Bogota - Kolumbijští zemědělci prodali francouzskému výrobci luxusní čokolády Valrhona dvanáct tun kakaa.
Na tom by zřejmě nebylo nic až tak výjimečného, pokud by ovšem nešlo o součást projektu Montebravo.
Ten zaštiťuje Úřad pro drogy a kriminalitu při OSN (United Nation Office on Drugs and Crime, UNODC) a sdružuje na 1200 rodin, jimž dává možnost oprostit se od pěstování nelegálních komodit.
Koka či opiový mák jsou totiž v zemích Latinské Ameriky a Blízkého východu mnohdy jedinou možností, jak se malí zemědělci dokážou uživit.
Kolumbijské Montebravo to má změnit a drobným živnostníkům nabídnout možnosti, jak si vydělat, aniž by museli neúmyslně podporovat mezinárodní obchod s drogami.
"Výkupní ceny v Kolumbii a Evropě jsou nesrovnatelné. Díky exportu si místní vydělají mnohem více peněz," vysvětluje manažer projektu Julieth Osorio Gómez.
Dohoda s francouzskou cukrovinářskou firmou je jednou z prvních. Zástupci Valhrony Kolumbii navštívili loni a nakonec si s pěstiteli plácli.
"Bylo to obtížné, ale určitě tu existuje možnost další spolupráce," pochvaluje si Algemiro Gallego, výkonný ředitel sdružení Montebravo. To v současnosti spojuje jedenáct zemědělských sdružení, která spravují zhruba 1700 hektarů kakaa.
Pěstiteli jsou v tomto případě Kolumbijci afrického původu z domorodého kmene Kunu. "Musíme se snažit a vydržet. Zákazníci ve Francii očekávají pořád stejně kvalitní čokoládu," dodává Gallego s tím, že ve hře je dlouhodobější spolupráce.