Rusko údajně zatklo dva britské špiony

Red Zah, ČTK
29. 1. 2006 2:43
Moskva - Ruské bezpečnostní síly prý zatkly dva špióny, kteří v Rusku pracovali pro britské tajné služby.
Záběr z televizního vysílání ukazuje údajného zaměstnance britského velvyslanectví v Moskvě v jednom parku na okraji města u speciálního umělého kamene se zabudovaným elektronickým zařízením, jež údajně používali špioni, kteří podle ruské Federální bezpečnostní služby (FSB) pracovali pod ochranou velvyslanectví. Agent údajně pouze prošel se svým přenosným počítačem okolo kamene a veškerá potřebná data se nahrála automaticky. FSB prý zatkla ruského občana, který se takto pokoušel s britskou rozvědkou komunikovat. Špioni údajně poskytovali velké peníze ruským nevládním organizacím.
Záběr z televizního vysílání ukazuje údajného zaměstnance britského velvyslanectví v Moskvě v jednom parku na okraji města u speciálního umělého kamene se zabudovaným elektronickým zařízením, jež údajně používali špioni, kteří podle ruské Federální bezpečnostní služby (FSB) pracovali pod ochranou velvyslanectví. Agent údajně pouze prošel se svým přenosným počítačem okolo kamene a veškerá potřebná data se nahrála automaticky. FSB prý zatkla ruského občana, který se takto pokoušel s britskou rozvědkou komunikovat. Špioni údajně poskytovali velké peníze ruským nevládním organizacím. | Foto: ČTK / AP

S odvoláním na bývalého šéfa ruské tajné služby FSB to dnes uvedla agentura Interfax.

"Dva britští špióni jsou zatčeni. Samozřejmě, že nemlčí, ale mluví," řekl podle agentury Nikolai Kovaljov v pořadu natočeném
pro ruskou televizní stanici NTV, která ho odvysílá dnes večer.

Mluvčí FSB tvrzení Kovaljova nepotvrdil, ani nevyvrátil, poznamenala agentura Reuters.

Ruské sdělovací prostředky v minulých dnech sdělily, že na činnost nevládních organizací v Rusku mají vliv britské a další zahraniční tajné služby.

Špionský kámen v Moskvě

Reportáž NTV odhalila údajné čtyři britské špióny, kteří ke zpravodajské činnosti používali techniku ne nepodobnou filmům o Jamesi Bondovi. Podle televize měli používat ke špionáži speciální umělý kámen, pomocí něhož si měli vyměňovat získaná data.

Trnem v oku ruským úřadům ale bylo spíš to, že údajní špióni - britští diplomaté - pomáhali některým ruským nevládním organizacím získávat britské granty.

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu řekl, že se ještě nerozhodl, zda zmíněné britské diplomaty vyhostí.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Ptačí chřipka se v druhém chovu firmy Moras na Pardubicku nepotvrdila

Nákaza ptačí chřipkou ve druhém chovu firmy Moras v Moravanech na Pardubicku se nepotvrdila, 120 000 kusů brojlerů se nemusí utratit, oznámil ředitel krajské veterinární správy Josef Boháč. Podnik Moras má chovy ještě ve tři kilometry vzdálených Slepoticích, kde se u krůt v pondělí nákaza ptačí chřipkou potvrdila.

Ve vedlejších halách ve Slepoticích jsou brojleři, virem nakažení nejsou. Protože jsou ale v ohnisku nákazy, veterináři přikázali jejich usmrcení. Je tam zhruba 140 000 kusů drůbeže, odhadem 400 tun. Vybíjení drůbeže tam začalo v pondělí večer a potrvá zřejmě do pátku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy