Francie evakuuje Evropany z Nigeru. Češi v zemi, kde proběhl převrat, nejsou

ČTK ČTK
1. 8. 2023 14:40
Francie evakuuje Evropany z Nigeru. Češi v zemi, kde proběhl převrat, nejsou

Francie zahájila evakuaci svých občanů i lidí z dalších zemí Evropské unie z Nigeru, informovala agentura AFP s odvoláním na diplomatické zdroje. V Nigeru armáda minulý týden provedla převrat a francouzská ambasáda se stala terčem útoku stoupenců puče. Aktuálně se v Nigeru nachází 500 až 600 francouzských občanů, píše agentura AFP. Italské ministerstvo zahraničí oznámilo, že také italská vláda zařídí repatriační let z nigerského hlavního města. České ministerstvo zahraničí Čechy v Nigeru neeviduje v cestovatelském systému Drozd ani žádným jiným informačním kanálem, sdělil mluvčí úřadu Daniel Drake.

"Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v Nigeru a s využitím relativního klidu v Niamey se připravuje letecká evakuace z Niamey," napsalo v úterý francouzské velvyslanectví francouzským občanům v Nigeru, což posléze potvrdilo také ministerstvo zahraničí v Paříži. Evakuace podle zprávy bude "koordinována s nigerskými ozbrojenými silami".

"Vzhledem k situaci v Niamey, násilí proti našemu velvyslanectví předevčírem (v neděli) a skutečnosti, že vzdušný prostor je uzavřen a naši občané nemohou odcestovat vlastními prostředky, připravuje Francie evakuaci svých občanů a (dalších) evropských občanů, kteří chtějí opustit zemi," uvedla francouzská diplomacie. "Evakuace bude zahájena dnes (v úterý)," dodala.

 

Právě se děje

Další zprávy