OSN bojuje s narkotiky, místo koky roste na polích kakao

Ondřej Chlupáček
18. 8. 2014 19:55
Kolumbijští zemědělci mají díky Spojeným národům šanci uživit se, aniž by museli podporovat obchod s drogami.
Bolivijci tvrdí, že jejich koka je lahodnější než ta peruánská a více se hodí ke žvýkání
Bolivijci tvrdí, že jejich koka je lahodnější než ta peruánská a více se hodí ke žvýkání | Foto: Reuters

Bogota - Kolumbijští zemědělci prodali francouzskému výrobci luxusní čokolády Valrhona dvanáct tun kakaa.

Na tom by zřejmě nebylo nic až tak výjimečného, pokud by ovšem nešlo o součást projektu Montebravo.

Ten zaštiťuje Úřad pro drogy a kriminalitu při OSN (United Nation Office on Drugs and Crime, UNODC) a sdružuje na 1200 rodin, jimž dává možnost oprostit se od pěstování nelegálních komodit.

Koka či opiový mák jsou totiž v zemích Latinské Ameriky a Blízkého východu mnohdy jedinou možností, jak se malí zemědělci dokážou uživit.

Kolumbijské Montebravo to má změnit a drobným živnostníkům nabídnout možnosti, jak si vydělat, aniž by museli neúmyslně podporovat mezinárodní obchod s drogami.

"Výkupní ceny v Kolumbii a Evropě jsou nesrovnatelné. Díky exportu si místní vydělají mnohem více peněz," vysvětluje manažer projektu Julieth Osorio Gómez.

Dohoda s francouzskou cukrovinářskou firmou je jednou z prvních. Zástupci Valhrony Kolumbii navštívili loni a nakonec si s pěstiteli plácli.

"Bylo to obtížné, ale určitě tu existuje možnost další spolupráce," pochvaluje si Algemiro Gallego, výkonný ředitel sdružení Montebravo. To v současnosti spojuje jedenáct zemědělských sdružení, která spravují zhruba 1700 hektarů kakaa.

Pěstiteli jsou v tomto případě Kolumbijci afrického původu z domorodého kmene Kunu. "Musíme se snažit a vydržet. Zákazníci ve Francii očekávají pořád stejně kvalitní čokoládu," dodává Gallego s tím, že ve hře je dlouhodobější spolupráce.

 

Právě se děje

Další zprávy