Akci Den za obnovu lesa pořádá státní podnik Lesy České republiky na třinácti místech po celé republice. Kromě sázení stromů dobrovolníci pomáhají i s úklidem lesa nebo stavěním oplocení kolem nových výsadeb.
K útlumu kůrovcové kalamity kromě intenzivní těžby napadeného dřeva přispělo i letošní velmi chladné a deštivé jaro. Počasí zpozdilo jarní rojení kůrovce zhruba o jeden měsíc.
Prioritou Lesů ČR je teď obnova zničených lesů. "Do roku 2018 činila běžná plocha zalesnění u Lesů ČR 10 000 hektarů, letos je v plánu 22 000 hektarů. Používali jsme ročně až 55 milionů sazenic, letos to bude až 100 milionů," řekl nedávno generální ředitel LČR Josef Vojáček.
V regionech, kde již kalamita pominula, chystají Lesy ČR obnovu cest poničených těžební a dopravní technikou. "Finance na to má podnik vyčleněné, do obnovy cest a lesní infrastruktury půjdou stovky milionů korun," řekl Zajíček.
Díky rostoucím cenám dřeva podnik opět tvoří finanční rezervy na obnovu lesů a lesního majetku. V letošním prvním pololetí se podnik vrátil do zisku 680 milionů korun po loňské ztrátě 480 milionů korun.
Kůrovec v ČR loni podle think-tanku Czech forest napadl 35 až 40 milionů metrů krychlových dřeva. Škody způsobené nízkou výkupní cenou kůrovcového dříví a předčasnou těžbou porostů loni dosáhly 44 miliard Kč, odhadl Czech forest. Podle Českého statistického úřadu těžba dříví loni v ČR dosáhla rekordních 35,8 milionu metrů krychlových. Meziročně se tak zvýšila o 9,7 procenta.
Měsíční krajina na Vysočině. Sledujte záběry zdecimovaných lesů po kůrovcové kalamitě na Jihlavsku, 11. 6. 2020: