jediná strana," řekla starostka Příleská (ČSSD). Sociální demokracie je jednou ze sedmi stran zastupitelstva. V komunálních i krajských volbách skončila třetí.

Podpora regionálního tématu, kterému se mimo jiné věnuje ČSSD v Ostrohu, Sobotkovi ale podle odborníka na komunální politiku Pavla Šaradína procenta spíše nepřinese. "V parlamentních volbách se lidé rozhodují podle jiných kritérií. Dotváří to ale obraz a podporu ČSSD v dané lokalitě," vysvětlil.

Brabec si od Sobotky vyžádal podklady, na něž se premiér odvolává. Teprve pak chce rozhodnout, zda se ministerstvo k dříve vydanému souhlasu vrátí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Hlavní soutěž filmového festivalu Febiofest vyhrál švédský film Charter režisérky Amandy Kernellové o matce hledající cestu ke svým dětem

před 49 minutami

Platforma Rekonstrukce státu ocenila 21 politiků za boj s korupcí, vyzdvihla Michálka

Platforma Rekonstrukce státu ve čtvrtek ocenila 21 politiků, kteří se podle ní v končícím volebním období nejvíce zasloužili o prosazování protikorupčních zákonů v Parlamentu. Vyzdvihla zejména zásluhy poslance Jakuba Michálka (Piráti), dále pak Marka Výborného (KDU-ČSL) a Ondřeje Profanta (Piráti). Sdělila to ve čtvrtek mluvčí platformy Eva Hromádková.

Ocenění "Dělník protikorupční legislativy" udělila Rekonstrukce státu celkem devíti zástupcům Pirátské strany, třem lidovcům, dvěma Starostům a nezávislým, dvěma poslancům vládního hnutí ANO a jedné poslankyni vládní ČSSD, dále dvěma zástupcům ODS, jedné člence TOP 09 a jednomu senátorovi za klub SEN 21 a Pirátů.

„Poslancem, který za poslední čtyři roky nejvíce podporoval protikorupční opatření, je Jakub Michálek z Pirátské strany. Zasloužil se zejména o vylepšení nominačního zákona, zavedení informačního příkazu a aktivně usiloval o schválení novely zákona o státním zastupitelství," uvedla platforma.

Výborný podle Rekonstrukce státu vedle podpory řady důležitých opatření dlouhodobě bojoval za reformu exekucí, kterou Sněmovna schválila na začátku letošního léta. Profant zase prosazoval zejména přístup k informacím a digitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy