A výsledky jsou překvapivé: Češi totiž letos zopakovali výsledky minulých voleb do Evropského parlamentu.
Stejná účast, stejně suverénní vítězství ODS.
I když osmiprocentní porážka od Mirka Topolánka předsedu ČSSD Jiřího Paroubka nepotěšila, jeho strana získala sedm europoslanců, jen o dva méně než ODS.
Tragédii nehlásí ani další dvě strany, které dosáhly na křesla v bruselském parlamentu: komunisté se čtyřmi mandáty a lidovci se dvěma obhájili své dosavadní pozice.
Minimální změnu v evropských preferencích za posledních pět let potvrzuje i fakt, že 14 z 22 europoslanců nastoupí již do druhého období.
Velcí luxují scénu
Potvrzuje se tak trend, že velké strany postupně luxují preference voličů.
Tentokrát jim to ulehčily roztříštěné menší strany, jejichž naděje skončily pod stolem.
Nejvíc to musí mrzet liberální strany, které dohromady získaly devět procent hlasů. Evropská demokratická strana, Věci veřejné i Starostové a nezávislí, jejichž program se dá zaměnit, přitom získali přes dvě procenta.
Do liberálního tábora přitom patří ještě Strana zelených, která ovšem skončila těsně nad dvěma procenty.
Jejího předsedu Martina Bursíka může těšit jedině to, že konkurenční Demokratická strana zelených nedostala ani procento.
Nejsme euroskeptici ani extremisti
Výsledky evropských voleb musí nejvíc mrzet Janu Bobošíkovovu. Její euroskeptická Suverenita zůstala necelé procento pod pětiprocentní hranicí, nezbytné pro vstup do Evropského parlamentu.
S hlasy pro Libertas.cz jejího bývalého spojence Vladimíra Železného by získala dalšího 0,9 procenta, které by k úspěchu bohatě stačily.
Další euroskeptické procento přitom odebrala Strana svobodných občanů bývalého Klausova poradce Petr Macha.
Češi jednoznačně odmítli nabídku extremistů.
Na příspěvek za hlasy voličů má sice nárok Dělnická strana (1,1 procenta), s Národní stranou a republikány však nezíská ani 40 tisíc hlasů, tedy pod dvě procenta voličů.