Krym má problém. Nepřežije bez ukrajinské vody a elektřiny

Martin Novák Martin Novák
18. 3. 2014 5:30
Rusko chce vybudovat silniční a železniční spojení s poloostrovem.
Oslavy výsledku krymského referenda o připojení k Rusku.
Oslavy výsledku krymského referenda o připojení k Rusku. | Foto: Reuters

Simferopol/Praha – Proruští obyvatelé Krymu slaví s ruskými vlajkami výsledek referenda. A radují se, že budou brzy občany Ruské federace namísto Ukrajiny.

Ukrajinu ale paradoxně budou ještě potřebovat. Dva miliony obyvatel ostrova na ní zůstanou závislé.

A to minimálně dvěma faktory. Suchý Krym pokrývá až osmdesát procent své spotřeby vody z Dněpru, tedy z Ukrajiny. Bez něj by zkolabovalo krymské zemědělství, včetně vyhlášených krymských vín.

Kanály, kterými voda směřuje, byly vybudovány v Brežněvově éře na začátku sedmdesátých let.

Podobně je na tom nově vyhlášená republika s elektřinou. Čtyři pětiny spotřeby dodávají elektrárny z pevninské Ukrajiny, malé termální elektrárny přímo na Krymu dostatečný přísun energie nezajistí.

Také potraviny a většina spotřebního zboží proudí a zřejmě bude proudit dál přes Ukrajinu. Suchozemskou hranici s Ruskem Krym nemá. Odděluje ho Krčská úžina, dlouhá zhruba čtyři a půl kilometru.

Ruský premiér Dmitrij Medveděv už navrhl stavbu spojující silnice a železnice, ale to potrvá roky a cena se bude pohybovat v řádu několika stamilionů eur.

Vláda v Kyjevě podle ukrajinských statistik dotovala poloostrov ročně ze státního rozpočtu částkou převyšující miliardu eur. Na druhou stranu přijde o peníze, které jí dávalo Rusko za pronájem přístavu v Sevastopolu Černomořské flotile.

Soběstačný je Krym pouze v zásobování zemním plynem, kde má zdroje z pobřeží Azovského moře. Ale ne zcela, asi čtvrtina spotřeby se dováží také z Ukrajiny.

Může se stát, že ukrajinská vláda zdroje pro Krym zablokuje? Sotva. Jednak by to znamenalo pro obyvatele poloostrova humanitární katastrofu a Rusko by téměř jistě sáhlo k odvetným opatřením. Například bojkotu ukrajinského vývozu do Ruska nebo k zastavení dodávek plynu.

Plakát před referendem na Krymu.
Plakát před referendem na Krymu. | Foto: Reuters

Nebo dokonce k další demonstraci síly, naznačené v sobotu výsadkem 120 ruských vojáků k rozvaděči zemního plynu už za hranicemi Krymu.

Poloostrov dosud žil také z turistiky. Například Jalta vybudovala moderní promenádu se značkovými obchody a luxusními restauracemi.

Nejspíše ale dopadne podobně jako Abcházie po jejím odtržení od Gruzie na začátku devadesátých let. Na tamních plážích se sluní výhradně Rusové, ale nejezdí jich mnoho.

 

Právě se děje

Další zprávy