Podle Drážní inspekce projel osobní expres návěstidlo zakazující jízdu. Nyní se vyšetřuje, zda šlo o technickou závadu, nebo lidskou chybu. Závěry vyšetřování tragické nehody není podle mluvčího inspekce Martina Drápala možné předjímat. "Drážní inspekce se totiž rovněž zabývá okolnostmi dané mimořádné události a přispívajícími faktory, proto si její šetření vyžádá několik měsíců," uvedl.
Nehoda přerušila provoz na koridorové trati na Moravu. Kolem 08:00 byl po devíti hodinách obnoven provoz po jedné koleji, oznámili hasiči Správy železnic. Průjezd vlaků je omezený, mohou jet maximálně rychlostí deset kilometrů v hodině, uvedli drážní hasiči.
České dráhy předtím zavedly kyvadlové náhradní autobusy v úseku Přelouč-Choceň. Týká se to vlaků na Slovensko přes Bohumín i Horní Lideč a také do Břeclavi a dál do Rakouska. Lidé by podle něj měli zvážit, zda je jejich cesta vlakem nezbytná.
Noční záběry z místa ukazují rozsah tragické nehody:
Vlaky se podle Správy železnic srazily krátce před 23:00 u nové zastávky Pardubice Centrum. Zdravotníci vyhlásili traumaplán.
Hasiči z vlaku cestující vyprošťovali a nezraněné evakuovali do přistavených autobusů a pak do nádražní budovy, kde pro ně byla podle Rakušana připravená pomoc psychologů. Hasičům se postupně podařilo zjistit totožnost všech pasažérů, kterých bylo ve vlaku dopravce RegioJet směřujícího na Slovensko víc než 300, nikdo se nepohřešuje, uvedli. "Zřízena byla info linka 950 570 805," napsali na sociální síti X.
Strojvedoucí z havarovaných vlaků nehodu přežili, řekl mluvčí hasičů Správy železnic Martin Kavka. Podle něj jeden z nich skončil v nemocnici. "Nemělo by jít o vážné zranění, druhý je bez zranění," řekl Kavka.
Nehodu vyšetřuje Drážní inspekce i kriminalisté
"Nemůžeme a nebudeme spekulovat o příčinách této nehody," uvedl v noci ministr Kupka. Srážku podle něj vyšetřuje Drážní inspekce. Policie po 02:30 na síti X uvedla, že záchranné práce skončily a místo nehody začali ohledávat kriminalisté. "Žádáme cestující, aby své cesty do Pardubic nebo přes Pardubice minimálně pro čtvrtek 6. června odložili," napsaly České dráhy na síti X.
Kriminalisté ráno místo nehody předali drážním hasičům, kteří kolem 08:00 ohlásili obnovení provozu po jedné koleji. Policie zahájila úkony trestního řízení pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti.
Dopravce RegioJet dopoledne informoval, že zrušil vlaky 1001 a 1010 z Prahy do Havířova a z Havířova do Prahy a také spoj 1012 z Košic do Prahy. "Všechny ostatní vlaky budou vypraveny, avšak může dojít ke zpožděním. Zpoždění se očekává již při odjezdu z výchozích stanic a může dojít i k úpravě cílových stanic," uvedla mluvčí společnosti Alexandra Janoušek Kostřicová. Podle webu například spoj z Bohumína, který měl do Prahy dorazit v 8:07, měl 105 minut zpoždění, vlak z Brna s příjezdem v 8:37 měl 128 minut zpoždění. Dopravce také požádal cestující, aby své cesty odložili do odpoledne, pokud mohou.
Drážní hasiči zároveň pokračují v odklízení následků nehody. Na místě podle jejich mluvčího Martina Kavky zůstávají po odtažení nepoškozených vagonů dvě lokomotivy a dva nehodou poškozené vozy.
Podle zveřejněných fotografií a videonahrávek na sociálních sítích se vlaky srazily čelně. První vagon za lokomotivou expresního vlaku vykolejil a částečně se převrátil, první vagon nákladního vlaku poničil jeho lokomotivu. Nákladní vlak převážel karbid vápenatý, ale v prvních dvou vagonech nebyl, takže obyvatelé ohrožení nebyli, uvedla mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková.
"Je mi moc líto, že srážka vlaků v Pardubicích si vyžádala lidské životy. Upřímnou soustrast pozůstalým a brzké uzdravení všem zraněným," uvedl na sociální síti X prezident Petr Pavel. Za velké neštěstí označil nehodu premiér Petr Fiala (ODS). "Všichni myslíme na oběti a zraněné. Vyjadřuji upřímnou soustrast všem pozůstalým," napsal na síti X.
Škoda přesáhne 110 milionů korun
Okolí nehody bylo ohraničené páskami a byly tam desítky vozidel Integrovaného záchranného systému. Zdravotničtí záchranáři měli na místě podle své mluvčí Aleny Kisiala osm zasahujících posádek i vrtulník, hasičů tam bylo víc než 60, řekl novinářům velitel zásahu Pavel Bér.
Jeden z pasažérů expresního vlaku Martin Bujňak ČTK řekl, že ucítil obrovskou ránu, má odřenou nohu. Z vlaku se dostal sám, hasiči se nejdříve snažili cestující držet ve vagonech, protože to bylo nejbezpečnější, řekl. "Jsem vděčný za to, že můžu žít," řekl.
Pardubický policista Roman Mrkvička, který byl na místě nehody mezi prvními, novinářům řekl, že ho tam překvapilo absolutní ticho. "Jenom se po kolejích pohybovaly osoby zjevně v šoku," uvedl. Jeden z vagonů byl silně zdeformovaný, uvnitř byli zaklínění lidé, někteří byli zranění, popsal situaci. Policisté pak pomáhali hasičům vyprošťovat cestující a záchranářům třídit zraněné. Zároveň zajišťovali stopy, které by mohly být potřebné pro vyšetřování příčin nehody.
Podle mluvčího Drážní inspekce Martina Drápala škoda přesáhne 110 milionů korun. "Na nákladním vlaku jsou škody asi 50 milionů korun, na expresu 60 milionů a na trati asi 300 tisíc korun," informoval Drápal.