Brusel - Maso a mléko z klonovaných zvířat nemusí být bezpečné. K tomuto závěru došla Evropská komise na základě vědecké studie, kterou si nechala zpracovat.
Report Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) konstatoval, že přímé důkazy o škodlivosti produktů z klonovaných zvířat sice nejsou, ale na druhou stranu je zkoumaný vzorek natolik malý, že nelze s jistotou prokázat ani zdravotní nezávadnost.
"Je zřejmé, že závažné zdravotní problémy se mohou častěji a v závažnější formě vyskytovat u klonovaných zvířat než u zvířat z běžného chovu," konstatuje zpráva EFSA.
Evropský strážce nezávadnosti potravin přitom obrátil - ještě počátkem roku dal klonování zelenou.
Evropská komise tak nakonec konečné slovo ve věci povolení prodeje těchto produktů odložila.
Prozatím není ani kam spěchat - klonování zvířat pro komerční účely je totiž stále ve stádiu experimentů, a klonované maso či mléko tak není možné nikde koupit.
Budeme jíst ve "frankenfoodech"?
Ekologové ale ve sporu o "frankenfood", jak se produktům z klonovaných zvířat přezdívá, vidí zásadní spor o vztah člověka k přírodě.
"Důkazy jsou jasné: jsou s tím problémy," řekla ředitelka nevládní organizace Eurogroup for Animals s tím, že klonovaná zvířata trpí více nemocemi a umírají předčasně.
Produkty z klonovaných zvířat je povoleno prodávat v USA a Japonsku. Na trh se ale i tak dostanou jen stěží - v celých Spojených státech nežije ani tisícovka zvířecích jedinců vzniklých manipulací s geny.