Panika je zbytečná. Prasečí chřipka zabíjí podprůměrně

Josef Tuček
23. 10. 2009 21:30
Zdravotní bilance nového viru nedosahuje úrovně běžné sezónní chřipky
Viry prasečí chřipky H1N1 (červeně) pod mikroskopem.
Viry prasečí chřipky H1N1 (červeně) pod mikroskopem. | Foto: Reuters

Analýza - Na prvním českém úmrtí způsobeném prasečí chřipkou je - při vší tragičnosti - jen jediné opravdové překvapení. Vše ostatní je běžnou součástí smutného světa nemocí a dalo se očekávat.

Virus nové chřipky už v Česku několik měsíců cirkuluje. Potvrzeny bylo něco přes tři stovky nakažených, u nichž nemoc zpravidla probíhala velmi mírně. Bylo však jen otázkou počtu pravděpodobnosti, kdy virus nakonec i v Česku narazí na někoho oslabeného, kdo mu podlehne - a to se nyní stalo vážně nemocné ženě v karlovarské nemocnici.

Sami lékaři říkají, že by ona nešťastná oběť téměř jistě zemřela, i kdyby se ve svém stavu nakazila jiným chřipkovým kmenem, než byl "pandemický" H1N1.

Virus se nezhoršuje

Co je podstatné z pohledu nás ostatních potenciálních pacientů: Virus prasečí chřipky naštěstí nemutuje do nebezpečnější podoby. Nepochybně se teď na podzim a v zimě, tedy v době každoroční chřipkové sezóny, bude u nás šířit více a je dost pravděpodobné, že mu podlehnou další lidé.

Zatím se však nezdá, že by se měl vymknout z běžných chřipkových statistik. Zdravotníci říkají, že na běžnou chřipku u nás ročně zemře kolem dvou tisíc lidí, zejména starších a zdravotně oslabených. Fakticky se však sem započítávají i jiné virové infekce dýchacích cest než jenom ty chřipkové, protože ne vždy se dělají přesné laboratorní rozbory. V tomto čísle se tedy případná úmrtí způsobená virem prasečí chřipky zcela rozpustí.

Prevence 1: Očkování

Každý z nás však může udělat aspoň něco, aby snížil pravděpodobnost, že se do chřipkových statistik dostane - byť jen jako lehce nemocný.

První variantou je preventivní očkování.

Vakcína proti pandemické chřipce je v rukou státu a bude od půlky listopadu podávána pouze zdravotníkům, nemocným lidem a pracovníkům profesí nejpotřebnějších pro chod společnosti. Protože byla testována a schvalována ve zkráceném řízení, část zdravotníků se jí bojí jako nedostatečně vyzkoušené. Možná tedy ani nebude plně využita.

Běžná veřejnost má k dispozici jen očkování proti běžné, takzvané sezónní chřipce. Údaje ze světa zatím naznačují, že i to o něco zvyšuje odolnost rovněž vůči chřipce prasečí.

Prevence 2: Posilování imunity

Druhou obrannou strategií pak je zvyšování přirozené odolnosti organismu dávno známými a osvědčenými postupy. Tedy: jíst pestrou stravu s dostatkem ovoce a zeleniny, chodit na vzduch, otužovat se, neoslabovat si dýchací soustavu kouřením. To vše posiluje lidský imunitní systém.

K tomu se přidává dodržování běžné hygieny, včetně mytí rukou mýdlem před jídlem i během dne. A také nepřecházení chřipky (ať už sezónní nebo pandemické) a dalších nemocí - včasné léčení brání komplikacím.

Záhadná souhra

U tragického případu prasečí chřipky v Karlových Varech zůstává jen jediná záhada.

V tamní nemocnici se ve stejnou chvíli objevili hned dva mladí, ale vážně nemocní pacienti, jejichž zdravotní stav zkomplikovala zřejmě prasečí chřipka. Žena zemřela, muž zůstává ve vážném stavu. Podle dostupných informací se navzájem neznali a do nemocnice byli přijati už nakažení, což by mělo vyloučit, že se infikovali až v ní.

Buď je tedy v tamní oblasti ohnisko, v němž se více rozšířily chřipkové viry a lékařům ještě zatopí. Anebo, doufejme, prostě jde o obyčejnou velkou náhodu, jaké se občas stávají.

 

Právě se děje

Další zprávy