Mys Canaveral - Raketa, která má vynášet do vesmíru americké astronauty po skončení letů raketoplánů, vzlétla ve středu odpoledne našeho času ke svému prvnímu pokusnému letu, zatím bez lidí. Startu po nějakou dobu bránily mraky nad Kennedyho vesmírným střediskem na Floridě, protože statická elektřina by mohla přerušit spojení s raketou.
Program zkušebního letu stroje označeného jako Ares I-X byl relativně skromný - trval jen šest minut, z toho dvě minuty pod raketovým pohonem. Raketa dosáhla výšky asi 45 kilometrů. Pak se odpojila část s motory a na padácích se snesla do moře. Na vrcholu rakety má být v budoucnu kosmické plavidlo s astronauty. Nyní je však představovala pouze replika, která po oddělení od nosné rakety plánovaně spadla do oceánu a rozbila se.
Sto metrů dlouhé a osm set tun těžké rakety Ares I jsou určeny k tomu, aby v budoucnu dopravovaly do kosmu připravovanou kosmickou loď Orion. Ta je nyní rovněž teprve ve vývoji. Bude schopna nést čtyři až šest astronautů. K dispozici by měla být nejdříve v roce 2015. V roce 2020 by mohla sloužit k návratu člověka na Měsíc, a později zřejmě i k letům až k Marsu. To už by ovšem Orion měly ze Země vynášet mohutnější rakety Ares V.
Tak to alespoň popisují velké plány, jež americká kosmická agentura NASA má.
Změny plánů?
Komise odborníků, která je posuzovala pro Bílý dům, však nevěří, že by plavidlo mohlo fungovat před rokem 2017. A pravděpodobně může být hotové ještě později.
Příští rok by měly skončit lety raketoplánů, které začaly v roce 1981. Pak se NASA chce plně soustředit na vývoj nového systému Ares - Orion. Zmíněná komise však doporučuje, aby raketoplány sloužily aspoň do poloviny roku 2011. Poté budou američtí astronauti cestovat na Mezinárodní kosmickou stanici ISS na ruských lodích Sojuz.
Komise v doporučeních pro Bílý dům navrhla také prodloužení životnosti vesmírné stanice. Její zánik je zatím plánován do roku 2015, kdy má být navedena tak, aby spadla do Tichého oceánu. Komise doporučuje, aby stanice sloužila do roku 2020. To by ovšem ukrojilo z rozpočtu NASA, takže by se také zpozdil vývoj nástupců raketoplánu a plavidlo Orion by pak mohlo začít létat až někdy kolem roku 2020.