Nejistý osud artefaktů. Jak vypadají beninské bronzy, které se mají vrátit do Afriky

Nejistý osud artefaktů. Jak vypadají beninské bronzy, které se mají vrátit do Afriky
Zástupce královské rodiny nyní prohlásil, že oba chce, aby bronzy byly vystaveny v muzeích v Nigérii a po celém světě. 

Předání artefaktů do soukromých rukou ale vyvolalo znepokojení mezi některými muzei, která jednají o navrácení uloupených předmětů do Nigérie.
"Beninské bronzy jsou koloniální kořistí a měly by být vráceny jako každý jiný ukradený majetek. Je na Nigérii, aby rozhodla, co se stane s předměty v jejím vlastnictví, nikoli na bývalých koloniálních mocnostech," tvrdí naopak Barbara Plankensteinerová, ředitelka Muzea am Rothenbaum, významné etnografické instituce v německém Hamburku.
Po letech nevyslyšených proseb a odmítnutých žádostí se konečně podařilo uzavřít dohodu o navrácení některých nejcennějších afrických pokladů zpět na kontinent.
Co se má stát s cennými beninskými bronzy, si podle nich mají rozhodnout sami Nigerijci.
Foto: Sailko / Wikimedia Commons / Creative Commons Attribution 3.0 Unported
Dominika Perlínová Dominika Perlínová
10. 6. 2023 19:02
Sochy odřezali ze zdí, královský palác zapálili, místní povraždili. Britští kolonizátoři při dobytí Beninského království v dnešní Nigérii ukradli cenné umělecké předměty, které dnes vystavují evropská i americká muzea. V posledních letech už to vypadalo, že by se takzvané beninské bronzy mohly vrátit do Afriky, nyní se ale situace znovu komplikuje.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy