Merkelová ustupuje, navrhuje škrtnout slovo ústava

Blahoslav Hruška
20. 4. 2007 14:30
Německo rozeslalo dopis kvůli euroústavě
Merkelová už má jasno. Alespoň v tom, co kdo v euroústavě nechce.
Merkelová už má jasno. Alespoň v tom, co kdo v euroústavě nechce. | Foto: Reuters

Berlín/Praha - Kancléřka Angela Merkelová jde do finiše vyjednávacího maratonu o euroústavě. Chce, aby o osudu dokumentu rozhodli členové EU na krátké mezivládní konferenci. A prosazuje, aby se jeho nová verze schválila do června 2009, kdy se volí nový Evropský parlament.

Německo, které unii předsedá, za to nabízí řadu ústupků. Například ten, že ze smlouvy vypadne slovo "ústava". Kancléřka Merkelová to uvádí v dopise, jenž rozeslala do všech zemí EU.

Dopis obsahuje i seznam dvanácti hlavních výhrad, které mají k ústavní smlouvě jednotliví členové Evropské unie.

O dvanáctibodové soupisce už dříve informoval polský deník Rzeczpospolita. Vznikl jako jakýsi check-list, tedy zaškrtávací seznam. Podobně jako piloti před startem vyznačují v dokumentu správné funkce, chtěla německá kancléřka otestovat, co vše je v evropské ústavní smlouvě nefunkční.

Co vadí nejvíce

  • název ústava
  • hymna a vlajka EU
  • hlasovací systém
  • ministr zahraničí EU
  • sociální charta, tedy základní lidská práva unijního občana

Seznam dostal k posouzení mimo jiné i český prezident Václav Klaus, který s Merkelovou v úterý povečeřel na braniborském zámečku Meseberg.

ČTĚTE VÍCE: Klaus večeřel s Merkelovou. Německo pochopilo, řekl

Češi jsou k evropské ústavě spíše skeptičtí. Podle průzkumu, který dnes zveřejnila agentura STEM, si tři pětiny z nich myslí, že EU takový právní dokument nepotřebuje.

Pokud si Češi mají vybrat mezi starým zněním euroústavy a zjednodušenou verzí, přimlouvají se za nový dokument. Zpracování návrhu, který by byl méně ambiciózní než ten současný, podpořila v průzkumu polovina dotázaných.  

Poláci na to jdou s matematikou

Kromě české kritiky zaznívají hlasy proti euroústavě také ze sousedního Polska.

Polákům vadí především systém hlasování. Podle ústavy by se v radě hlasovalo dvojí většinou. S návrhem by tak muselo souhlasit 55 procent členských států, které představují 65 procent populace EU.

Jenže polští vyjednavači teď usilují o tzv. Penrosovu metodu propočtu hlasů. Stručně řečeno: bude rozhodovat druhá odmocnina počtu obyvatel v milionech. Varšava by touto operací získala více hlasů. Polepšilo by si ostatně i Česko.

Matematický fígl by naopak o hlasy připravil nejlidnatější státy Unie, tedy Německo, Francii a Velkou Británii. Pohoršily by si ale i malé státy: například Estonsko a Lucembursko.

Němci EU předsedají. Do června chějí říct, do dál s euroústavou.
Němci EU předsedají. Do června chějí říct, do dál s euroústavou. | Foto: Reuters

Barroso Varšavě: překonejte odpor

Polské návrhy včera v Bruselu představil premiér Jaroslav Kaczyński šéfovi komise José Manuelu Barrosovi. Ten ovšem premiérovi vzkázal, aby Polsko překonalo svůj odpor k euroústavě. "Polsko bude silnější, jen pokud bude silnější také Unie," prohlásil Barroso.

Tlak Varšavy se nelíbí ani Nizozemcům, kteří euroústavu odmítli v referendu. "Polské výhrady jsme již obdrželi. Ale máme pro Varšavu varování: jiný systém hlasování může zhoršit hledání kompromisu," řekl Rzeczpospolitě nizozemský ministr pro Evropu Frans Timmermans.

Kritika sílí také z Londýna. Premiér Tony Blair zopakoval, že místo euroústavy by byla lepší dohoda o reformě institucí. "Návrat k obyčejné smlouvě je důležitý," zdůraznil Blair.

Foto: Aktuálně.cz

 

 

 

Právě se děje

Další zprávy