Letoun na sluneční energii vydržel tři dny ve vzduchu

Josef Tuček, jet
27. 8. 2008 7:38
Z bezpilotního stroje by mělo být špionážní letadlo
Zephyr-6 má rozpětí křídel 18 metrů, vylétne přes 18 kilometrů vysoko a vypouští se z ruky.
Zephyr-6 má rozpětí křídel 18 metrů, vylétne přes 18 kilometrů vysoko a vypouští se z ruky. | Foto: QinetiQ

Farnborough - Více než tři dny létalo vysoko nad zemí bezpilotní letadlo poháněné pouze sluneční energií. O letu, který se uskutečnil už na přelomu července, informovala až nyní britská zbrojařská společnost QinetiQ.

Ta stroj vyvinula a nyní předvedla americké armádě. Chce z něj totiž vyvinout špionážní letadlo.

Letoun nazvaný Zephyr-6 váží třicet kilogramů a má rozpětí křídel osmnáct metrů. Vypouští se z ruky a unese dvoukilový náklad, například kameru a komunikační zařízení. Dokáže vystoupat do výšky nad 18 kilometrů.

A pohání jej pouze slunce. Stroj přes den sluneční energii využívá a současně ukládá do baterií, které pak jeho vrtulím dodávají energii i v noci.

Neuznaný rekord

Zephyr-6 při pokusu létal nad americkým vojenským výcvikovým prostorem v Arizoně celkem 82 hodin a 37 minut. Překonal tak svůj vlastní loňský výkon (54 hodin nepřetržitého letu), avšak nebyl mu oficiálně přiznán světový rekord.

Let sice sledovali vojáci, ale ne zástupci Mezinárodní letecké federace (FAI). A tak oficiální světový rekord stále drží americké robotické letadlo Global Hawk, které dokázalo letět 30 hodin a 24 minut.

Má z něj být špionážní letoun.
Má z něj být špionážní letoun. | Foto: QinetiQ

Společnost QinetiQ se netají, že jí nejde ani tak o světové rekordy, jako o obchod.

"Družice přelétává jedno místo na Zemi dvakrát denně, a z toho jednou v noci. Zephyr je může sledovat celý den," řekl Chris Kelleher, zástupce QinetiQu, pro britskou televizní a rozhlasovou stanici BBC.

Cíl: pět let ve vzduchu

Výzkumníci QinetiQu nyní spolupracují s americkým výrobcem letadel Boeing na tom, aby vyvinuli vojenské dálkově řízené a sluncem poháněné letadlo, které by uneslo až 450 kilogramů nákladu a udrželo se nad zemí bez přestávky plných pět let.

Tak daleko tedy současný Zephyr-6 samozřejmě není. Nicméně prokázal, že mu nevadily teploty 45 stupňů Celsia při startu v rozpálené poušti, ani minus 70 stupňů v osmnácti kilometrech výšky.

A Chris Kelleher věří, že do dvou let by i z tohoto stroje mohl být dobře prodejný špionážní letoun.

Panely jako list papíru

Zephyr-6 je sestavený z lehkého materiálu z uhlíkových vláken. Sluneční panely z amorfního křemíku, tenké jako list papíru, pokrývají jeho křídla. Přebytek energie z nich se ukládá do baterií kombinujících lithium a síru.

Do výšky vystoupal, když jej na dálku řídili dispečeři. Tam se pak držel díky autopilotovi za pomoci satelitního navádění.

Čtěte rovněž:

Airbus dodal první obří A380 Emirates Airlines
Aerolinky poprvé natankovaly bionaftu

 

Právě se děje

Další zprávy