Hygienik: Druhá vlna pandemie může přijít koncem roku

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
23. 10. 2009 14:31
Zatím se setkáváme se jen s lehčími typy onemocnění, říká k prasečí chřipce hlavní hygienik Michael Vít
Foto: Michal Žák

Praha - Česko má první oběť takzvané prasečí chřipky. Nákaza virem A/H1N1 přitížila vážně nemocné ženě, která ve čtvrtek zemřela v karlovarské nemocnici.

Pravděpodobně by zemřela i při kontaktu s běžnou chřipkou, upozorňuje v rozhovoru pro Aktuálně.cz hlavní hygienik Michael Vít.

První úmrtí a zprávy o tom, že se může vakcína podávat i v jedné dávce, přesto zřejmě přiměje ministerstvo zdravotnictví, aby změnilo seznam lidí, kteří by měli být proti prasečí chřipce očkováni.

Zatím se však nenaplnily nejčernější prognózy, které hovořily až o dvou milionech nakažených Čechů.

Aktuálně.cz: V červenci jste varoval, že na podzim očekáváte druhou vlnu prasečí chřipky, která by se měla mísit s viry chřipky sezónní. Znamená první úmrtí v Česku nástup této druhé vlny? Kdy ji případně očekáváte?

Prozatím se nedá hovořit o nástupu druhé vlny pandemie. Do současné doby zatím zemřelo v Evropské unii 269 pacientů a po celém světě kolem 5113. Očekáváme ji spíš na pozdní podzim nebo na začátku příštího roku. Vycházíme přitom z epidemiologické analýzy tří pandemií, které lidstvo zasáhly naposledy.

A.cz: Kolik očekáváte, že by onemocnělo lidí a kolik by nákaze podlehlo?

Situaci jsme modelovali podle modelů britských a amerických a dospěli jsme k tomu, že by mohlo dojít k úmrtí dvou až tří milionů lidí. Z toho asi 40 tisíc by se dostalo do nemocnice s vážnými komplikacemi. Bude přitom velmi složité identifikovat, který z pacientů onemocněl nebo zemřel na který typ chřipkového viru. K rozlišení je třeba podrobných testů.

A.cz: Pokud byste měl srovnat úmrtnost na prasečí chřipku a na obyčejnou sezónní chřipku, která byla prozatím nebezpečnější?

Každý rok nám v Česku umírají dva tisíce lidí na běžnou sezónní chřipku, proti které je velmi dobrá prevence. Průběh nové varianty je zatím velmi příznivý, setkáváme se jen s lehčími typy onemocnění, která se rychle vyléčí. Ke komplikacím dochází jen u lidí, kteří mají oslabenou imunitu.

A.cz: Je tedy možné, že pacientka, která podlehla viru A/H1N1 v karlovarské nemocnici, by zemřela i na obyčejnou chřipku?

Ano, pravděpodobně by zemřela i při styku s běžnou sezónní chřipkou.

A.cz: Jaká opatření teď Česko plánuje zavádět?

Při boji s novou variantou se zaměříme na chronicky nemocné pacienty, zaměříme se na pacienty s dýchacími potížemi nebo srdečními a cévními onemocněními. Ti budou pozváni a přeočkováni. Vakcíny dostanou i zdraví lidé důležití pro chod státu. Podle posledních zpráv se bude moci u zdravých dospělých lidí použít jen jednodávkové schéma, proto očkovací látka zbude na více občanů.

A.cz: Co mohou dělat ostatní lidé, na které vakcína nezbude a kteří by se chtěli také chránit?

Podle nové studie, publikované minulý týden ve vědeckém časopise British Medical Journal, má očkování proti sezónní chřipce pozitivní vliv i na onemocnění novou variantou. Má proto smysl být očkován i proti klasické chřipce.

 

 

Právě se děje

Další zprávy