Peníze na vzdělávání uprchlíků i policii. Česká vláda pošle do zahraničí 75 milionů

ČTK ČTK
21. 6. 2021 16:47
Česko poskytne peněžní dary v hodnotě 75 milionů korun v rámci zdravotně humanitárního programu Medevac a programu Pomoc na místě, který je zaměřený na asistenci uprchlíkům a zemím pod silnými migračními tlaky. Návrhy v pondělí schválila vláda. Peníze budou ve formě čtyř darů směřovat do Jordánska, Nigeru, Bosny a Hercegoviny a Burkina Fasa.
Uprchlický tábor v Jordánsku.
Uprchlický tábor v Jordánsku. | Foto: DVTV

Jordánsko a Niger dostanou z programu Pomoc na místě po 25 milionech korun. V Jordánsku peníze pomohou s rozvojem podnikání syrských uprchlíků. Cílovou skupinu tvoří více než 600 lidí, školeni by měli být například v oboru kadeřnictví, krejčovství či přípravy pokrmů. Zahrnuty budou i další potřebné dovednosti, jako je základní účetnictví nebo obchodní právo.

V Nigeru by pak s pomocí peněz měla vzniknout nová policejní mobilní jednotka čítající zhruba 250 lidí, která bude chránit jižní hranici země. Projekt, který spolu s Českem spolufinancuje Německo, zahrnuje i zřízení infrastruktury a pořízení vybavení, například obrněných vozů, motorek či komunikačního vybavení.

Dar ve výši 20 milionů korun dostane Bosna a Hercegovina na vylepšení systému, jenž sbírá data o počtech a profilech uprchlíků, kteří se nacházejí na jejím území. Peníze budou sloužit také k posílení kapacit, které zajišťují dobrovolné návraty lidí do zemí jejich původu.

V rámci programu Medevac daruje Česko pět milionů korun na zvýšení kvality očního lékařství v Burkina Fasu. Země patří podle ministerstva vnitra mezi deset nejchudších na světě, slepota a další oční vady postihují až čtvrtinu populace a přístup ke zdravotní péči je velmi obtížný.

Dar má sloužit na rekonstrukci operačního sálu v Univerzitní nemocnici ve městě Bobo-Dioulasso na západě země a také na nákup specializovaného vybavení a spotřebního materiálu nebo na školení zdravotnického personálu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 6 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy