Mata Hari, femme fatale světové špionáže

ČTK
4. 8. 2006 14:00
Amsterodam - Mata Hari, exotická tanečnice vystavující své božské tělo, milenka řady mocných a "femme fatale" první světové války, se stala synonymem pro špionku s dramatickým osudem.

Přitom právě ona dala Paříži orientální tanec a pozvedla jej na úroveň umění. Oč byla její taneční kariéra oslnivější, o to byla kratší. Mata Hari skončila v 41 letech na popravišti, ačkoliv přesnou povahu a rozsah její údajné špionáže dodnes zahaluje tajemství.

Mata Hari, tanečnice, manželka a matka

Tragický příběh dcery kloboučníka a javánské matky se začal odvíjet před 130 lety, 7. srpna 1876 v holandském Leeuwardenu. Margaretha Geertruida Zellová vystudovala učitelský institut v Leidenu a v roce 1895 se provdala za kapitána v nizozemské koloniální armádě Campbella MacLeoda.

Mata Hari skončila v 41 letech na popravišti, ačkoliv přesnou povahu a rozsah její údajné špionáže dodnes zahaluje tajemství.
Mata Hari skončila v 41 letech na popravišti, ačkoliv přesnou povahu a rozsah její údajné špionáže dodnes zahaluje tajemství. | Foto: britannica.com

V letech 1897 až 1902 s ním žila na Jávě a Sumatře, kde vystupovala jako tanečnice. Porodila syna a dceru. Manželství ale nebylo šťastné a po smrti syna se Margaretha rozhodla manžela i dceru opustit a odjela do Paříže.
  
Nejdříve jezdila na koni v cirkusu a stála modelem malířům. Jako orientální tanečnice si začala říkat Mata Hari (malajsky slunce). A přes noc se stala hvězdou. Vysoká, nesmírně přitažlivá a navíc ochotná vystupovat téměř nahá sklízela na pódiích v Paříži i dalších městech obrovský úspěch.

Vydávala se za domorodou ženu z Jávy, od dětství zasvěcovanou do tajů tance, a to jí umožnilo vystupovat tak skrovně oblečená.

Flirt a promiskuita jí nebyly cizí

 Sama nebyla přitažlivá jednoduchou krásou, lákala na uhrančivé fluidum, které ji obklopovalo. Vztahy navazovala s francouzskými, ruskými a německými politiky a dalšími vlivnými muži. Tucty milenců byly z řad důstojnických sborů - učarovaly jí uniformy.

Foto: Aktuálně.cz

Bohémský život stál na počátku jejího pádu. Za první světové války jí vztahy s mocnými ze znepřátelených zemí přisoudily obraz nebezpečné, pikle kující kurtizány. Mata Hari mohla jako občanka neutrálního Holandska i za války poměrně snadno překračovat hranice mezi státy.

Jako milenka řady vysokých důstojníků se zapletla s tajnými službami na obou stranách. Snad spolupracovala s německou i francouzskou rozvědkou, ale té první žádný užitek zřejmě nepřinesla a druhá jí nedůvěřovala. Francouzi brzy pojali podezření, že je slavná tanečnice dvojitou agentkou, a 13. února 1917 ji zatkli v Paříži. Mata Hari pouze přiznala, že předala jednu neaktuální informaci důstojníkovi německé výzvědné služby.

Ačkoliv se skutečné obvinění nikdy neprokázalo, ve vypjaté atmosféře zdlouhavé a stále více obětí si žádající války stačilo jen málo k tomu, aby nad ní vojenský tribunál v Paříži 25. července vynesl trest smrti. Mata Hari byla 15. října 1917 ve vincenneském lesíku u Paříže popravena zastřelením.

 

Právě se děje

Další zprávy